ایمپلنت دندان در سعادت آباد

دو روش برای کاشت ایمپلنت دندان داریم. در روش اول 4 ایمپلنت با قطر های دو میلی متری را در در فک قرار می دهند که پس از ان سر گرد ایمپلنت از لثه بیرون میزند و با چهار کاسه اتصال آن را فراهم میکنند. درصورتی که استخوان های فرد تحلیل رفته باشد میتوانیم از ایمپلنت دندان استفاده کنیم که حدودا 2 ساعت زمان نیاز دارد.
در روش دوم ایمپلنت دندان شش ایمپلنت در فک پایینی و هشت عدد در بالا مورد استفاده قرار می گیرد و سپس روی این ایمپلنت ها را با پروتز می پوشانند تا دندان ها ثبات خود را داشته باشند.
ایمپلنت دندان به بیمار اعتماد به نفس بالایی می دهد و بستگی به شرایطی همچون توانایی جراح، نوع ایمپلنت به کار رفته در استخوان فک، آلیاژ ایمپلنت، بهداشت بیمار، معاینات سالیانه، دقت متخصص پروتز در بارگذاری پروتز و ساخت آن و در مجموع عملکرد تیم دندانپزشکی دارد. اما هدف اصلی از قرار دادن ایمپلنت دندان حفظ و نگهداری استخوانی است که در ناحیه بی دندانی از دست رفته است و همچنین در مواردی به همراه ایمپلنت پزشک ناگزیر است در ایمپلنت دندان استخوان ناحیه را به علت تحلیل متوسط تا شدید استخوان بازسازی کند که نیازمند پیوند استخوان با کمک پودر استخوان و پلاک استخوانی می باشد.
ثبات در هنگام جراحی به حجم و کیفیت استخوان و نیز طول و قطر ایمپلنت دندان  بستگی دارد.  هر چقدر حجم استخوان بیشتر و کیفیتش نیز بالاتر باشد و نیز استخوان متراکم تر باشد ایمپلنت دندان ثبات بیشتری پیدا می کند و حتی می توان به این نکته اشاره کرد که به علت اینکه ثبات اولیه آن بالاست می تواند به روش جراحی یک مرحله ای تحت نیرو قرار بگیرد.
ایمپلنت فوری از انواع ایمپلنت دندان یک نوع ایمپلنت دندانی است که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است. در این ایمپلنت دندان تاج به صورت موقت بعد از گذشت 48 ساعت از عمل جراحی روی دندان جایگذاری می شود تا عمل جوش خوردن دندان صورت بگیرد. این عمل باید با دقت انجام شود و با دندان مقابل تماس نداشته باشد که تا زمان جایگزاری تاج دایمی بد شکل جلوه نکند. پس از جوش خوردن و سپری شدن ایام التیام در ایمپلنت دندان، تاج داِیمی جایگزین آن می شود.
ایمپلنت فوری عملکردی همچون ایمپلنت معمولی دارد.
زمانی که چند دندان وابسته به ایمپلنت دندان  در یک ردیف در جلوی دهان قرار بگیرند، از ایمپلنت فوری عملکردی استفاده می شود، بدین صورت که ایمپلنت در تماس با دندان مقابل قرار می گیرد. دندان مصنوعی چهارتایی قوس پایین یکی از انواع این نوع ایمپلنت دندان است. نکته مثبت این روش اتصال تمامی ایمپلنت دندان به هم می باشد که در دوران التیام باعث محکم قرارگرفتن ایمپلنت در استخوان فک می شود. همچنین هر نیروی خارجی که به ایمپلنت ها وارد شود بین آن ها پخش می شود و شکست ایمپلنت دندان کاهش می یابد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  ایمپلنت دندان با لیزر، کاشت دندان در غرب تهران، قیمت دندان کاشتنی چقدر است؟ مرکز ایمپلنت دندان تهران

عملکرد ایمپلنت دندان
ایام جوش خوردن در ایمپلنت دندان ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان یکپارچه شود و بافت جدیدی در اطراف پست ایمپلنت دندان برای ارتباط مستقیم میان ایمپلنت و دندان ایجاد می شود تا ایمپلنت در جای خود محکم شود. جهت افزایش موفقیت در کاشت ایمپلنت فوری باید تمامی حرکات حتی اندک را مهار کرد و از فشار دندان های مجاور به ایمپلنت دندان جلوگیری کرد.

مزیت های ایمپلنت فوری در ایمپلنت دندان
کوتاه شدن مدت درمان در ایمپلنت دندان: در ایمپلنت دندان مرحله دوم کاشت با فاصله زمانی اندک از مرحله اول صورت می گیرد و زمان درمان نسبت به ایمپلنت های عادی که تا 6 هفته نیز ممکن است به طول بیانجامد، کاهش می یابد.
کاهش تعداد جراحی به یک بار در ایمپلنت دندان: ایمپلنت، اباتمنت و تاج موقت همگی در یک مرحله در دهان قرار داده می شوند و مانند ایمپلنت دندان عادی نیاز نیست پس از گذشت چندین ماه با عمل جراحی مجدد تاج را در جای خود نصب کنند.
عدم نیاز به دندان مصنوعی موقت در ایمپلنت دندان: در ایمپلنت فوری به دلیل کوتاه شدن زمان جوش خوردن، دیگر نیازی به استفاده از دندان مصنوعی در این ایام نیست و این عمردر  ایمپلنت دندان در ظاهر بیمار و حفظ روحیه و اعتماد به نفس تاثیر به سزایی خواهد داشت.
هماهنگی بهتر لثه با تاج در ایمپلنت دندان: در ایمپلنت دندان حالت عادی، هیلینگ کپ استوانه ای را روی ایمپلنتی که تازه کاشته شده است، قرار می دهند تا بافت لثه شکل پیدا کند. در ایمپلنت فوری بافت لثه را با تاج موقتی شکل می دهند، تاج موقتی از نظر ظاهربه تاج دائم شباهت زیادی دارد، پس بافت لثه با تاج دائمی بیشتر هماهنگ است و از نظر زیبایی به نتایج مطلوب تری می رسیم.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان

خطرات ایمپلنت فوری
کمترین حرکتی در پروسه ایمپلنت دندان باعث افزایش خطر شکست درمان ایمپلنت دندان می باشد، اتصال فوری تاج باید در ایمپلنت دندان بسیار دقیق صورت گیرد و پزشک احتیاط های لازم رادر ایمپلنت دندان انجام دهد تا ایمپلنت دندان در مدت التیام و جوش خوردن با استخوان فک، هیچگونه حرکتی نداشته باشد.
این تکنیک درشرایط خاصی در ایمپلنت دندان مناسب است:
ایمپلنت دندان باید محکم در استخوان جایگذاری شود . در دندان های جلوی فک که دندان های هردو طرف آن ها خوب و سالم اند، بهترین کارایی و بازده را خواهد داشت. برای جایگزینی همه دندان ها در ایمپلنت دندان درفک پایینی زمانی که استخوان فک قوی و محکم باشد، نتیجه این کار در ایمپلنت دندان موفقیت آمیز می باشد. ایمپلنت فوری برای جایگزین کردن همه دندان های فک بالا مناسب نمی باشد، زیراکه استخوان های فک بالایی دارای تراکم کمتری هستند  و از استحکام کافی برخوردار نیستند.
در کاشت تمامی ایمپلنت دندان ریسک وجود دارد، یک سری عامل میتواند در این پروسه مشکل ساز باشد. در صورت وجود نیروهای بیش از اندازه به ایمپلنت دندان احتمال شکست آن بالا می رود. عدم یکپارچگی ایمپلنت با استخوان می تواند باعث شکست ایمپلنت دندان شود، همچنین اگر اطراف بافت لثه عفونی باشد نیز می تواند سبب بروز این مشکل شود. این عفونت اگر در دراز مدت از بین نرود نیز می تواند مشکل زا گردد.
مراقبت مناسب از ناحیه اطراف ایمپلنت دندان در چند ماه اول پس از جراحی برای پیشگیری از عفونت و اطمینان از عدم اعمال نیروی بیش از حد به ایمپلنت، اهمیت زیادی دارد.
در صورتی که انجام این سطح از مراقبت و نگهداری برای بیمار مشکل است، بهتر است استفاده از ایمپلنت های مرسوم در ایمپلنت دندان را در نظر بگیرد که در دو مرحله جراحی انجام میشود. در مرحله اول ایمپلنت در استخوان فک جایگذاری میشود و روی آن پوشیده میشود و چند ماه می ماند تا ایمپلنت دندان با استخوان فک جوش بخورد. در این مدت توسط بافت لثه از آن محافظت میشود. سپس جراحی دیگری انجام میشود تا روی ایمپلنت دندان باز شود و اباتمنت و تاج به آن متصل شوند.
ایمپلنت تک مرحله ای در ایمپلنت دندان
در این نوع ایمپلنت دندان از یک قطعه با طول مناسب استفاده می کنند و آن را در داخل فک استخوان قرار می دهند و یک قسمتی از سر آن از لثه بیرون می آید. پس از گذراندن دوره جوش خوردن و التیام،در ایمپلنت دندان تاج و اباتمنت را روی ایمپلنت جایگذاری می کنند و نیاز به جراحی ثانویه نمی باشد.
همچنین در این روش می توان یک ایمپلنت دندان با دو قطعه را به کار برد، به طریقی که اباتمنت و ایمپلنت در همان جراحی اول متصل می شوند، اما در اینجا باید دقت زیادی جهت جوش خوردن به کار گرفته شود، زیرا که ایمپلنت در برابر نیروهایی که از داخل به آن وارد می شود، صدمه پذیر است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  طول عمر ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندان و جراحی لثه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp