لمینت دندان

لمینت به معنای پوشش دهنده و دربرگیرنده می باشد ، لمینت دندان پوسته های سرامیکی نازک و مستحکمی هستند که بر اساس نیاز هر شخص طراحی شده و در ساخت آن‌ها از مواد رنگ دندان استفاده می‌شود . لمینت روی سطح رویی دندان‌ها متصل می‌شوند و رنگ، شکل، اندازه و ابعاد دندان را تغییر می‌دهند و ظاهری زیبا را برای دندان‌هایتان به ارمغان می‌آورند .

لمینت های سرامیکی به طور معمول از چند لایه نازک سرامیک شیشه ای شکل تشکیل میشوند که جایگزین مینای دندان میشوند و با استفاده از لایه‌ای چسبناک به نام رزین به دندان متصل میشود ضخامت لمینت معمولا بین ۰/۳ تا ۰/۵ میلی‌متر که به اندازه دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ می باشد.

برخلاف تصور حتما برای متصل کردن لمینت نیاز به تراشیدن سطح دندان نیست و با توجه به تخصص دندانپزشک آماده‌سازی مختصری جهت امکان اتصال لمینت‌ها بدون هیچ آسیبی به بافت طبیعی دندان امکان‌پذیر است.

از آنجایی که نصب و امکان کاربرد لمینت به اندازه جنبهٔ زیبایی آن حائز اهمیت است، اتصال صحیح و محکم دندان طبیعی به لمینت سرامیکی بسیار مهم است.

انواع لمینت دندان و تفاوت آنها

لمینت دندان از لحاظ جنس و نوع ساخت متفاوت بوده و به دو نوع تقسیم میشود 
– لمینت سرامیکی : مقاومت بیشتری نسبت به لمینت های کامپوزیتی دارند و ثبات رنگ بیشتری در مقایسه با کامپوزیت ها دارند و دارای ظاهر زیباتری هستند. 
– لمینت کامپوزیتی: ثبات رنگ این نوع لمینت کمتر است ولی قیمت آن ها ارزان تر بوده و یکی از مزایای آن تراش کمتر دندان برای نصب می باشد.
ونیرها (پوسته یا لایه‌ای است که از مواد همرنگ دندان افراد ساخته می‌شود) از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته میشوند که به آن ها سرامیکی گفته شده ونیری که از جنس کامپوزیت است در مطب به صورت مستقیم ساخته می شودکه به آن کامپوزیتی گفته شده.

لمینت دندان شکسته چیست؟

دندان های بسیاری از افراد ممکن است به دلایلی مورد آسیب واقع شوند از جمله این آسیب ها می توان شکستگی دندان را نام برد؛ اگر دندان های شما دچار شکستگی شوند ظاهر خوبی را برای چهره شما به وجود نمی آورند، مخصوصا هنگام لبخند زدن. یکی از راه هایی که پیشنهاد می شود افراد انجام دهند تا شکستگی دندان های آن ها ترمیم شود، لمینت است. لمینت کردن یکی از ساده ترین روش های زیباسازی دندان می باشند که بسیاری از افراد امروزه در پی انجام آن هستند و بدین ترتیب ظاهر زیبایی را برای دندان هایشان به ارمغان می آورند. از جمله راهکارها برای دادن جلوه ای زیبا به دندان های شکسته، لمینت دندان شکسته است. 

 لمینت پوشش نازکی از جنس سرامیک می باشد که با توجه به نیاز فرد این پوشش در سطح جلوی دندان چسبانده می شود، این کار موجب تغییر در رنگ، شکل، اندازه، طول و ظاهر دندان می شود. در واقع لمینت یک لایه نازک بوده که به مینای دندان چسبیده می شود، برای چسباندن لمینت به دندان از صمغ های حساس به نور استفاده می شود که به کمک اشعه های قوی و مخصوص آن ها را خشک و محکم می کنند. لمینت با توجه به تشخیص پزشک و برای هر فرد متفاوت می باشد و برای هرکسی جداگانه ساخته می شود، لمینت موجب سفید شدن دندان ها شده و سخت ترین لکه ها را از بین می برد.

روش لمینت گذاری دندان

زمانی که دندان ها را از حالت طبیعی سفیدتر می کنیم به آن “بلیچینگ” می گوییم. اما سفید کردن عادی دندان ها که منجر به بازگشت رنگ دندان ها به رنگ اولیه می شود را سفید کردن دندان ها می گوییم. بنابراین استفاده از یک خمیر دندان سفید کننده نیز می تواند به این پروسه کمک کند. اما برای انجام بلیچینگ نیاز به مواد مخصوص بلیچینگ است و با یک سفید کننده عادی نمی توان این پروسه را انجام داد.

لبخدی فوق العاده
هدیه کلینیک دکتر سجودی به شما!

رضایت از دندان
میزان موفقیت
رضایت از سفر

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است ؟

در مواقعی که دندانی تغییر رنگ زیادی داشته باشد و نمای دندان های شخص را زشت کرده باشد و این تغییر رنگ میتواند از مواد غذایی ، سیگار ، نوشیدن قهوه و یا ضرب دیدگی یا عصب کشی ناقص بوجود آمده باشد .
 
اگر دندان ها دارای ترک خوردگی باشند و یا لبه های آنها شکسته باشند ،برای ترتیب بخشیدن و فرم دادن به دندان ها کاربرد داشته و همچنین باعث ترمیم و مراقبت از سطح دندان ها میشود
کاهش دادن فاصله ی بین دندان ها در صورت نیاز
تصحیح کردن طرح لبخند بر اساس تقاضای بیمار.
درمان نامرتبی های جزئی دندان های فک جلوی میتوان از لمینت دندان بکار گرفت.
 
باید به این نکته توجه داشت که اگر از لمینت برای درمان و در صورت نیاز بکار گرفته نشود و فقط جنبه ی زیبایی داشته باشد به دلیل ساییده شدن دندان ها با حساسیت روبرو شده که با انجام این درمان مشکل رفع میشود زیرا با قرار گرفتن روی سطح دندان از مینای دندان محافظت کرده و به عنوان یک لایه محافظ نازک است.
لمینت دندان

مزایا و معایت لمینت دندان

مزایای لمینت

لمینت برای هر فرد به‌طور مجزا با توجه به ابعاد و اندازه های قالب گیری شده دقیقا شبیه دندان وی ساخته می‌شود به همین دلیل است که تشخیص تفاوت لمینت و دندان طبیعی تقریباً غیرممکن است. برخلاف دندان‌های طبیعی، لمینت‌ها به دلیل اینکه از موادی با تکنولوژی بسیار بالا ساخته شده‌اند در مقابل لکه‌های چای و قهوه و دود سیگار مقاوم هستند.

لمینت‌ها باعث می شوند تیره‌ترین دندان‌ها را که حتی در برابر دیگر فرایندهای سفید سازی مقاومت کرده‌اند، بسیار سفید کنند. حتی ممکن است برای مشکلاتی مثل دندان‌های کج روی هم رفته و فواصل کم دندان‌ها لمینت پیشنهاد شود.

معایب لمینت

برای ساخت لمینت‌های سرامیکی درآزمایشگاه زمان زیادی لازم است و بیمار حداقل یک تا دو هفته باید منتظر لمینت گذاری بماند .

در صورتی که لمینت‌ها به درستی نصب شده باشند و عوامل تخریب کنندهٔ دندان نیز محدود یا از بین رفته باشند، بیمار باید بتواند به راحتی از لمینت مانند دندان طبیعی اش استفاده کند. با وجود استحکام بالای آنها، ممکن است گاهی شکننده باشند. یکی از نکاتی که باید بسیار به آن توجه داشت این است اگر لمینت از روی دندان جدا شد باید آنرا در یک دستمال تمیز قرار بدهید و برای ترمیم مجدد و معاینه به دکتر دندانپزشکتان مراجعه کنید تا درصورتی که امکان داشته باشد آنرا مجددا نصب کند.

اگر از لمینت برای زیباسازی دندان خود استفاده کرده اید باید فراموش نکنید که درمانی که روی دندان انجام گرفته دیگر قابل برگشت نبوده زیرا قسمتی از دندان ساییده شده و با تراشیدن آن حالت اولیه را ندارد و دیگر نمیتوان لمنت را از روی دندان برداشت .

همان‌طور که باید از فشارهای شدید به دندان طبیعی خودداری کرد، لمینت‌ها نیز نباید تحت فشار قرار بگیرند. مثلاً از خوردن ناخن‌ها، جویدن یخ یا بازکردن شیشه‌های نوشیدنی با لمینت‌هایتان خودداری کنید .

لمینت دندان

مراقبت و نگهداری از لمینت دندان

به جرات می توان گفت طول عمر لمینت به نحوه مراقب و نگه داری آن بسیار وابسته است مراقبت از لمینت دندان بسیار آسان است و مانند دندان طبیعی باید مرتب مسواک شده و از نخ دندان برای تمیز نگه داشتن آنها استفاده شود. لمینت به عنوان پوششی بر روی دندان است که فقط سطح رویه دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی و پوسیدگی می شود و باید آن را از پشت ترمیم کرد دندانپزشک معمولا استفاده از دهانشویه را به شما توصیه می کند که حاوی فلوراید باشد و مانع از ساییدگی و پوسیدگی دندان ها شود .

لمینت به عنوان پوششی است که فقط روی دندان را در بر گرفته و اگر بهداشت دهان رعایت نشود باعث ایجاد پلاک میکروبی در آن شده و پوسیده شود باید به پزشک مراجعه کنید تا بتوان آن را از پشت ترمیم کرد

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp