ایمپلنت دندان | همه نکات مثبت و منفی درباره ایمپلنت

ایمپلنت دندان ( درون کاشت دندانی ) یک استوانه ای از جنس تیتانیوم است که با تاج یا روکش که به صورت پروتز دندانی می باشد . در استخوان فک قرار داده شده و جایگزین دندان از دست رفته می شود . برای جراحی و کاشت ایمپلنت دندان روش های زیادی وجود دارد . یکی از این روش ها کاشت ایمپلنت دندان با لیزر است که آسیب کمتری به بافت نرم و سخت می رساند و ایمپلنت بدون درد و خونریزی می باشد .

ایمپلنت دندان ساختاری است که جایگزین دندان از دست رفته می شود. جراح با دستگاه‌های پیچ مانند، ایمپلنتی را در استخوان فک قرار می‌دهد و به عنوان یک لنگر برای دندان مصنوعی به نام تاج عمل می‌کند.

به طور کلی روش کاشت ایمپلنت به این ترتیب است که ابتدا فیکسچر یا همان قسمتی که قرار است جایگزین ریشه دندان شود با استفاده از جراحی و یا لیزر در داخل فک و به جای دندان از دست رفته، جایگذاری می‌گردد .

بعد از اطمینان از ثبات آن، قسمت رویی، روکش یا همان تاج دندان قرار داده می‌شود . ایمپلنت دندان به دلیل شرایط و نحوه ساخت بسیار دقیق هنگامی که در فک بیمار قرار بگیرد، یک جسم خارجی به‌شمار نمی‌رود و با قرارگرفتن در فک بیمار با آن سازگار می‌شود . ایمپلنت باعث جلوگیری از تحلیل استخوان (که به خاطر بی دندانی رخ می‌دهد) می شود .

نتیجه به موقع ایمپلنت دندان

 • افزایش اعتماد به نفس، حفظ زیبایی چهره و طرح لبخند
 • جلوگیری از بیماری های گوارشی با جویدن و هضم درست مواد غذایی
 • کمک به ادای بهتر حروف، کلمات و در نتیجه شیوایی و رسایی هنگام صحبت کردن
 • کمک به حفظ و نگهداری بهتر بافت استخوانی فک
 • جلوگیری از لغزش، جابجایی و کج شدن دندان‌ها
 • حفظ  و عدم آسیب به ساختارهای دهان که در نتیجه باعث سازگار با بافت استخوانی فک خواهد شد 

مزایای ایمپلنت دندان

بهترین مزیت ایمپلنت دندان حفظ استخوان بدون دندان و جلوگیری از تحلیل استخوان می‌باشد . مزیت دیگر ایمپلنت دندان عدم نیاز به تراش دندان‌های مجاور است . در صورت استفاده از پروتز ثابت و کمک به ثبات پروتز متحرک از طریق ساختن پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت است .

مزیت استفاده از ایمپلنت نسبت به روش بریج عدم استفاده از دو دندان سالم مجاور به عنوان پایه در ایمپلنت گذاری است.

زیرا در روش بریج استفاده از دو دندان مجاور به عنوان پایه، باعث آسیب به آن‌ها شده و در نهایت آن دندان‌های سالم نیز از بین خواهند رفت و فرایند تحلیل استخوان که با کشیدن دندان آغاز شده‌است، ادامه می‌یابد.

اما کاشت ایمپلنت، هم از آسیب به دندان‌های مجاور ممانعت می‌کند و هم وجود فیکسچر در استخوان فک، پدیده تحلیل استخوان فک را به میزان چشمگیری کاهش می‌کند.

ایمپلنت دندان همزمان با بازسازی استخوان

مراجعه دیرهنگام برای کاشت دندان (ایمپلنت دندان) فردی که تصمیم برای جایگزینی دندان از دست رفته دارد یا وجود کیست و تومورهای دهانی که منجر به از بین رفتن فضای مناسب و کم شدن قطر و ارتفاع استخوان فک شده ، باعث می شود دندانپزشک قبل یا همزمان با جایگذاری فیکسچر، با استفاده از پودر و بلاک استخوانی و ممبرین (بایومتریال‌ها) استخوان را بازسازی کرده تا شرایط مناسب برای قرارگیری ایمپلنت مهیا شود .

در این مواقع طول درمان بیمار (آماده شدن استخوان برای جایگذاری ایمپلنت) بسته به شرایط بیمار ممکن است از ۳ تا ۶ ماه به طول بیانجامد و دندانپزشک به کمک عکس‌های رادیوگرافی می‌تواند روند درمان را دنبال نماید و بهترین زمان را برای کاشت ایمپلنت دندان تشخیص دهد.

عوارض ایمپلنت دندان چیست

افرادی که تحت این روش قرار گرفته و اقدام به ایمپلنت دندان خود میکنند ممکن است در حین یا پس از آن دچار عوارضی شوند. این موارد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1- آسیب عصبی که منجر به تغییر حس در ناحیه جراحی می شود
2- باز شدن برش بعد از جراحی
3- حرکت ایمپلنت
4- قرار گرفتن ایمپلنت در بالای خط لثه
5- عفونت ایمپلنت
افرادی که حرکت یا قرار گرفتن در معرض ایمپلنت را تجربه می کنند ممکن است نیاز به انجام اقدامات اضافی برای بهبود سلامت استخوان و لثه یا برداشتن یا جایگزینی ایمپلنت داشته باشند.

در زیر برخی از علائم و نشانه‌های منبع مورد اعتماد وجود دارد که نشان می‌دهد کاشت ایمپلنت ناموفق بوده است:

1- ایمپلنت بیش از حد متحرک است
2- چرک یا سایر ترشحات از محل خارج می شود
3- درد هنگام ضربه زدن به ایمپلنت
4- از دست دادن سریع و پیشرونده استخوان

بخاطر چنین مسائلی است که توصیه اکید این است که برای ترمیم و بازسازی دندان ها خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه شود که از دندانپزشکان متخصص و مجرب بهره میبرد. در حقیقت و بدون اغراق جناب دکتر سجودی از زمره متخصصان حرفه ای است که سالها فعالیت درخشان نشان از موفقیت ایشان در حوزه دندانپزشکی زیبائی و ایمپلنت دندان است.

 

چرا به ایمپلنت دندان نیاز داریم؟

ایمپلنت دندان می‌تواند برای جایگزینی یک دندان، چند دندان یا حتی برای جایگزینی همه دندانها استفاده شود. در برخی موارد استفاده از آنها صرفاً به دلایل پزشکی بوده و در برخی موارد مسئله زیبایی فرد هم وجود دارد. بطور کلی، برای جایگزینی دندان‌ها سه گزینه وجود دارد: استفاده از دندان مصنوعی یا همان پروتز دندان، استفاده از بریج دندانی به همراه چسب دندان و در نهایت استفاده از ایمپلنت دندانی.

دندان‌های مصنوعی ارزان‌تر هستند و به راحتی در داخل دهان جابجا شده و برای شستشو از دهان خارج می‌شود. البته این پروتزها در تجربه غذا خوردن و احساس طعم آن تأثیر منفی دارند. افرادی که از بریج دندانی یا همان پل دندانی استفاده می‌کنند، نیاز به وجود دندان طبیعی محکم به عنوان سیستم پشتیبان در کنار دندان‌های آسیب دیده دارند. به همین دلیل عمومیت این روش بسیار کمتر است. ایمپلنت دندان توسط استخوان فک پشتیبانی می‌شود و بر روی دندانهای طبیعی تأثیر منفی نمی‌گذارد.

عوامل مختلفی در انتخاب بین این سه روش تاثیرگذار هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت دندان کشیده شده یا شکسته شده
 • وضعیت سلامت عمومی بیمار
 • هزینه‌های درمان
 • سلیقه بیمار در انتخاب گزینه

 ایمپلنت دندان مزایای بسیار زیادی برای جایگزینی دندان نسبت به سایر روش‌ها دارد. این روش به عنوان یک راهکار محافظه کارانه است که هیچگونه تأثیر منفی بر ظاهر فرد ندارد و فرد احساس می‌کند که از دندانهای طبیعی خود استفاده می‌کند. البته نباید این نکته را فراموش کنیم که قیمت کاشت ایمپلنت دندان نسبت به سایر گزینه‌ها بیشتر است.

 

مراحل و زمان ایمپلنت دندان

در مرحله اول در صورت مناسب بودن تراکم استخوان فک ، قرارگیری فیکسچر یا قطعه اصلی با استفاده از جراحی درون استخوان فک انجام می شود.
در صورت نیاز به استخوان سازی و بدست آوردن تراکم استخوان مطلوب از بایومتریال‌ها (پودر استخوان و ممبرین و …) استفاده می‌گردد.
معمولاً پس از گذشت ۲۴–۱۲ هفته لثه اطراف فیکسچر را می‌گیرد ، سپس روی فیکسچر ،اباتمنت متصل می گردد و سپس روی آن روکش (پروتز ثابت) گذاشته می شود.
پروتزی که روی آن گذاشته می شود متفاوت است و می تواند ثابت یا متحرک باشد.
 
انجام تمامی مراحل ایمپلنت دندان حدود 3-2 ماه زمان می برد و بیمار بعد از انجام جراحی باید صبر کند تا استخوان در اطراف آن کامل شکل بگیرد.
مدت زمان کاشت دندان در صورتی که برای کاشت نیاز به بازسازی استخوان فک نباشد، برای فک پایین حدودا 2 ماه و برای فک بالا به 3 ماه زمان نیاز است.
اگر بازسازی فک هم نیاز باشد بر حسب نوع پیوند استخوان، این زمان اضافه می شود و این امر هم با مشاهده عکس های تخصصی بیمار و انجام معاینات کلینیکی امکان پذیر است.

طول عمر ایمپلنت دندان

طول عمر ایمپلنت دندان یکی از مسائل مهمی است که بعد از کاشت آن به نحوه مراقبت و نگهداری خود فرد بستگی دارد. ایمپلنت، کاشت یک دندان مصنوعی با استحکام بالا در داخل فک است. جنس ایمپلنت دندان از تیتانیوم است که در صورت نگهداری اصولی تا بیست سال عمر خواهد کرد.

عواملی مختلفی میتوانند بر موفقیت کاشت ایمپلنت دندان اثر داشته باشند که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا مهم ترین گزینه برای موفقیت در کاشت ایمپلنت دندان، سلامت جسمی و روحی فرد و عدم ابتلای وی به بیماری های حاد است. توجه داشته باشید که حتی یک عفونت ساده دهان موجب عدم موفقیت در عمل ایمپلنت دندان است. مهم ترین گزینه ها در کاشت موفقیت آمیز ایمپلنت دندان شامل موارد زیر است:

سلامت کامل لثه ها و استخوان فک.
وضعیت سلامت روحی و روانی فرد.
وضعیت سلامت عمومی فرد.
وضعیت سلامت مقدار استخوان باقی مانده.
عدم وجود عفونت و بیماری های دهان.
برنامه تغذیه ای فرد.
شرایط زندگی و کاری بیمار.
سن (هرچه سن کمتر باشد میزان سلامت استخوان فک بیشتر بوده و موفقیت بیشتر خواهد بود.
دندانپزشک متخصص ایمپلنت در ابتدا باید توصیه های مهم جهت مراقبت و نگهداری از ایمپلنت دندان را به فرد توضیح دهد. چرا که رعایت بهداشت و نگهداری از ایمپلنت در ماه های اول کاشت دندان امری حیاتی است.

بعد از کاشت ایمپلنت دندان بیمار نباید تا یک ماه بعد از عمل جراحی غذا را از طرف ایمپلنت شده میل کند. خوردن مواد غذایی سخت مانند آجیل موجب کاهش طول عمر ایمپلنت خواهد شد. مراقبت از ایمپلنت برای جلوگیری از عفونت در ناحیه مورد نظر از عوامل مهم در طول عمر ایمپلنت دندان است.
تمیز نگه داشتن ایمپلنت دندان یکی دیگر از فاکتورهای قابل توجه درافزایش طول عمر ایمپلنت دندان است. دندان ایمپلنت شده را باید همانند دیگر دندان ها با مسواک و دهان شویه شست و شو داد. به ویژه در ماه اول برای از بین بردن میکروب های لثه که اثرات زخم در آن وجود دارد.

بعد از کاشت دندان باید توسط متخصص جراحی فک و دهان هر ۶ ماه یکبار برای معاینه و بررسی وضعیت ایمپلنت مورد معاینه قرار بگیرید. در این پروسه وضعیت لثه جراحی شده، سلامت دندان، عدم وجود عفونت و استخوان فک مورد بررسی قرار میگیرد.
جنس ایمپلنت دندان یکی دیگر از عوامل مهم در طول عمر ایمپلنت است. اجزای ایمپلنت باید از مواد با کیفیت ساخته شده باشد تا مقاومت آن در دهان بیشتر باشد.
عدم استفاده از دخانیات بر سلامت ایمپلنت دندان اثر دارد. توجه داشته باشید که استفاده از مشروبات و سیگار مهم ترین عامل در کاهش عمر ایمپلنت دندان هستند.

 

شرایط کاشت و مراقبت ایمپلنت دندان

زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت دندان از سن 18 سالگی به بعد است که رشد فک کامل شده است ، ایمپلنت باید دقیقا شبیه به دندان های طبیعی نگهداری و مراقبت شوند.

ایمپلنت مثل دندان دچار پوسیدگی نمی شود اما میکروب هایی که در محیط دهان و دندان حضور دارند، می توانند به لثه اطراف آن آسیب برسانند و اگر مراقبت صحیح صورت نگیرد حتی باعث ایجاد مشکل برای ایمپلنت می شوند. بنابراین، توجه و مراقبت روزانه مانند مسواک کردن و کشیدن نخ دندان در کنار مراجعات مرتب سالیانه به متخصص برای بررسی ضرورت دارد.

ایمپلنت عوارض خاصی ندارد ولی برای کاشت آن مواردی هستند که بهتر است بیمار از وجود آنها مطلع شود
هزینه بالای ایمپلنت دندان که مربوط به هزینه قطعات آن می باشد.
زمان لازم برای جوش خوردن فیکسچر با استخوان فک .
نیاز به عکس های تخصصی که هزینه بالایی دارد.
درد مختصر بعد از کاشت دندان که البته با داروهای مسکن کنترل می شود.
لزوم معاینات منظم توسط متخصص که ممکن است به عکس های تخصصی نیاز باشد.
برای اینکه بتوانیم این مشکلات را در دوران درمان کنترل کنیم باید به مواردی از قبیل تغذیه مناسب و مراقبت پس از درمان توجه ویژه داشته باشیم
در طول درمان و بعد از کاشت ایمپلنت دندان برای روند ترمیم استخوان و پیوند آن با ایمپلنت باید حتما از غذاهای رژیمی نرم استفاده شود و همچنین بهتر است در طول درمان از سوپ ، سبزیجات ، لبنیات و میوه ها استفاده شود
مواردی که بعد از کاشت ایمپلنت باید رعایت شوند عبارت است از :
1- پس از جراحی ایمپلنت دندان و قراردادن پایه های ایمپلنت در لثه با سمت دیگر غذا بجوید و به ناحیه جراحی شده فشار نیاورید، همچنین سعی کنید تا حداقل 7 روز پس از جراحی از غذاهای نرم استفاده کنید، حتی اگر با سمت دیگر در حال خوردن غذا هستید، بسیار قابل اهمیت است که 2 تا 3 هفته اول به پایه های کار گذاشته شده فشاری وارد نیاید، یعنی از خوردن غذاهای بسیار سفت همچون ته دیگ خودداری فرمایید تا روند بهبود با سرعت بیشتری حاصل شود.
2- شستشوی دهان با سرم شستشو و یا دهانشویه عامل بسیار مهمی در التیام زخم لثه و همچنین جلوگیری از عفونت می باشد، بنابراین بعد از گذشت چند ساعت از جراحی دهان خود را به صورت منظم شستشو دهید و این کار را روزانه چند مرتبه ( 4 الی 5 بار) تکرار کنید، اما دهانشویه را مطابق دستور دندانپزشک مصرف کنید که معمولا روزی 2 مرتبه می باشد.
3- دارو های تجویزشده توسط دندانپزشک را طبق دستور مصرف کنید و در رابطه با آنتی بیوتیک های تجویز شده لطفا تمام آن را مصرف کنید و از قطع کردن آن ها به صورت خودسرانه بپرهیزید، مدت زمان مصرف داروها چیزی حدود 7 الی 10 روز است.
4- احتمال ترشح خون آبه از محل جراحی به مدت 24 تا 48 ساعت پس از جراحی طبیعی است و جای نگرانی نیست، همچنین در جراحی سینوس لیفت باز، احتمال آمدن خون آبه از بینی نیز وجود دارد.

به عنوان مراقبت های ویژه بعد از درمان همچنین رعایت کنید:
5- از بیرون ریختن آب دهان با فشار خودداری کنید و اگر آب دهان و حتی خون آبه در دهانتان جمع شد، از یک دستمال جلوی دهانتان استفاده کنید و به آرامی محتویات دهان را در آن بریزید و از بیرون ریختن آن با فشار بپرهیزید، زیرا تحریک کردن زخم سبب خونریزی می گردد.
6- در روز اول از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های گرم بپرهیزید، خوردن همه چیز بلامانع است در صورتی که فقط سرد و نرم باشد.
7- ممکن است در محل جراحی پس از گذشت 1 تا 3 روز تورم ایجاد شود که البته این مسئله کاملا طبیعی است، میتوانید پس از جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید، توجه داشته باشید در صورتی که برای شما پیوند استخوانی انجام شده باشد احتمال ایجاد تورم بسیار بیشتر خواهد بود که پس از چند روز بر طرف می شود.

8- لثه در قسمت جراحی شده ممکن است پس از چند روز تغییر رنگ پیدا کند و مایل به سفید یا طوسی شود، این مسئله نشانگر بهبود یافتن زخم است.
9- در صورتی که خون آبه که از محل جراحی ترشح میکند به خونریزی شدید تبدیل شود، میتوانید تکه ای گاز استریل شده از داروخانه تهیه کرده و با دستان تمیز بر روی زخم گذاشته و به آرامی گاز بزنید. سپس پس از مدتی خونریزی قطع می گردد، در غیر اینصورت به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

کاشت و درمان ایمپلنت با استفاده از لیزر
جراحی ایمپلنت دندان با لیزر گزینه بهتر و با آسیب کمتر به بافت نرم و سخت در انجام این عمل توسط دندانپزشک است .
استفاده از لیزر در جراحی ایمپلنت سبب می شود، محل جراحی با حداقل آسیب به بافت نرم و سخت، آماده شود.
در واقع ما جراحی آتروماتیک و بدون آسیب در جراحی ایمپلنت با لیزر خواهیم داشت.
در جراحی ایمپلنت با لیزر، قادر خواهیم بود فقط بافت هایی را که نیاز داریم، برداریم و به بافت های سالم اطراف، آسیبی وارد نمی کنیم.
برداشت بافت نرم و سخت با حداقل آسیب خواهد بود.
دقت انجام جراحی در این روش بسیار افزایش خواهد داشت و خونریزی مانند روش جراحی با تیغ، نخواهیم داشت.
مزیت بزرگ دیگر جراحی ایمپلنت با استفاده از لیزر این است که پروسه بهبود زخم را سرعت می بخشد.
ما فقط بافت هدف را از بقیه بافت ها جدا می کنیم و به بافت های مجاور، آسیب غیر ضروری نمی زنیم.
این مزیت، فرایند التیام زخم را بهبود می بخشد.
جراحی لیزر به طور بسیار موثری، واکنش التهابی بافت را کاهش می دهد یا از آن جلوگیری می نماید.
همچنین ترشح آنزیم های بازدارنده فرایند التهابی را تقویت می کند.
لیزر خواص ضد میکروبی هم دارد که مشکلات عفونت را بر طرف می سازد.
در آخر لیزر سبب تحریک التیام بافت سخت و نرم می گردد.
نتیجه نهایی این نوع جراحی، بهبود و التیام بهتر زخم نسبت به روش های قدیمی جراحی است.
در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که روش های قدیمی جراحی ایمپلنت این مزیت ها را ندارند.

ایمپلنت؛ قبل از ارتودنسی یا بعد از آن

اگر شما نیاز به ایمپلنت دارید اما دندان های شما دارای بی نظمی است و نیاز به ارتودنسی هم دارد باید بدونید که ابتدا باید به درمان ارتودنسی اقدام کنید.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که ایمپلنت بعد از کاشت قابلیت جابه جایی ندارد پس در صورت وجود بی نظمی در دندان ها حتما باید ارتودنسی کرد و بعد در صورت نیاز کاشت ایمپلنت.
این موضوع نه تنها جنبه درمانی دارد بلکه از نظر زیبایی هم بسیار مهم است.

 

تفاوت های ایمپلنت و دندان مصنوعی

هنگامی که شخصی دندان های خود را از دست می دهد دچار مشکلاتی از جمله جویدن غذا و زیبایی می شود.
ایمپلنت دندان یا کاشت دندان مفیدتر از دندان مصنوعی است به این دلیل که به طور ثابت در محلی که دندان از دست رفته است، وجود دارد.
کاشت دندان بهترین راه حل برای دندان های از دست رفته است.
در واقع کاشت دندان به صورت یک پیچ است که بر روی فک وصل می شود.
ایمپلنت از جنس تیتانیوم هست و این امکان را می دهد که تاج دندان مصنوعی به دندان طبیعی وصل شود.
ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟
ممکن است دندان مصنوعی از لحاظ مالی به صرفه تر باشد ولی مشکلات زیادی در طول زمان به وجود خواهد آورد.
مثل لذت نبردن از غذایی که میل می کنید یا ممکن است هنگام حرف زدن دندان مصنوعی از لثه ها جدا شود.
برای اینکه شما به دندان مصنوعی عادت کنید یک ماه زمان لازم است.
این یعنی که شما برای غذا خوردن و حرف زدن باید بیش از یک ماه تمرین داشته باشید.
باید بهداشت دهان و دندان در هنگام استفاده از دندان مصنوعی را بسیار زیاد رعایت کنیم.
گاهی ممکن است غذایی در زیر دندان مصنوعی بماند و ایجاد عفونت کند.
اگر دچار درد یا حساسیت غیر معمول شدید، در اولین زمان ممکن به پزشک مراجعه نمایید.
به هرحال کاشت دندان بسیار مفیدتر از دندان مصنوعی است .
بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته ایمپلنت دندان به شمار می آید.

قیمت ایمپلنت دندان

قیمت برند های مختلف ایمپلنت دندان در سال 1401 با توجه به تکنولوژی و کیفیت ساخت هر کشور سازنده و همچنین نوسانات بازار متغیر می باشد. لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.
در برخی موارد هزینه های دیگری برای کشیدن دندان و بازسازی استخوان به هزینه اضافه می شود.

در واقع سوال اینکه هزینه کاشت دندان چقدر است، سوالی است که تنها با ویزیت پزشک پاسخ داده می شود. در نتیجه در ابتدای کار پاسخ به این سوال بسیار پیچیده خواهد بود. دندانپزشک برای پاسخ به این سوال باید نیاز واقعی بیمار را ارزیابی کند و تنها در این صورت قادر به براورد هزینه حقیقی خواهد بود. اما بطور کلی بسته به نوع ایمپلنت و نوع برند هزینه ایمپلنت دندان متغیر هست.

قیمت کاشت دندان بستگی به یکسری عوامل دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کیفیت، مقدار و محل استخوان: در صورتی که عرض و ارتفاع استخوان در محلی که قرار می گیرد کافی باشد، نیازی به هزینه اضافی نیست اما در صورتی که استخوان دچار تحلیل شده باشد و یا شکل و اندازه آن کافی نباشد نیاز به پیوند استخوان خواهد بود. این مسئله میتواند هزینه درمان را افزایش دهد.

تعداد دندان های جایگزین شده و نوع پروتز: روکش، بریج ثابت، و پروتز متحرک مبتنی بر ایمپلنت (که اصطلاحا به نام over denture نامیده میشود) از مواردی هستند که میتوانند برای جایگزینی دندانها ساخته شوند. بسته به اینکه کدامیک از این پروتزها ساخته شود، قیمت آن متفاوت خواهد بود. پروتز متحرک از نوع ثابت کم هزینه تر است.

نوعی که مناسب خواهد بود: ایمپلنت های استاندارد بین ۳ تا ۶ میلی متر قطر و ۶ تا ۱۴ میلی متر طول دارند انواعی از مینی ایمپلنت وجود دارند که حدود ٢ میلی متر قطر دارند و گاهی اوقات برای جایگزینی دندان بسیار کوچک یا در ترکیب با یک گروه برای حمایت از پروتز متحرک می توانتد مورداستفاده قرار بگیرند.

درد ایمپلنت دندان

آیا ایمپلنت درد دارد؟ آیا بعد از جراحی ایمپلنت دندان درد وجود دارد؟ تا چه مدت پس از جراحی، ایمپلنت دندان احساس درد دارید؟ آیا با بی حسی موضعی ایمپلنت دندان درد دارد؟ احساس درد یک سال پس از جراحی ایمپلنت طبیعی است؟ 

عمل های جراحی همگی ممکن است در هنگام اجرا همراه با درد باشند و از همین رو ممکن است که بیمار در طول عمل ایمپلنت دندان نیز احساس درد داشته باشد. اگر برای شما نیز این سوال پیش آید که این درد با چه درد دیگری قابل مقایسه است، متاسفانه نمی توانیم پاسخ دقیقی را ارائه کنیم چرا که شرایط هر بیمار با بیمار دیگر کاملا متفاوت است.

امروزه تکنیک های بسیار مدرن و پیشرفته ای برای کنترل درد به وجود آمده است که سبب می شود تا درد ناشی از جراحی های مختلف دندانپزشکی به حداقل برسد. در بسیاری از موارد دندانپزشک می تواند انواع مختلفی از آرام بخش هارا به بیمار تزریق کند تا سطح اضطراب و درد را در بدن او تعدیل کند.

عوامل زیادی بر درد پس از انجام ایمپلنت دندان تاثیر گذار خواهند بود. برای مثال اگر عمل شما پیچیدگی خاصی نداشته باشد، انتظار می رود که درد ناشی از عمل ایمپلنت بسیار کمتر باشد.

در برخی از بیماران عواملی مانند کبودی، تورم و خونریزی پس از انجام عمل دیده می شود. همه این نشانه ها اما موقت خواهد بود و انتظار بر آن است که پس از گذشته ۷ تا ۱۰ روز از روز جراحی تورم به طور کامل از بین برود.

انواع اباتمنت برای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان پروتزی است که جایگزین دندان آسیب دیده یا از دست رفته می شود .
همه کمابیش آشنایی با ایمپلنت دندان دارند اما ایمپلنت در واقع جزئیات زیادی دارد که بیشتر مردم آن را نمی دانند.
این در حالی است که می تواند در موفقیت درمان تاثیر گذار باشد.
دندان ایمپلنتی از سه بخش اصلی تشکیل می شود:
پایه (فیکسچر)، اباتمنت و روکش دندان.
انواع شرکت های سازنده طراحی های مختلفی برای پایه و اباتمنت ارائه می کنند.
تا هر بیمار متناسب با شرایط خود، بتواند از ایمپلنت دندان بهره مند شود و احتمال موفقیت درمان بیشتر شود.
در ادامه با انواع اباتمنت و تفاوت های آنها بیشتر آشنا می شوید.

اباتمنت پیش ساخته و اباتمنت سفارشی

اباتمنت سفارشی به اباتمنتی گفته می شود که باید بر اساس قالب گیری از ایمپلنت انجام شود .
همچنین بافت های اطراف آن (در سطح استخوان) با کمک کوپینگ قالب گیری، طراحی و ساخته شود.
اباتمنت پیش ساخته اباتمنتی است که از قبل با دستگاه طراحی و ساخته شده، روی ایمپلنت امتحان شده و آماده همراه با ایمپلنت به فروش می رسد.
این که از کدام اباتمنت برای شما استفاده شود بستگی به نظر دندانپزشکتان دارد اما به طور کلی اباتمنت سفارشی روش کارآمدتری است اگر چه گرانتر و زمانبر است.
استفاده از اباتمنت پیش ساخته هزینه و دفعات مراجعه به دندانپزشک را کاهش می دهد.

چه زمانی استفاده از اباتمنت پیش ساخته توصیه نمی شود

زمانی که بیمار با هیلینگ اباتمنت که در ایمپلنت اش پیچ شده است مراجعه می کند ، زمان آن رسیده که برای اباتمنت تصمیم گیری شود.
در موارد زیر استفاده از اباتمنت پیش ساخته، توصیه نمی شود:
1- فضای بین اکلوزال (بین لبه این دندان و دندان مقابل) کافی وجود ندارد و اباتمنت ممکن است ارتفاع کافی برای برای نگه داشتن روکش نداشته باشد.
2- ایمپلنت نیاز به زاویه اصلاح بیشتر از 15 درجه دارد.
3- ارتفاع یقه (کولار) که به فاصله بین پلتفرم ایمپلنت و حاشیه لثه گفته می شود، بیش از 1 میلی متر بزرگتر از ارتفاع بزرگترین یقه ارائه شده توسط شرکت سازنده ایمپلنت است.
4- نیاز به متصل کردن سه یا چند ایمپلنت به صورت موازی در یک ربع قوس دندانی وجود دارد.

موارد استفاده از اباتمنت پیش ساخته

اگر متخصص بخواهد در یک ربع قوس دندانی سه یا چند ایمپلنت را به هم وصل کند، آماده سازی برای موازی کردن کار پر چالشی است.
پس از خارج کردن هیلینگ اباتمنت، پلتفرم ایمپلنت نمایان می شود.
از پروب به عنوان راهنما استفاده می شود.
زاویه ایمپلنت و چگونگی ارتباط آن با اکلوزال دندان مقابل بررسی می شود.

اگر تصمیم بر این باشد که از اباتمنت پیش ساخته استفاده شود باید موارد زیر ثبت شود:
1) قطر پلتفرم ایمپلنت (باریکی، زاویه یا پهنا)،
2) ارتفاع یقه (فاصله بین پلتفرم ایمپلنت و مارجین لثه که در شکل بالا نشان داده شده است) در موقعیت های مزیال، دیستال، باکال و لینگوال
3) ارتفاع بین اکلوزال (فاصله بین پلتفرم ایمپلنت و سطح دندان مقابل)
4) به اباتمنت صاف نیاز است یا زاویه دار.
اگر اباتمنت سفارشی بخواهد استفاده شود اندازه پلتفرم ایمپلنت ثبت می شود.
ترنسفر کوپینگ (transfer coping) بر اساس طراحی تری باز یا بسته، انتخاب می شود.
ترنسفر کوپینگ وسیله ای است که توسط شرکت ساخته می شود .
شکل و راستای سطح تماس اباتمنت و ایمپلنت را در قالب گیری الگو برداری و کپی می کند تا موقعیت ایمپلنت به دقت مدل شود.

اباتمنت کد / کم

استفاده از تکنولوژی طراحی به کمک کامپیوتر (کد / کم) در حال حاضر برای ساخت اباتمنت های سفارشی نیز قابل انجام است.
نرم افزار پیشرفته اسکن سه بعدی با دقت بالا تصویر مجازی از مدل ایمپلنت ارائه می کند.
با استفاده از آن، اباتمنت اختصاصی برای بیمار طراحی می شود.
اباتمنت را میتوان از زیرکونیا، تیتانیوم یا تیتانیوم با رنگ طلا، ساخت. تری باز و تری بسته

اباتمنت سفارشی

هنگامی که اباتمنت سفارشی لازم باشد، باید بین کوپینگ قالب گیری به روش باز یا بسته انتخاب شود.
کوپینگ قالب گیری تری باز به بدنه ایمپلنت وصل میشود تا از جایگری درست ظرف قالب گیری اطمینان حاصل شود.
سوراخی در تری قالب گیری پلاستیکی آماده ایجاد میشود تا پیچ بلندی از آن رد شود.
قالب گیری با استفاده از مواد سختی مانند پلی اتر یا پلی وینیل سولفید انجام می شود.
هنگامی که مواد خوب شکل گرفت، پیچ های ترنسفر کوپینگ از بدنه ایمپلنت باز می شود و قالب از روی آن برداشته می شود.
آنالوگ ایمپلنت که نسخه کپی بدنه ایمپلنت است، به کوپینگ ترنسفر پیچ می شود.
به آزمایشگاه فرستاده می شود تا بر اساس آن، اباتمنت و روکش دندان اختصاصی برای بیمار ساخته شود.

تری باز

تکنیک دیگر که در شرایطی استفاده می شود که فضای کافی برای این کار وجود ندارد، کوپینگ قالب گیری تری بسته است.
این کوپینگ قالب گیری به بدنه ایمپلنت پیچ می شود.
پس از این که مواد خود را گرفتند و کار تمام شد، از دهان خارج می شود.
این مورد در حالی که کوپینگ قالب گیری تری بسته در دهان می ماند.
سپس پیچ کوپینگ باز شده و از دهان خارج می شود.

تری بسته

آنالوگ ایمپلنت که در واقع نسخه المثنای ایمپلنت است وصل شده و کل مجموعه دوباره در قالب قرار داده می شود.
در نهایت برای ساخت اباتمنت و روکش به آزمایشگاه فرستاده می شود.
استفاده از روش تری باز نسبت به تری بسته، از خطاهای پزشکی در سر هم کردن مجدد کوپینگ و آنالوگ ایمپلنت دندان به قالب جلوگیری می کند.
هر دو روش اگر توسط متخصص مجرب کار شوند، کارایی کافی را دارند و نتیجه بخش هستند.

انتخاب و آماده سازی اباتمنت پیش ساخته

در حال حاضر چند طراحی برای اباتمنت استاندارد وجود دارد.
این اباتمنت ها را می توان از آلیاژ تیتانیوم و یا زیرکونیا ساخت.
اباتمنت را میتوان با ارتفاع یکدست یقه در تمام محیط 360 درجه آن برای دندان های عقبی و ارتفاع متغیر یقه ساخت.
به طوری که در سمت جلو ارتفاع آن کمتر و به سمت زبان ارتفاع آن بیشتر برای دندان های جلویی و آسیاب کوچک ساخت.

مینی ایمپلنت چیست؟

مینی ایمپلنت پروتزی شبیه به ایمپلنت دندان با ابعادی کوچک‌تر است که در برخی شرایط که فضای کمتری برای پیشتیبانی ایمپلنت معمولی وجود دارد، به جای ایمپلنت استفاده می‌شود.
از مینی ایمپلنت جهت باثبات کردن پروتز مصنوعی مانند دندان مصنوعی فک پایین برای دندان‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود. مینی ایمپلنت همانند ایمپلنت دندان معمولی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و حفظ سلامت دهان و دندان روش بسیار خوبی است.

در چه شرایطی از مینی ایمپلنت استفاده می‌شود؟

مینی ایمپلنت برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته در موارد زیر استفاده می‌شود:
• دندان‌های کوچک
• دندان های جلویی
• دندان های آسیاب کوچک (پره مولر)
• دندان‌هایی که موقعیت آنها در نواحی باریک استخوان فک قرار می‌گیرد.

همچنین از مینی ایمپلنت برای ثابت کردن و نگهداشتن دندان مصنوعی استفاده می‌شود. این شیوه برای نگهداشتن پروتز مصنوعی بدون نیاز به چسب روشی مؤثر می‌باشد چرا که استفاده از ایمپلنت تنها روشی است که استفاده از آن برای ثابت نگه داشتن دندان مصنوعی کاملاً مطمئن و مؤثر است. افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند و از حرکت و لغزش دندان مصنوعی شکایت دارند می‌توانند از مینی ایمپلنت برای ثابت نگهداشتن آن بهره ببرند و به این ترتیب به راحتی غذا بجوند، صحبت کنند و با اعتماد به ‌نفس لبخند بزنند بدون این که نگران لغزیدن دندان مصنوعی خود باشند.

اندازه‌ی مینی ایمپلنت چقدر است؟

اندازه مینی ایمپلنت تقریباً نصف ایمپلنت دندان معمولی است و قطر آن تقریباً در اندازه یک خلال دندان می‌باشد. برای بیمارانی که استخوان فک آنها تحلیل رفته است و نمی‌توانند ایمپلنت معمولی استفاده کنند، مینی ایمپلنت به عنوان روش جایگزین مطرح می‌شود.

سخن پایانی

 1. ایمپلنت دندان طبق فرآیندهای متفاوتی انجام میشود که البته بر اساس نوع فرآیند مورد استفاده بخش بندی میشوند: ایمپلنت تک مرحله‌ای، ایمپلنت فرو رونده، ایمپلنت ساب پریو استیل، ایمپلنت فوری و ایمپلنت دو مرحله‌ای
 2. روش ایمپلنت دندان در همان روز: در استفاده از این روش باید چند ایمپلنت روی استخوان فک نصب شود و پس از گذشت چند ساعت یک قوس کامل به صورت موقت یا ثابت روی آن قرار بگیرد. اگر از دندان موقت استفاده شود باید بعد از آنکه دوره بهبودی به پایان رسید از بریج دائمی استفاده شود.
 3. در روش ایمپلنت دندان ساب پریو استیل، ایمپلنت درون بافت لثه و بر روی استخوان فک قرار میگیرد به صورتی که بخشی از سر فلزی ایمپلنت دندان جهت نگهداشتن روکش بیرون‌تر است. از این روش برای عمل‌های تک مرحله‌ای ایمپلنت استفاده میشود. این نوع ایمپلنت‌ها اغلب برای نگهداشتن دندان مصنوعی برای افرادی که دارای ارتفاع کافی استخوان نیستند قابل استفاده است. برای مطالعه بیشتر درباره انواع روش‌های کاشت ایمپلنت دندان این مقاله لاتین را مطالعه کنید.
 

همانگونه که میدانید بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین موضوعات سلامت جسمی انسان است، از این جهت حفظ و نگهداری دندان از اولویت های او بشمار می آید. با پیشرفت بشر در ابعاد مختلف، تکنولوژی به کمک دندانپزشکان آمده تا ماموریت خود را سریع تر ، دقیق تر و بهتر انجام دهند. بدون شک یکی از بهترین های این عرصه، جناب آقای دکتر علی سجودی است که سالهاست با تلاش و دلسوزی خود به هموطنان عزیزمان خدمات فوق العاده و مطلوب دندانپزشکی از جمله ایمپلنت دندان ارائه نموده اند.

پاسخ به سوالات رایج درباره ایمپلنت دندان

آیا کاشت ایمپلنت دندان درد دارد؟

هرچند که برای انجام این عمل لثه ها برش خورده و استخوان فک سوراخ می شود، اما از انجا که بیحسی و یا درصورت نیاز بیهوشی در نظر گرفته می شود، دردی احساس نخواهید کرد. با این حال بعد از عمل و طی چند روز اول ممکن است کمی درد تجربه کنید.

آیا برای جایگزین کردن هر دندان از دست رفته باید ایمپلنت بکاریم؟

خیر قرار نیست لزوما برای پر کردن جای خالی هر دندان ایمپلنت کاشت. روش های دیگری مانند دندان مصنوعی و بریج دندان وجود دارند که با هزینه کمتر می توانند جایگزین دندان از دست رفته باشند. اما هیچکدام از این موارد قابل مقایسه با ایمپلنت ها نیستند.

 

طول عمر و میزان ماندگاری ایمپلنت چقدر است؟

اگر به درستی از آن مراقبت شود به صورت دائمی و تا پایان عمر می توانید ایمپلنت داشته باشید.

چرا قیمت ایمپلنت دندان زیاد است؟

شاید در نگاه اول تصور کنید که قیمت ایمپلنت دندان زیاد است اما اگر به ماندگاری و مادام العمری آن فکر کنید می بینید که هزینه آن آنقدرها هم زیاد نیست. زیر تقریبا هیچ روش دندانپزشکی به اندازه ایمپلنت ها ماندگار و مفید نیست.

آیا افراد دیابتی می توانند ایمپلنت بکارند؟

بله مادامی که بیماری دیابت به خوبی کنترل شود افراد دیابتی به راحتی می توانند ایمپلنت بکارند.

میخوام پنج تا از دندونای جلویی رو بکشم و ایمپلنت کنم آیا چنین چیزی امکان داره؟

اگر دندانها سالم باشند طبق قانون وزارت بهداشت کشیدن آنها ممنوع است. همچنین برای دندانهایی که دچار پوسیدگی شده اند بهتر است ترمیم و درمان صورت گیرد در مرحله آخر اگر درمان جواب نداد دستور به کشیدن آن داده می شود. و اینکه برای کاشت ایمپلنت ابتدا باید وضعیت استخوان فک و لثه هاتون بررسی شود و بعد برای کاشت اقدام شود.

 

لینک کوتاه صفحه : https://b2n.ir/f98352

منابع (Sources) : 

https://www.youtube.com/watch?v=d4V3qheys0s

https://www.youtube.com/watch?v=gMycqoQrlBs

https://www.webmd.com/oral-health/guide/dental-implants

 

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp