لمینت دندان

لمینت دندان

لمینت به معنای پوشش دهنده و دربرگیرنده می باشد ، لمینت دندان پوسته های سرامیکی نازک و مستحکمی هستند که بر اساس نیاز هر شخص طراحی شده و در ساخت آن‌ها از مواد رنگ دندان استفاده می‌شود . لمینت روی سطح رویی دندان‌ها متصل می‌شوند و رنگ، شکل، اندازه و ابعاد دندان را تغییر می‌دهند و ظاهری زیبا را برای دندان‌هایتان به ارمغان می‌آورند .

لمینت های سرامیکی به طور معمول از چند لایه نازک سرامیک شیشه ای شکل تشکیل میشوند که جایگزین مینای دندان میشوند و با استفاده از لایه‌ای چسبناک به نام رزین به دندان متصل میشود ضخامت لمینت معمولا بین ۰/۳ تا ۰/۵ میلی‌متر که به اندازه دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ می باشد.

برخلاف تصور حتما برای متصل کردن لمینت نیاز به تراشیدن سطح دندان نیست و با توجه به تخصص دندانپزشک آماده‌سازی مختصری جهت امکان اتصال لمینت‌ها بدون هیچ آسیبی به بافت طبیعی دندان امکان‌پذیر است.

از آنجایی که نصب و امکان کاربرد لمینت به اندازه جنبهٔ زیبایی آن حائز اهمیت است، اتصال صحیح و محکم دندان طبیعی به لمینت سرامیکی بسیار مهم است.

لمینت دندان

انواع لمینت دندان و تفاوت آنها

لمینت دندان از لحاظ جنس و نوع ساخت متفاوت بوده و به دو نوع تقسیم میشود 
- لمینت سرامیکی : مقاومت بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند و ثبات رنگ بیشتری در مقایسه با کامپوزیت ها دارند و دارای ظاهر زیباتری هستند. 
- لمینت کامپوزیتی: ثبات رنگ این نوع لمینت کمتر است ولی قیمت آن ها ارزان تر بوده و یکی از مزایای آن تراش کمتر دندان برای نصب می باشد.
ونیرها (پوسته یا لایه‌ای است که از مواد همرنگ دندان افراد ساخته می‌شود) از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته میشوند که به آن ها سرامیکی گفته شده ونیری که از جنس کامپوزیت است در مطب به صورت مستقیم ساخته می شودکه به آن کامپوزیتی گفته شده.
لمینت دندان

روش لمینت گذاری دندان

بعد از مشاوره با دندانپزشک و معاینه دندان و تعیین اندازه و فرم ، آماده سازی های لازم با دقت بسیار بر روی دندان ها انجام میشود ، مرحله بعد قالب گیری دندان های هر دو فک میباشد (حتی در صورت انجام لمینت برای دندانهای فقط یک فک) قالب‌ها به لابراتوار دندانپزشکی ارسال شده و در لابراتوار لمینت‌ها به شکل پوسته‌های نازک سرامیکی ساخته شده و در کوره پخته می‌شوند یا بر روی بلوک‌های سرامیکی تراشیده می‌شوند تا لمینت‌های سرامیکی با شفافیت و براقی و نهایت زیبایی و تشابه با بافت مینای دندانی تهیه شوند این مرحله کمی زمان بر است.

درنهایت بعد از آماده سازی ، لمینت‌ها توسط چسب رزینی به سطح دندان با اتصال بسیار قوی چسبانده می‌شوند به طوری که در صورت اجرای صحیح تمام مراحل لمینت‌ها کاملاً با دندان یکپارچه شده و هیچگونه ناهمواری وجود نخواهد داشت و می‌توان مانند دندانهای معمولی برای تمیز کردنشان از نخ دندان استفاده کرد. بدیهی است در ایجاد طبیعی‌ترین نما و امانت داری در برابر سلامت بافت‌ها، مهارت و دقت دندانپزشک متخصص و همکاری لابراتوار متبحر و همچنین استفادهٔ صحیح از مواد مناسب بسیار مؤثر و حایز اهمیت است.

لمینت دندان

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است ؟

در مواقعی که دندانی تغییر رنگ زیادی داشته باشد و نمای دندان های شخص را زشت کرده باشد و این تغییر رنگ میتواند از مواد غذایی ، سیگار ، نوشیدن قهوه و یا ضرب دیدگی یا عصب کشی ناقص بوجود آمده باشد .
اگر دندان ها دارای ترک خوردگی باشند و یا لبه های آنها شکسته باشند ،برای ترتیب بخشیدن و فرم دادن به دندان ها کاربرد داشته و همچنین باعث ترمیم و مراقبت از سطح دندان ها میشود
کاهش دادن فاصله ی بین دندان ها در صورت نیاز
تصحیح کردن طرح لبخند بر اساس تقاضای بیمار.
درمان نامرتبی های جزئی دندان های فک جلوی میتوان از لمینت دندان بکار گرفت.
باید به این نکته توجه داشت که اگر از لمینت برای درمان و در صورت نیاز بکار گرفته نشود و فقط جنبه ی زیبایی داشته باشد به دلیل ساییده شدن دندان ها با حساسیت روبرو شده که با انجام این درمان مشکل رفع میشود زیرا با قرار گرفتن روی سطح دندان از مینای دندان محافظت کرده و به عنوان یک لایه محافظ نازک است.
لمینت دندان

مزایا و معایت لمینت دندان

مزایای لمینت

لمینت برای هر فرد به‌طور مجزا با توجه به ابعاد و اندازه های قالب گیری شده دقیقا شبیه دندان وی ساخته می‌شود به همین دلیل است که تشخیص تفاوت لمینت و دندان طبیعی تقریباً غیرممکن است. برخلاف دندان‌های طبیعی، لمینت‌ها به دلیل اینکه از موادی با تکنولوژی بسیار بالا ساخته شده‌اند در مقابل لکه‌های چای و قهوه و دود سیگار مقاوم هستند.

لمینت‌ها باعث می شوند تیره‌ترین دندان‌ها را که حتی در برابر دیگر فرایندهای سفید سازی مقاومت کرده‌اند، بسیار سفید کنند. حتی ممکن است برای مشکلاتی مثل دندان‌های کج روی هم رفته و فواصل کم دندان‌ها لمینت پیشنهاد شود.

معایب لمینت

برای ساخت لمینت‌های سرامیکی درآزمایشگاه زمان زیادی لازم است و بیمار حداقل یک تا دو هفته باید منتظر لمینت گذاری بماند .

در صورتی که لمینت‌ها به درستی نصب شده باشند و عوامل تخریب کنندهٔ دندان نیز محدود یا از بین رفته باشند، بیمار باید بتواند به راحتی از لمینت مانند دندان طبیعی اش استفاده کند. با وجود استحکام بالای آنها، ممکن است گاهی شکننده باشند. یکی از نکاتی که باید بسیار به آن توجه داشت این است اگر لمینت از روی دندان جدا شد باید آنرا در یک دستمال تمیز قرار بدهید و برای ترمیم مجدد و معاینه به دکتر دندانپزشکتان مراجعه کنید تا درصورتی که امکان داشته باشد آنرا مجددا نصب کند.

اگر از لمینت برای زیباسازی دندان خود استفاده کرده اید باید فراموش نکنید که درمانی که روی دندان انجام گرفته دیگر قابل برگشت نبوده زیرا قسمتی از دندان ساییده شده و با تراشیدن آن حالت اولیه را ندارد و دیگر نمیتوان لمنت را از روی دندان برداشت .

همان‌طور که باید از فشارهای شدید به دندان طبیعی خودداری کرد، لمینت‌ها نیز نباید تحت فشار قرار بگیرند. مثلاً از خوردن ناخن‌ها، جویدن یخ یا بازکردن شیشه‌های نوشیدنی با لمینت‌هایتان خودداری کنید .

لمینت دندان

مراقبت و نگهداری از لمینت دندان

به جرات می توان گفت طول عمر لمینت به نحوه مراقب و نگه داری آن بسیار وابسته است مراقبت از لمینت دندان بسیار آسان است و مانند دندان طبیعی باید مرتب مسواک شده و از نخ دندان برای تمیز نگه داشتن آنها استفاده شود. لمینت به عنوان پوششی بر روی دندان است که فقط سطح رویه دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی و پوسیدگی می شود و باید آن را از پشت ترمیم کرد دندانپزشک معمولا استفاده از دهانشویه را به شما توصیه می کند که حاوی فلوراید باشد و مانع از ساییدگی و پوسیدگی دندان ها شود .

لمینت به عنوان پوششی است که فقط روی دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی در آن شده و پوسیده شود باید به پزشک مراجعه کنید تا بتوان آن را از پشت ترمیم کرد

ارتباط با دکتر علی سجودی
ارسال با واتس اپ