سینوس لیفت

سینوس لیفت

سینوس لیفت روش جراحی است که به دلیل تحلیل رفتن استخوان عمودی دندان‌های آسیا فک بالایی انجام می‌شود.که هدف از این عمل افزایش مقدار استخوان در آرواره زیرین ( استخوان فک بالایی ) و بالا بردن غشای سینوس و قرار دادن یک پیوند استخوانی است گاهی از این عمل به عنوان تقویت سینوس هم نام برده می‌شود. سینوس لیفت برای بیمارانی انجام میشود که مدت نسبتا زیادی از کشیدن دندانهای آن ها سپری میشود و حجم استخوان فک بالایی آن ها تحلیل رفته و غشای سینوسی جایگزین آن شده ،جراحی بالا بردن سینوس یا sinus lift جهت حل این مشکل انجام میشود. از دیگر دلایل انجام این عمل کاشت ایمپلنت دندان است، که در استخوان فک جای گذاری می شوند تا جایگزین دندان از دست رفته شود. هدف از بالا بردن سینوس اضافه کردن به حجم استخوان سینوس فک بالا است، بنابراین استخوان بیشتری برای استحکام و نگهداری از یک ایمپلنت وجود خواهد داشت.

دلایل انجام سینوس لیفت

تا زمانی که دندانهای آسیای بزرگ و کوچک از فک خارج نشوند استخوان فک حالت طبیعی داشته و سینوس ها در محل طبیعی خود قرار دارند. ولی با از دست رفتن این دندانها استخوان فک تحلیل رفته و سینوس ها رشد کرده و جایگزین استخوان موجود در فک بالا می شوند.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که از دست دادن دندان ها خود باعث تحلیل استخوان میشود و سرعت از دست رفتن این استخوان ها در افراد مختلف متفاوت است.

از بین رفتن استخوان باعث میشود که به هنگام کاشت ایمپلنت استخوان کافی ، استحکام و بستر مناسب برای آن وجود نداشته باشد و میزان استخوان باقی مانده از طریق تهیه تصویر رادیوگرافی وبه طور دقیق تر از طریق تصویر سی تی اسکن قابل ارزیابی میباشد.

یکی از جراحی های بازسازی متداول قبل از جایگذاری ایمپلنت در افرادی که مدت نسبتا زیادی از کشیدن دندان ها آن ها سپری میشود جراحی بالا بردن سینوس یا sinus lift است .

سینوس لیفت

روش انجام عمل سینوس لیفت

عمل جراحی سینوس لیفت از طریق دهان و با بی حسی موضعی و در مطب متخصص دندانپزشک انجام میشود روش عمل جراحی سینوس لیفت به این صورت است که پس از کنار و بالا زدن غشای سینوس پودر استخوان و مواد پیوندی در محل قرار داده شده و پس از پوشاندن با یک غشای مصنوعی (ممبرین) محل برش بخیه میشود.

پیوند موفقیت آمیز استخوان 2 الی 5 ماه بعد بسته به میزان تحلیل استخوان و قدرت ترمیم استخوان خواهد بود .

سینوس لیفت

مراقبت های بعد از عمل سینوس لیفت

ممکن است که بعد از عمل و از بین رفتن تاثیر ماده بی حسی در ناحیه جراحی شده درد حس کنید ولی در نظر داشته باشید این درد به تدریج و با مراقبت های ویژه به راحتی از بین خواهد رفت. توصیه میشود که از داروهای ضد درد و ضد التهاب تا چندروز استفاده کنید.

برای رفع تورم و کمک به ترمیم از کیسه آب یخ استفاده کنید. خونریزی پس از عمل اتفاق غیر معمولی نیست و ممکن است که به شکل تغییر رنگ بزاق خود را نشان می دهد( خون و بزاق با هم ترکیب می شوند).

برای رفع خونریزی چای کیسه ای را به مدت پانزده تا بیست دقیقه به آرامی بر روی محل جراحی فشار دهید. و بهتر است برای رفع خونریزی بعد از عمل یک بستی میل کنید .و در آخر توجه کنید که دوره مصرف آنتی بیوتیک را تا اتمام قرص ها ادامه دهید حتی اگر علایم بیماری رفع شد.

تا بهبود کامل زخم از مصرف دخانیات اجتناب کنید.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp