ترمیم دندان

جایگزینی ترمیم های قدیمی

ترمیم مجدد و جایگزینی ترمیم های قدیمی

جایگزینی ترمیم های قدیمی زمانی انجام میشود که با اینکه زمانی طولانی از ترمیم اولیه دندان گذشته است ولی بافت های پوسیده و آسیب دیده دندان به دلایل مختلف پیشرفت کرده و باعث بروز عوارض و دندان درد و حسایت دندان شده است، پرکردگی های قدیمی بیشتر از 8 سال باید به طور کامل بررسی شود. اگر ترک های ریز و میکرولیکیج (ریزنشت) داشته باشیم پرکردگی قبلی باید تعویض گردد.

نسل هاي زیادي از انسانها از ماده ترمیمی آمالگام از زمان ساخت آن تا کنون بهره برده اند. امروزه تقاضا جهت ترمیم هاي همرنگ دندان گسترش یافته است. به طور کلی هر ماده ترمیمی طول عمر مشخصی دارد و پس از مدتی سرویس دهی در محیط پرتنش و چالش هاي فیزیوشیمیایی دهان نیازمند تعویض است فاکتور هاي زیادي مثل سایز حفره تراشیده شده روي دندان، نیازهاي زیبایی و اکلوژن بیمار، نوع ماده ترمیمی مصرفی و تکنیک مناسب را مشخص می کنند. تعویض آمالگام هاي قدیمی چه به دلایل زیبایی و چه به دلایل شکستگی و عود پوسیدگی قسمت اعظم ترمیم هاي مورد نیاز در دندان هاي بیماران را تشکیل می دهند. به خصوص زمانی که تبدیل ترمیم آمالگام قدیمی به ترمیم همرنگ تنها به دلایل زیبایی انجام می شود توجه به این نکته که سود و زیان عاید شده از این نوع ترمیم چیست حائز اهمیت است برای تشخیص نیاز جایگزینی ترمیم های قدیمی باید به دندانپزشک مراجعه کنید این موضوع با عکس رادیوگرافی قابل تشخیص است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  دندان های نامرتب

عوامل و نشانه های تعویض ترمیم های قدیمی

  1.  زمانی که شما خوردنی های سرد و گرم میخورید دندان شما حساس می شود و دندان با توجه به این که به نظر ظاهر سالمی دارد ولی مدت طولانی درد می گیرد و ممکن است حتی دندان دچار ترک خوردگی شود و دندان بشکند.
  2. زیر پرکردگی قبلی پوسیدگی رخ می دهد و این امر در دراز مدت اتفاق می افتد.
  3. بین پرکردگی و دندان فاصله و یک مرز مشخص به وجود می آید که در معاینه کلینیکی دندانپزشک میتوان به وجود آن پی برد.

با این توضیحات و با دلایل فوق ، عکس رادیوگرافی از دندان بیمار تهیه می شود و سپس پرکردگی قدیمی تعویض می شود و پرکردگی جدید جایگزین آن می گردد.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

روش های جایگزینی ترمیم های قدیمی

مواد ترمیمی که می توان به عنوان جایگزین برای دندان های پر شده قدیمی آمالگام استفاده کرد شامل سه نوع مواد برای پر کردن دندان ها می شود.

این مواد هر کدام برای ناحیه خاصی از دندان مورد استفاده قرار میگیرد. مواد ترمیمی دندان زمینه گسترده ای دارد، که در این مقاله برای شما از پر کار برد ترین این مواد به صورت مختصر توضیح خواهیم داد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  دندان سایش یافته

آمالگام : برای پر کردن دندان های عقب از مواد آمالگام که به رنگ نقره است استفاده می شود و از نظر استحکام برای پرکردگیها می تواند بهترین گزینه باشد.

کامپوزیت دندان : ماده ای همرنگ دندان است که برای پرکردن دندان استفاده می شود. این ماده با استفاده از اشعه یووی سفت می شود و جایگزین بافت پوسیده دندان می شود. این ماده برای درمان های زیبایی هم مورد استفاده قرار می گیرد.

سرامیک دندان : برای ترمیم ها و ساختن روکش های دندان از سرامیک استفاده می شود و کاربرد زیادی دارد و از نظر همرنگی و استحکام مانند دندان های طبیعی بوده و کیفیت بسیار بالایی دارد. این ماده در لابراتوار ساخته می شود به همین خاطر باید از دندان ها قالب گیری شود.

پروتز ثابت (روکش دندان) : اگر ساختار دندان بیش از 50 % تخریب شده باشد، دندان ابتدا ترمیم می شود ولی حتما باید توسط روکش محافظت شود چون همانگونه که در بالا اشاره شد از استحکام دندان به شدت کاسته شده و در طولانی مدت نمی تواند ماده پرکردگی یا اینله را در خود نگه دارد و باید آن را توسط پروتز ثابت یا روکش پوشش داد تا از شکستگی و تخریب ماده ترمیمی جلوگیری کرد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  تصحیح لبخند لثه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.