جرمگیری دندان

جرم گیری دندان و هرآنچه باید قبل از جرم گیری دندان بدانید!

به طور کلی جرم گیری دندان عبارتست از پاکسازی دندان‌ها با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی یا دستگاه فراصوت (اولتراسونیک) که به فرآیند جرمگیری دندان کمک می‌کند. جرم گیری دندان، سطح دندان را تمیز کرده و زبری آن را رفع می کند.

جرم گیری چیست؟

بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است که در قسمت‌هایی از دهان و دندان‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان هم میکروب‌های دهانی و مواد غذایی به این رسوبات اضافه می‌شوند.

در مراحل اولیه این پلاک‌ها براحتی با مسواک‌زدن و نخ‌ دندان کشیدن قابل پاک شدن است، اما به مرور زمان به لایه‌ای سخت تبدیل می‌شود که نیاز به مداخلات درمانی دارد.

پس برای از بین بردن جرم باید به دندانپزشک مراجعه و جرمگیری کنید.

وقتی دندان ها جرم می گیرند، این جرم باعث تخریب بافت لثه و به دنبال آن پوسیدگی دندان ها می شود.

در نتیجه جرمگیری یک اقدام درمانی است. پس از جرم گیری و پاکسازی ریشه دندان، دندان ها در برابر پلاک مقاوم تر هستند و لثه ها می توانند به وضعیت سالم و صورتی رنگ معمول خود بر گردند.

به طور کلی جرم گیری دندان عبارتست از پاکسازی دندان‌ها با استفاده از ابزارهای دندان پزشکی یا دستگاه فراصوت (اولتراسونیک) که به فرآیند جرمگیری دندان کمک می‌کند.

جرم گیری دندان، سطح دندان را تمیز کرده و زبری آن را رفع می کند.

 

روش های زیادی وجود دارد که می توان به وسیله ی آن ها از به وجود آمدن جرم روی دندان ها جلوگیری کرد. برخی از این روش ها را برای شما بازگو می کنیم:

نخ دندان

یکی از کار هایی که باید انجام داد تا رسوب و جرم روی دندان ها و بین آن ها انباشته نشود، استفاده از نخ دندان می باشد. تصور غلطی که وجود دارد این است که افراد گمان می کنند تنها مسواک زدن کافی ست. اما باید بدانید مسواک نمی تواند جرم ها و یا رسوب های بین دندان ها را از بین ببرد. به همین سبب افراد باید علاوه بر مسواک از نخ دندان نیز استفاده کنند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  درمان ریشه در دندان شیری

مسواک زدن

مسواک زدن اگر به صورت منظم و مداوم باشد می تواند از جرم گیری دندان ها جلوگیری کند. روش مسواک زدن درست این است که هر مرحله از مسواک 30 ثانی

ه طول بکشد. این کار باعث می شود جرمی رو دندان نماند و همگی حذف شوند. باید بدانید هر مسواکی که در بازار وجود دارد، مناسب دندان ها و جلوگیری از جرم گیری مناسب نمی باشد. حتما مسواک های خود را به دندانپزشک نشان دهید تا ایشان آن ها را تایید کند.

نکشیدن سیگار

یکی از عواملی که باعث به وجود آمدن جرم روی دندان ها می شود، کشیدن سیگار می باشد. به همین سبب اگر می خواهید دندان های زیبا و سالم داشته باشید، باید سیگار و انواع تنباکو را کنار بگذارید. در غیر این صورت دندان های شما تغییر رنگ خواهند داد و جرم روی آن ها انباشته می شود و تنها یک دندانپزشک می تواند آن ها را از روی دندان های شما از بین ببرد.

خمیر دندان

خمیر دندان های خاصی در بازار وجود دارند که می توان به وسیله ی آن ها از جرم گیری دندان جلوگیری کرد. این خمیر دندان ها فلوراید، پیروفسفات دارند به همین جهت می توانند جرم و رسوب را کنترل کنند. این مواد حتی می توانند برای دندان های آسیب دیده نیز مفید باشد.

تغذیه مناسب

مراقب تغذیه و مواد غذایی مورد استفاده خود باشید. مواد غذایی حاوی شکر و نشاسته می تواند به شدت برای دندان های شما مضر باشد. به همین سبب باید خوردن این مواد را کاهش دهید. همچنین می توانید بعد از خوردن غذا و یا در حین آن از آب استفاده کنید. زیرا خوردن آب باعث می شود که پلاک های روی دندان های شما کاهش یابد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  دلایل بروز نهفتگی دندان و درمان آن چیست؟

 

 

این مقاله را هم مطالعه کنید:ارتباط بهداشت دندان و ناتوانی جنسی در مردان

 

 

نکات بعد از جرمگیری دندان

مواردی که بعد از این درمان باید بدانیم و آنها را رعایت کنیم  :

۱-بعد از جرم گیری دندان هایی که جرم زیادی داشتند ممکن است دندان ها به گرما و سرما حساسیت پیدا کنند ، نگران این موضوع نباشید به مرور کاهش خواهد یافت . در صورتی که پس از یک ماه حساسیت برطرف نشد، با دکتر خود در تماس باشید .

۲-استفاده از دهانشویه تجویز شده توسط دندانپزشک معالج برای تسریع بهبود زخم های ایجاد شده توصیه می شود . از استفاده مداوم دهانشویه پرهیز کنید . شما می توانید شستشوی دهان با دهانشویه را بعد یک هفته از جرم گیری متوقف کنید .

۳-مصرف آنتی‌بیوتیک قبل و بعد از جرم گیری لازم نیست ، در مواردی که لازم باشد دندانپزشک معالج تجویز خواهد کرد.

۴-رعایت بهداشت دهان و دندان ها باعث کاهش سرعت تشکیل جرم خواهد شد.

۵-رنگدانه های دندان با جرمگیری دندان  از بین می روند و رنگ متفاوتی با جرم دندان دارند و جرم گیری دندان ها برای از بین بردن جرم دندان تجویز خواهد شد.

۶- باید متذکر شد که در بدترین حالت نیز جرم گیری دندان ها آسیب کمتری نسبت به جرم ها به دندان ها می رسانند.

۷-باید دقت داشته باشید که جرم های دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ها مانند عدم استفاده از مسواک و نخ دندان و یا انجام نادرست آن ها است . در صورتی که پس از انجام جرم گیری بهداشت دهان و دندان ها رعایت نشود ، جرم ها مجدد تشکیل خواهد شد.

۸-آموزش صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را پس از جرمگیری کامل دندان ها از دندانپزشک معالج بخواهید.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  عصب کشی

۹-یکی از عوامل تشکیل دهنده جرم املاح موجود در بزاق دهان است بنابراین باید مرتب و سالانه معاینه و درمان شود.

۱۰-از خوردن و نوشیدن مواد رنگی مانند کافی، قهوه و چای و غذاهای دارای ادویه رنگی و رب خودداری شود زیرا قابلیت رنگ پذیری دندان بعد از جرمگیری افزایش می پذیرد. تا ۲۴ ساعت اصلا خورده نشود بعد از آن تا یک هفته ملاحظه شود و کم مصرف شود

۱۱-جرم گیری دندان های خود را سالی یکبار انجام دهید .

۱۲-در طول درمان و تا چند مرتبه مسواک زدن پس از آن، ممکن است اندکی خونریزی لثه را تجربه کنید اما این وضعیت خیلی زود برطرف می‌شود.

۱۳-هنگامی که لثه التیام پیدا می‌کند ممکن است شکل آن در اطراف دندان کمی تغییر نماید. این امر طبیعی بوده و به علت انقباض بافت‌ها در دوران التیام رخ می‌دهد

۱۴-در صورتی که تسطیح ریشه گسترده برای شما انجام شده باشد، ممکن است جویدن غذا های سفت مانند گوشت و سبزیجات خام برایتان سخت باشد. اما این وضعیت تنها چند روز بیشتر طول نمی‌کشد. بنابراین در این مدت رژیم غذای نرم داشته باشید.

 

بسیار مهم است که برای تکمیل درمان و بهبودی کامل رعایت بهداشت را به صورت صحیح و کامل انجام دهید. 2 تا 3 مرتبه مسواک زدن و 1 تا 2 مرتبه نخ دندان کشیدن درشبانه روز برای حفظ سلامتی دندانها ضروری است. جرم گیری را در برنامه‌های بهداشتی سالانه خود قرار دهید.

 

 

5 دیدگاه دربارهٔ «جرم گیری دندان و هرآنچه باید قبل از جرم گیری دندان بدانید!»

  1. سلام روز بخیر سرکار خانم زهره طالبی گرامی
   با این تصور که برای سفید شدن دندان ها هر ماه جرم گیری انجام شود، اشتباه است و این کار در کمتر از 6 ماه باعث حساسیت و آسیب رساندن به دندان ها می شود. ناراحتی های لثه ای باید تحت نظر دندانپزشک درمان شود و از نظر زمان سالی یکبار با نظر دندانپزشک توصیه می شود.
   در صورت تمایل مقاله در ارتباط با جرمگیری دندان را مطالعه بفرمایید
   https://drsojoodi.com/tooth-scaling-and-everything-you-need-to-know-before-tooth-scaling/

 1. سلام روز شما به خیر .من دوماهه باردار هستم چند روزه که دندان درد شدید دارم آیا میتوانم دارو استفاده کنم یا به دکتر مراجعه کنم با تشکر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp