ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان ( درون کاشت دندانی ) یک استوانه ای از جنس تیتانیوم است که با تاج یا روکش که به صورت پروتز دندانی می باشد . در استخوان فک قرار داده شده و جایگزین دندان از دست رفته می شود . برای جراحی و کاشت ایمپلنت دندان روش های زیادی وجود دارد .  یکی از این روش ها کاشت ایمپلنت دندان با لیزر است که آسیب کمتری به بافت نرم و سخت می رساند و ایمپلنت بدون درد و خونریزی می باشد .

به طور کلی روش کاشت ایمپلنت به این ترتیب است که ابتدا فیکسچر یا همان قسمتی که قرار است جایگزین ریشه دندان شود با استفاده از جراحی و یا لیزر در داخل فک و به جای دندان از دست رفته، جایگذاری می‌گردد .

بعد از اطمینان از ثبات آن، قسمت رویی، روکش یا همان تاج دندان قرار داده می‌شود . ایمپلنت دندان به دلیل شرایط و نحوه ساخت بسیار دقیق هنگامی که در فک بیمار قرار بگیرد، یک جسم خارجی به‌شمار نمی‌رود و با قرارگرفتن در فک بیمار با آن سازگار می‌شود . ایمپلنت باعث جلوگیری از تحلیل استخوان (که به خاطر بی دندانی رخ می‌دهد) می شود .

مزایای ایمپلنت دندان

بهترین مزیت ایمپلنت حفظ استخوان بدون دندان و جلوگیری از تحلیل استخوان می‌باشد . مزیت دیگر ایمپلنت دندان عدم نیاز به تراش دندان‌های مجاور است . در صورت استفاده از پروتز ثابت و کمک به ثبات پروتز متحرک از طریق ساختن پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت است .

مزیت استفاده از ایمپلنت نسبت به روش بریج عدم استفاده از دو دندان سالم مجاور به عنوان پایه در ایمپلنت گذاری است.

زیرا در روش بریج استفاده از دو دندان مجاور به عنوان پایه، باعث آسیب به آن‌ها شده و در نهایت آن دندان‌های سالم نیز از بین خواهند رفت و فرایند تحلیل استخوان که با کشیدن دندان آغاز شده‌است، ادامه می‌یابد.

اما کاشت ایمپلنت، هم از آسیب به دندان‌های مجاور ممانعت می‌کند و هم وجود فیکسچر در استخوان فک، پدیده تحلیل استخوان فک را به میزان چشمگیری کاهش می‌کند.

ایمپلنت دندان همزمان با بازسازی استخوان

مراجعه دیرهنگام برای کاشت دندان (ایمپلنت) فردی که تصمیم برای جایگزینی دندان از دست رفته دارد یا وجود کیست و تومورهای دهانی که منجر به از بین رفتن فضای مناسب و کم شدن قطر و ارتفاع استخوان فک شده ، باعث می شود دندانپزشک قبل یا همزمان با جایگذاری فیکسچر، با استفاده از پودر و بلاک استخوانی و ممبرین (بایومتریال‌ها) استخوان را بازسازی کرده تا شرایط مناسب برای قرارگیری ایمپلنت مهیا شود .

در این مواقع طول درمان بیمار (آماده شدن استخوان برای جایگذاری ایمپلنت) بسته به شرایط بیمار ممکن است از ۳ تا ۶ ماه به طول بیانجامد و دندانپزشک به کمک عکس‌های رادیوگرافی می‌تواند روند درمان را دنبال نماید و بهترین زمان را برای کاشت ایمپلنت تشخیص دهد.

 

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت فوری در یک روز و مزایای آن

یکی از بهترین زمان هایی که میتوان ایمپلنت را به صورت فوری اجرا کرد زمانی است که دندان معیوب خارج شده که در این روش ، فیکسچر بلافاصله بعد از کشیدن دندان در داخل استخوان فک قرار داده می شود.
مزایای اصلی قرار گیری ایمپلنت بعد از کشیدن دندان سرعت عمل در جایگذاری ایمپلنت که زمان انجام این عمل به پانزده دقیقه کاهش می یابد .
کاهش خونریزی که برای بیمارانی که فشار خون بالا دارند و یا از دارو های جلوگیری از غلظت خون استفاده می کنند بسیار مفید است .
درد در این زمان به کمترین میزان خود می رسد به این دلیل که میزان تروما 95% کاهش داشته است .
عوارض جراحی نظیر تورم و یا درد بعد از عمل به میزان قابل توجهی کاهش می یابد .
به دلیل استفاده از عمل پانچ و یا فلپ عفونت ناشی از کاشت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و در نهایت به این دلیل که باز و بسته کردن لثه در این زمان انجام نمی شود سطح تحلیل استخوان بسیار کاهش می یابد.

مراحل و زمان ایمپلنت دندان

در مرحله اول در صورت مناسب بودن تراکم استخوان فک ، قرارگیری فیکسچر یا قطعه اصلی با استفاده از جراحی درون استخوان فک انجام می شود.
در صورت نیاز به استخوان سازی و بدست آوردن تراکم استخوان مطلوب از بایومتریال‌ها (پودر استخوان و ممبرین و …) استفاده می‌گردد.
معمولاً پس از گذشت ۲۴–۱۲ هفته لثه اطراف فیکسچر را می‌گیرد ، سپس روی فیکسچر ،اباتمنت متصل می گردد و سپس روی آن روکش (پروتز ثابت) گذاشته می شود.
پروتزی که روی آن گذاشته می شود متفاوت است و می تواند ثابت یا متحرک باشد.
انجام تمامی مراحل ایمپلنت حدود 3-2 ماه زمان می برد و بیمار بعد از انجام جراحی باید صبر کند تا استخوان در اطراف آن کامل شکل بگیرد.
مدت زمان کاشت دندان در صورتی که برای کاشت نیاز به بازسازی استخوان فک نباشد، برای فک پایین حدودا 2 ماه و برای فک بالا به 3 ماه زمان نیاز است.
اگر بازسازی فک هم نیاز باشد بر حسب نوع پیوند استخوان، این زمان اضافه می شود و این امر هم با مشاهده عکس های تخصصی بیمار و انجام معاینات کلینیکی امکان پذیر است.
مراحل و زمان ایمپلنت دندان

شرایط کاشت و مراقبت ایمپلنت دندان

زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت از سن 18 سالگی به بعد است که رشد فک کامل شده است ، ایمپلنت باید دقیقا شبیه به دندان های طبیعی نگهداری و مراقبت شوند.

ایمپلنت مثل دندان دچار پوسیدگی نمی شود اما میکروب هایی که در محیط دهان و دندان حضور دارند، می توانند به لثه اطراف آن آسیب برسانند و اگر مراقبت صحیح صورت نگیرد حتی باعث ایجاد مشکل برای ایمپلنت می شوند. بنابراین، توجه و مراقبت روزانه مانند مسواک کردن و کشیدن نخ دندان در کنار مراجعات مرتب سالیانه به متخصص برای بررسی ضرورت دارد.

ایمپلنت عوارض خاصی ندارد ولی برای کاشت آن مواردی هستند که بهتر است بیمار از وجود آنها مطلع شود
  1. هزینه بالای ایمپلنت دندان که مربوط به هزینه قطعات آن می باشد.
  2. زمان لازم برای جوش خوردن فیکسچر با استخوان فک .
  3. نیاز به عکس های تخصصی که هزینه بالایی دارد.
  4. درد مختصر بعد از کاشت دندان که البته با داروهای مسکن کنترل می شود.
  5. لزوم معاینات منظم توسط متخصص که ممکن است به عکس های تخصصی نیاز باشد.
برای اینکه بتوانیم این مشکلات را در دوران درمان کنترل کنیم باید به مواردی از قبیل تغذیه مناسب و مراقبت پس از درمان توجه ویژه داشته باشیم
در طول درمان و بعد از کاشت ایمپلنت برای روند ترمیم استخوان و پیوند آن با ایمپلنت باید حتما از غذاهای رژیمی نرم استفاده شود و همچنین بهتر است در طول درمان از سوپ ، سبزیجات ، لبنیات و میوه ها استفاده شود
مواردی که بعد از کاشت ایمپلنت باید رعایت شوند عبارت است از :
1- پس از جراحی ایمپلنت و قراردادن پایه های ایمپلنت در لثه با سمت دیگر غذا بجوید و به ناحیه جراحی شده فشار نیاورید، همچنین سعی کنید تا حداقل 7 روز پس از جراحی از غذاهای نرم استفاده کنید، حتی اگر با سمت دیگر در حال خوردن غذا هستید، بسیار قابل اهمیت است که 2 تا 3 هفته اول به پایه های کار گذاشته شده فشاری وارد نیاید، یعنی از خوردن غذاهای بسیار سفت همچون ته دیگ خودداری فرمایید تا روند بهبود با سرعت بیشتری حاصل شود.
2- شستشوی دهان با سرم شستشو و یا دهانشویه عامل بسیار مهمی در التیام زخم لثه و همچنین جلوگیری از عفونت می باشد، بنابراین بعد از گذشت چند ساعت از جراحی  دهان خود را به صورت منظم شستشو دهید و این  کار را روزانه چند مرتبه ( 4 الی 5 بار) تکرار کنید، اما دهانشویه را مطابق دستور دندانپزشک مصرف کنید که معمولا روزی 2 مرتبه می باشد.
3- دارو های تجویزشده توسط دندانپزشک را طبق دستور مصرف کنید و در رابطه با آنتی بیوتیک های تجویز شده لطفا تمام آن را مصرف کنید و از قطع کردن آن ها به صورت خودسرانه بپرهیزید، مدت زمان مصرف داروها چیزی حدود 7 الی 10 روز است.
4- احتمال ترشح خون آبه از محل جراحی به مدت 24 تا 48 ساعت پس از جراحی طبیعی است و جای نگرانی نیست، همچنین در جراحی سینوس لیفت باز، احتمال آمدن خون آبه از بینی نیز وجود دارد.

به عنوان مراقبت های ویژه بعد از درمان همچنین رعایت کنید:

5- از بیرون ریختن آب دهان با فشار خودداری کنید و اگر آب دهان و حتی خون آبه در دهانتان جمع شد، از یک دستمال جلوی دهانتان استفاده کنید و به آرامی محتویات دهان را در آن بریزید و از بیرون ریختن آن با فشار بپرهیزید، زیرا تحریک کردن زخم سبب خونریزی می گردد.
6- در روز اول از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های گرم بپرهیزید، خوردن همه چیز بلامانع است در صورتی که فقط سرد و نرم باشد.
7- ممکن است در محل جراحی پس از گذشت 1 تا 3 روز تورم ایجاد شود که البته این مسئله کاملا طبیعی است، میتوانید پس از جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید، توجه داشته باشید در صورتی که برای شما پیوند استخوانی انجام شده باشد احتمال ایجاد تورم بسیار بیشتر خواهد بود که پس از چند روز بر طرف می شود.

8- لثه در قسمت جراحی شده ممکن است پس از چند روز تغییر رنگ پیدا کند و مایل به سفید یا طوسی شود، این مسئله نشانگر بهبود یافتن زخم است.
9- در صورتی که خون آبه که از محل جراحی ترشح میکند به خونریزی شدید تبدیل شود، میتوانید تکه ای گاز استریل شده از داروخانه تهیه کرده و با دستان تمیز بر روی زخم گذاشته و به آرامی گاز بزنید. سپس پس از مدتی خونریزی قطع می گردد، در غیر اینصورت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

شرایط کاشت و مراقبت ایمپلنت دندان

کاشت و درمان ایمپلنت با استفاده از لیزر

جراحی ایمپلنت با لیزر گزینه بهتر و با آسیب کمتر به بافت نرم و سخت در انجام این عمل توسط دندانپزشک است .
استفاده از لیزر در جراحی ایمپلنت سبب می شود، محل جراحی با حداقل آسیب به بافت نرم و سخت، آماده شود.
در واقع ما جراحی آتروماتیک و بدون آسیب در جراحی ایمپلنت با لیزر خواهیم داشت.
در جراحی ایمپلنت با لیزر، قادر خواهیم بود فقط بافت هایی را که نیاز داریم، برداریم و به بافت های سالم اطراف، آسیبی وارد نمی کنیم.
برداشت بافت نرم و سخت با حداقل آسیب خواهد بود.
دقت انجام جراحی در این روش بسیار افزایش خواهد داشت و خونریزی مانند روش جراحی با تیغ، نخواهیم داشت.
مزیت بزرگ دیگر جراحی ایمپلنت با استفاده از لیزر این است که پروسه بهبود زخم را سرعت می بخشد.
ما فقط بافت هدف را از بقیه بافت ها جدا می کنیم و به بافت های مجاور، آسیب غیر ضروری نمی زنیم.
این مزیت، فرایند التیام زخم را بهبود می بخشد.
جراحی لیزر به طور بسیار موثری، واکنش التهابی بافت را کاهش می دهد یا از آن جلوگیری می نماید.
همچنین ترشح آنزیم های بازدارنده فرایند التهابی را تقویت می کند.
لیزر خواص ضد میکروبی هم دارد که مشکلات عفونت را بر طرف می سازد.
در آخر لیزر سبب تحریک التیام بافت سخت و نرم می گردد.
نتیجه نهایی این نوع جراحی، بهبود و التیام بهتر زخم نسبت به روش های قدیمی جراحی است.
در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که روش های قدیمی جراحی ایمپلنت این مزیت ها را ندارند.
کاشت ایمپلنت دندان با لیزر

تفاوت های ایمپلنت و دندان مصنوعی

هنگامی که شخصی دندان های خود را از دست می دهد دچار مشکلاتی از جمله جویدن غذا و زیبایی می شود.
 ایمپلنت دندان یا کاشت دندان مفیدتر از دندان مصنوعی است به این دلیل که به طور ثابت در محلی که دندان از دست رفته است، وجود دارد.
 کاشت دندان بهترین راه حل برای دندان های از دست رفته است.
در واقع کاشت دندان به صورت یک پیچ است که بر روی فک وصل می شود.
ایمپلنت از جنس تیتانیوم هست و این امکان را می دهد که تاج دندان مصنوعی به دندان طبیعی وصل شود.

ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟

ممکن است دندان مصنوعی از لحاظ مالی به صرفه تر باشد ولی مشکلات زیادی در طول زمان به وجود خواهد آورد.
مثل لذت نبردن از غذایی که میل می کنید یا ممکن است هنگام حرف زدن دندان مصنوعی از لثه ها جدا شود.
برای اینکه شما به دندان مصنوعی عادت کنید یک ماه زمان لازم است.
این یعنی که شما برای غذا خوردن و حرف زدن باید بیش از یک ماه تمرین داشته باشید.
باید بهداشت دهان و دندان در هنگام استفاده از دندان مصنوعی را بسیار زیاد رعایت کنیم.
گاهی ممکن است غذایی در زیر دندان مصنوعی بماند و ایجاد عفونت کند.
اگر دچار درد یا حساسیت غیر معمول شدید، در اولین زمان ممکن به پزشک مراجعه نمایید.
به هرحال کاشت دندان بسیار مفیدتر از دندان مصنوعی است .
بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته ایمپلنت دندان به شمار می آید.

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت برند های مختلف ایمپلنت در سال 98 با توجه به تکنولوژی و کیفیت ساخت هر کشور سازنده از حدود 3 میلیون تومان تا 7 میلیون تومان می باشد.
که در برخی موارد هزینه های دیگری برای کشیدن دندان و بازسازی استخوان به این هزینه اضافه می شود.

انواع اباتمنت برای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان پروتزی است که جایگزین دندان آسیب دیده یا از دست رفته می شود .
همه کمابیش آشنایی با ایمپلنت دندان دارند اما ایمپلنت در واقع جزئیات زیادی دارد که بیشتر مردم آن را نمی دانند.
این در حالی است که می تواند در موفقیت درمان تاثیر گذار باشد.
دندان ایمپلنتی از سه بخش اصلی تشکیل می شود:
پایه (فیکسچر)، اباتمنت و روکش دندان.
انواع شرکت های سازنده طراحی های مختلفی برای پایه و اباتمنت ارائه می کنند.
تا هر بیمار متناسب با شرایط خود، بتواند از ایمپلنت دندان بهره مند شود و احتمال موفقیت درمان بیشتر شود.
در ادامه با انواع اباتمنت و تفاوت های آنها بیشتر آشنا می شوید.

اباتمنت پیش ساخته و اباتمنت سفارشی

اباتمنت سفارشی به اباتمنتی گفته می شود که باید بر اساس قالب گیری از ایمپلنت انجام شود .
همچنین بافت های اطراف آن (در سطح استخوان) با کمک کوپینگ قالب گیری، طراحی و ساخته شود.
اباتمنت پیش ساخته اباتمنتی است که از قبل با دستگاه طراحی و ساخته شده، روی ایمپلنت امتحان شده و آماده همراه با ایمپلنت به فروش می رسد.
این که از کدام اباتمنت برای شما استفاده شود بستگی به نظر دندانپزشکتان دارد اما به طور کلی اباتمنت سفارشی روش کارآمدتری است اگر چه گرانتر و زمانبر است.
استفاده از اباتمنت پیش ساخته هزینه و دفعات مراجعه به دندانپزشک را کاهش می دهد.

چه زمانی استفاده از اباتمنت پیش ساخته توصیه نمی شود:

زمانی که بیمار با هیلینگ اباتمنت که در ایمپلنت اش پیچ شده است مراجعه می کند ، زمان آن رسیده که برای اباتمنت تصمیم گیری شود.
در موارد زیر استفاده از اباتمنت پیش ساخته، توصیه نمی شود:
1- فضای بین اکلوزال (بین لبه این دندان و دندان مقابل) کافی وجود ندارد و اباتمنت ممکن است ارتفاع کافی برای برای نگه داشتن روکش نداشته باشد.
2- ایمپلنت نیاز به زاویه اصلاح بیشتر از 15 درجه دارد.
3- ارتفاع یقه (کولار) که به فاصله بین پلتفرم ایمپلنت و حاشیه لثه گفته می شود، بیش از 1 میلی متر بزرگتر از ارتفاع بزرگترین یقه ارائه شده توسط شرکت سازنده ایمپلنت است.
4- نیاز به متصل کردن سه یا چند ایمپلنت به صورت موازی در یک ربع قوس دندانی وجود دارد.

موارد استفاده از اباتمنت پیش ساخته

اگر متخصص بخواهد در یک ربع قوس دندانی سه یا چند ایمپلنت را به هم وصل کند، آماده سازی برای موازی کردن کار پر چالشی است.
پس از خارج کردن هیلینگ اباتمنت، پلتفرم ایمپلنت نمایان می شود.
از پروب به عنوان راهنما استفاده می شود.
زاویه ایمپلنت و چگونگی ارتباط آن با اکلوزال دندان مقابل بررسی می شود.

اگر تصمیم بر این باشد که از اباتمنت پیش ساخته استفاده شود باید موارد زیر ثبت شود:
1) قطر پلتفرم ایمپلنت (باریکی، زاویه یا پهنا)،
2) ارتفاع یقه (فاصله بین پلتفرم ایمپلنت و مارجین لثه که در شکل بالا نشان داده شده است) در موقعیت های مزیال، دیستال، باکال و لینگوال
3) ارتفاع بین اکلوزال (فاصله بین پلتفرم ایمپلنت و سطح دندان مقابل)
4) به اباتمنت صاف نیاز است یا زاویه دار.
اگر اباتمنت سفارشی بخواهد استفاده شود اندازه پلتفرم ایمپلنت ثبت می شود.
ترنسفر کوپینگ (transfer coping) بر اساس طراحی تری باز یا بسته، انتخاب می شود.
ترنسفر کوپینگ وسیله ای است که توسط شرکت ساخته می شود .
شکل و راستای سطح تماس اباتمنت و ایمپلنت را در قالب گیری الگو برداری و کپی می کند تا موقعیت ایمپلنت به دقت مدل شود.

اباتمنت کد / کم

استفاده از تکنولوژی طراحی به کمک کامپیوتر (کد / کم) در حال حاضر برای ساخت اباتمنت های سفارشی نیز قابل انجام است.
نرم افزار پیشرفته اسکن سه بعدی با دقت بالا تصویر مجازی از مدل ایمپلنت ارائه می کند.
با استفاده از آن، اباتمنت اختصاصی برای بیمار طراحی می شود.
اباتمنت را میتوان از زیرکونیا، تیتانیوم یا تیتانیوم با رنگ طلا، ساخت. تری باز و تری بسته

اباتمنت سفارشی

هنگامی که اباتمنت سفارشی لازم باشد، باید بین کوپینگ قالب گیری به روش باز یا بسته انتخاب شود.
کوپینگ قالب گیری تری باز به بدنه ایمپلنت وصل میشود تا از جایگری درست ظرف قالب گیری اطمینان حاصل شود.
سوراخی در تری قالب گیری پلاستیکی آماده ایجاد میشود تا پیچ بلندی از آن رد شود.
قالب گیری با استفاده از مواد سختی مانند پلی اتر یا پلی وینیل سولفید انجام می شود.
هنگامی که مواد خوب شکل گرفت، پیچ های ترنسفر کوپینگ از بدنه ایمپلنت باز می شود و قالب از روی آن برداشته می شود.
آنالوگ ایمپلنت که نسخه کپی بدنه ایمپلنت است، به کوپینگ ترنسفر پیچ می شود.
به آزمایشگاه فرستاده می شود تا بر اساس آن، اباتمنت و روکش دندان اختصاصی برای بیمار ساخته شود.

تری باز

تکنیک دیگر که در شرایطی استفاده می شود که فضای کافی برای این کار وجود ندارد، کوپینگ قالب گیری تری بسته است.
این کوپینگ قالب گیری به بدنه ایمپلنت پیچ می شود.
پس از این که مواد خود را گرفتند و کار تمام شد، از دهان خارج می شود.
این مورد در حالی که کوپینگ قالب گیری تری بسته در دهان می ماند.
سپس پیچ کوپینگ باز شده و از دهان خارج می شود.

تری بسته

آنالوگ ایمپلنت که در واقع نسخه المثنای ایمپلنت است وصل شده و کل مجموعه دوباره در قالب قرار داده می شود.
در نهایت برای ساخت اباتمنت و روکش به آزمایشگاه فرستاده می شود.
استفاده از روش تری باز نسبت به تری بسته، از خطاهای پزشکی در سر هم کردن مجدد کوپینگ و آنالوگ ایمپلنت به قالب جلوگیری می کند.
هر دو روش اگر توسط متخصص مجرب کار شوند، کارایی کافی را دارند و نتیجه بخش هستند.

انتخاب و آماده سازی اباتمنت پیش ساخته

در حال حاضر چند طراحی برای اباتمنت استاندارد وجود دارد.
این اباتمنت ها را می توان از آلیاژ تیتانیوم و یا زیرکونیا ساخت.
اباتمنت را میتوان با ارتفاع یکدست یقه در تمام محیط 360 درجه آن برای دندان های عقبی و ارتفاع متغیر یقه ساخت.
به طوری که در سمت جلو ارتفاع آن کمتر و به سمت زبان ارتفاع آن بیشتر برای دندان های جلویی و آسیاب کوچک ساخت.

ارتباط با دکتر علی سجودی
ارسال با واتس اپ