درمان ریشه در دندان شیری

در این مقاله به درمان ریشه در دندان شیری می پردازیم. دندان شيري کودکان مثل دندان دايمي بزرگسالان شامل مينا، عاج، پالپ و سمنتوم است اما شکل تاج و ريشه اش کاملا متفاوت است. زير ريشه اين دندان ها، جوانه دندان هاي دايمي شکل مي گيرد و رشد مي کند.ایمپلنت دندان و جراحی لثه وضعیت دندان را بهبود می بخشند.

در این مقاله به درمان ریشه در دندان شیری می پردازیم. دندان شيري کودکان مثل دندان دايمي بزرگسالان شامل مينا، عاج، پالپ و سمنتوم است اما شکل تاج و ريشه اش کاملا متفاوت است. زير ريشه اين دندان ها، جوانه دندان هاي دايمي شکل مي گيرد و رشد مي کند. با رشد و تکامل جوانه دندان هاي دايمي، ريشه دندان هاي شيري تحليل مي رود، لق مي شود و مي افتد. معمولا دندان های شیری از ۶ تا ۱۰ سالگی در دهان مي مانند و سپس دندان هاي دايمي جايگزين آنها مي شوند. زمانی که دندان های شیری دچار مشکلات جدی می شوند ممکن است این سوال برای بسياري از والدين پیش بیاید که مگر دندان هاي شيري هم نياز به درمان ريشه دارند؟

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  درمان ریشه

در پاسخ به این سوال باید گفت بله؛ اتفاقا دندان های شیری به دلیل اندازه کوچک خود و شکل آناتوميک خاصشان زودتر از دندان های دیگر احتياج به درمان ريشه پيدا مي کنند و پوسيدگي در آنها سريع تر به پالپ يا عصب دندان مي رسد. از آنجا که ريشه اين دندان ها در طول زمان دچار تحليل مي شود، مواد و تکنيک هاي معالجه ريشه کاملا متفاوت است. اگرچه نگهداری از دندان های شیری تا زمان خاصی از اهمیت خاصی برخوردار است اما در برخي اوقات با تشخیص پزشک می توان ان را از دهان خارج کرد.

ممکن است این سوال پیش بیاید که درمان ریشه در دندان شیری چه اهمیتی دارد؟
ـ دندان هاي شيري مانند دندان هاي طبيعي در زيبايي و فرم و اندازه صورت نقش بسیار مهمی دارند. این دندان ها مانند دندان های اصلی مسئول جويدن و خرد کردن غذا در دوران کودکي و نوجواني هستند. همچنین این دندان ها بر روی نحوه ی صحبت کردن هم تاثیر می گذارند و به نحوی الگو، مدل و راهنماي دندان هاي دايمي هستند و تا حدود زيادي بر روی زمان، محل رویش، و جهت قرارگیری دندان های دائمی تاثیرمی گذارند.
دندان هاي شيري کودکان نيز دچار پوسيدگي می شود. عواملی مثل تغذیه، بهداشت و عوامل میکروبی در ايجاد يا پيشگيري از این پوسيدگي ها نقش دارد. بيماري هاي لثه يا پريودنتال نيز در کودکان ايجاد مي شود اما معمولا نوع آن بيماري ها و همچنين ميزان شيوع آن در کودکان متفاوت است.
معمولا درمان ریشه در دندان شیری توسط پزشک عمومی، بخش اطفال است. دندان پزشکان در این زمینه باید نحوه ی برخورد با کودکان در مطب را اموزش ببینند.
ایمپلنت دندان و جراحی لثه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp