سایش دندان

دندان سایش یافته

مینای دندان سایش یافته

دندان ساییده شده : زمانی که مینای دندان شما سایش پیدا می کند دندان ها به طور محسوسی حساس می شوند  و بیشتر به پوسیدگی نزدیک می گردند. موارد مختلفی می تواند باعث ایجاد این چنین سایش هایی در دندان های شما شود و همچنین برای درمان این مشکل و تسکین این درد راهکار های مختلفی وجود دارد.

با مراقبت مناسب دندان های شما می توانند یک عمر دوام بیاورند. اما مقداری سایش در سنین بالا طبیعی است. منظور از “سایش” ، از بین رفتن ساختار دندان است. سایش با از بین رفتن مینای دندان سخت و شفاف که پوشش بیرونی دندان ها را تشکیل می دهد ، آغاز می شود و ممکن است در موارد جدی تر به ساختار نرم داخلی دندان معروف به عاج برسد.

مینا دندان در واقع سخت ترین ماده در بدن انسان است. این ماده کانی و غیر زنده است ، برخلاف استخوان و عاج که بافتهای زنده هستند. مینا در برابر سایش و حمله شیمیایی بسیار مقاوم است ، زیرا باید با آنچه که دندانهای شما هر روز قرار است بجوند یا بنوشند در تماس باشند و همچنین ممکن است با جویدن غذاها و یا نوشیدنی های اسیدی بیشتر مورد آسیب قرار بگیرند.

به هر حال ممکن است مینای دندان به دلایل مختلفی از بین برود. بدن شما ممکن است بتواند به صورت جزئی ترمیم کند ولی هنگامی که فرسودگی دندان بیشتر می شود ، ممکن است مجبور شوید به دلیل حساسیت دندان ها به خوراکی های خیلی گرم و یا خیلی سرد به دندان پزشک مراجعه کنید تا عملکرد خوردن شما به درستی انجام شود و از دندان های شما محافظت شود.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  تصحیح لبخند لثه

انواع سایش دندان

سایش دندان می تواند ناشی از یک یا چند مورد از این فرآیندها باشد :

Abrasion : این نوع سایش به دلیل تعامل دندان ها با خوراکی هایی که باعث ساییدگی یا خراشیدگی میشوند، ایجاد شود. متداول ترین نوع این سایش مسواک زدن آسیب زننده است ، به این معنی که شما از مسواک استفاده می کنید که خیلی سخت است یا در هنگام مسواک زدن بیش از حد نیرو استفاده می کنید. این می تواند روی سطح ریشه دندانهای شما درست زیر خط لثه یا مینا بالای خط لثه تأثیر بگذارد. از دیگر دلایل سایش می توان به استفاده نادرست از خلال دندان و نخ دندان اشاره کرد. برخی از وسایل دندانپزشکی که بطور مکرر از آنها برای دندان استفاده میکنید نیز می توانند دندان را خراب کنند. سایش همچنین می تواند ناشی از رژیم غذایی پر از مواد ساینده مانند دانه های گل ، خوراکی های اسیدی و آجیل یا عادت هایی مانند ناخن زدن و جویدن قلم باشد.

Attrition : این نوع سایش بر اثر تماس دندان به دندان به وجود می آید ، که در طول روز بارها و بارها به دلیل خوردن و جویدن غذا برای دندان ها اتفاق می افتد. خوردن و جویدن به طور معمول نیروهایی بین 500 گرم تا 10 کیلوگرم فشار به دندان ها وارد می کنند. با این حال افرادی که عادت به دندان قروچه دارند (که حتی ممکن است از آن آگاه نباشند) می توانند دندان های خود را تا 10 برابر بیشتر از حد تحت فشار قرار دهند. این می تواند به دندان آسیب برساند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  جایگزینی ترمیم های قدیمی
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

Erosion : هنگامی که دندانهای شما با مواد اسیدی در رژیم غذایی شما تماس می گیرند ، اسید واقعاً می تواند مینای دندان را از بین ببرد (حل کند). مقصر این نوع سایش دندان اغلب شامل سدیم ، نوشیدنی های ورزشی و نوشیدنی های به اصطلاح انرژی زا است. برخی از آب میوه ها نیز اسیدی هستند. حل کردن این نوشیدنی ها در وعده های غذایی و نگه داشتن آب در دهان بعد از نوشیدن آنها می تواند به جلوگیری از این فرسایش کمک کند.

Abfraction : این نوع سایش به طور خاص به از بین رفتن مینای دندان در گردن دندان ها (قسمت نازک تر درست در لثه) مربوط می شود. اگرچه این نوع سایش به روشنی درک نشده و علت آن در دندانپزشکی مورد بحث است ، از بین رفتن ساختار دندان در قسمت گردن دندان اتفاق می افتد. اعتقاد بر این است که عامل آن تماس های مخرب دندان ها در هنگام حرکت های طرفی فکین است. که سایش و فرسایش می تواند در بروز این مشکل مؤثر باشد.

مراقبت و درمان دندان های ساییده شده

برای معالجه دندان های فرسوده شده و یا ساییده شده شما ، باید بفهمید که ابتدا چه چیزی باعث ایجاد سایش می شود. ما می توانیم این کار را با یک معاینه ساده دهان و دندان در کلینیک دکتر سجودی انجام دهیم. هنگامی که علت آن را مشخص کردیم ، می توانیم در صورت لزوم به شما کمک کنیم تا فشار را از روی دندان های خود کاهش دهید. به عنوان مثال ، ممکن است شما در مورد تکنیک های نرم و مؤثر مسواک زدن به آموزش نیاز دارید. یا ممکن است لازم باشد در مورد رژیم شما صحبت کنیم. اگر عادت به دندان قروچه دارید ، می توانیم برای شما یک محافظ دهان درست کنیم که از دندان های شما در هنگام خواب یا دوره های استرس بالا محافظت می کند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  لبخند لثه ای

بسته به اینکه چه میزان ساختار دندان از بین رفته است ، ممکن است ما نیاز به جایگزینی آن داشته باشیم تا عمل خوردن شما با مشکل مواجه نشود و دندانهای شما یک بار دیگر عالی به نظر برسند. دندانپزشکی مدرن دکتر سجودی می تواند با موفقیت – و به زیبایی – شکل طبیعی ، ظاهر و عملکرد دندان های فرسوده را بازیابی کند. از ما بپرسید و ما به شما خواهیم گفت چگونه!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.