ایمپلنت فوری

ایمپلنت دندان جایگزین بسیار خوبی برای دندان از دست رفته هستنتد که امروزه عموم مردم به آن توجه خاصی نشان می دهند. ایمپلنت دندان که معمولا از جنس تیتانیوم و یا عناصر آن می باشند درداخل استخان فک قرار می گیرند.

ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی جایگزین بسیار خوبی برای دندان از دست رفته هستنتد که امروزه عموم مردم به آن توجه خاصی نشان می دهند. ایمپلنت های دندانی که معمولا از جنس تیتانیوم و یا عناصر آن می باشند درداخل استخان فک قرار می گیرند و به منظور نگهداری تاج دندان به جای ریشه دندان طبیعی استفاده می شوند. پست ایمپلنت باید چندین ماه در داخل فک بمانند تا با استخوان خوب جوش بخورد. در مرحله ی بعدی تاج دندان را روی پست قرار می دهند. ایمپلنت هایی که به شکل پیچ هستند، در آن ها پیچ ها به استخوان جوش می خورد.

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری یک نوع ایمپلنت دندانی است که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است. در این روش تاج به صورت موقت بعد از گذشت 48 ساعت از عمل جراحی روی دندان جایگذاری می شود تا عمل جوش خوردن دندان صورت بگیرد ولی احتمال شکست درمان تا 20% افزایش می یابد. این عمل باید با دقت انجام شود و با دندان مقابل تماس نداشته باشد که تا زمان جایگزاری تاج دایمی بد شکل جلوه نکند. پس از جوش خوردن و سپری شدن ایام التیام، تاج داِیمی جایگزین آن می شود.

ایمپلنت فوری عملکردی

زمانی که چند دندان وابسته به ایمپلنت در یک ردیف در جلوی دهان قرار بگیرند، از ایمپلنت فوری عملکردی استفاده می شود، بدین صورت که ایمپلنت در تماس با دندان مقابل قرار می گیرد. دندان مصنوعی چهارتایی قوس پایین یکی از انواع این نوع ایمپلنت است. نکته مثبت این روش اتصال تمامی ایمپلنت ها به هم می باشد که در دوران التیام باعث محکم قرارگرفتن ایمپلنت در استخوان فک می شود. همچنین هر نیروی خارجی که به ایمپلنت ها وارد شود، بین آن ها پخش می شود و شکست ایمپلنت ها کاهش می یابد.

عملکرد ایمپلنت فوری

ایام جوش خوردن درایمپلنت فوری ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان یکپارچه شود و بافت جدیدی در اطراف پست ایمپلنت برای ارتباط مستقیم میان ایمپلنت و دندان ایجاد می شود تا ایمپلنت در جای خود محکم شود. جهت افزایش موفقیت در کاشت ایمپلنت فوری باید تمامی حرکات حتی اندک را مهار کرد و از فشار دندان های مجاور به ایمپلنت جلوگیری کرد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  بهترین متخصص ایمپلنت در تهران

مزیت های ایمپلنت فوری

کوتاه شدن مدت درمان: در ایمپلنت فوری مرحله دوم کاشت با فاصله زمانی اندک از مرحله اول صورت می گیرد و زمان درمان نسبت به ایمپلنت های عادی که تا 6 هفته نیز ممکن است به طول بیانجامد، کاهش می یابد.

کاهش تعداد جراحی به یک بار: ایمپلنت، اباتمنت و تاج موقت همگی در یک مرحله در دهان قرار داده می شوند و مانند ایمپلنت عادی نیاز تیست پس از گذشت چندین ماه با عمل جراحی مجدد تاج را در جای خود نصب کنند.

عدم نیاز به دندان مصنوعی موقت: در ایمپلنت فوری به دلیل کوتاه شدن زمان جوش خوردن، دیگر نیازی به استفاده از دندان مصنوعی در این ایام نیست و این عمر در ظاهر بیمار و حفظ روحیه و اعتماد به نفس تاثیر به سزایی خواهد داشت.

هماهنگی بهتر لثه با تاج: درایمپلنت عادی، هیلینگ کپ استوانه ای را روی ایمپلنتی که تازه کاشته شده است، قرار می دهند تا بافت لثه شکل پیدا کند. در ایمپلنت فوری بافت لثه را با تاج موقتی شکل می دهند، تاج موقتی از نظر ظاهربه تاج دائم شباهت زیادی دارد، پس بافت لثه با تاج دائمی بیشترهماهنگ است و از نظر زیبایی به نتایج مطلوب تری می رسیم .

خطرات ایمپلنت فوری

کمترین حرکتی در پروسه ایمپلنت باعث افزایش خطر شکست درمان می باشد، اتصال فوری تاج باید بسیار دقیق صورت گیرد و پزشک احتیاط های لازم را انجام دهد تا ایپمپلنت در مدت التیام و جوش خوردن با استخوان فک، هیچگونه حرکتی نداشته باشد.

این تکنیک درشرایط خاصی مناسب است:

ایمپلنت دندانی باید محکم در استخوان جایگذاری شود . در دندان های جلوی فک که دندان های هردو طرف آن ها خوب و سالم اند، بهترین کارایی و بازده را خواهد داشت. برای جایگزینی همه دندان ها درفک پایینی زمانی که استخوان فک قوی ومحکم باشد، نتیجه این کار موفقیت آمیز می باشد. ایمپلنت فوری برای جایگزین کردن همه دندان های فک بالا مناسب نمی باشد، زیراکه استخوان های فک بالایی دارای تراکم کمتری هستند و از استحکام کافی برخوردار نیستند.

در کاشت تمامی ایمپلنت های دندانی ریسک وجود دارد، یک سری عامل میتواند در این پروسه مشکل ساز باشد. در صورت وجود نیروهای بیش از اندازه به ایمپلنت دندانی احتمال شکست ان بالا می رود. عدم یکپارچگی ایمپلنت با استخوان می تواند باعث شکست ایمپلنت شود، همچنین اگر اطراف بافت لثه عفونی باشد نیز می تواند سبب بروز این مشکل شود. این عفونت اگر در دراز مدت از بین نرود نیز می تواند مشکل زا گردد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  مشخصات کلی ایمپلنت دندان

در مواردی که ممکن است بدن بیمار واکنش جسم خارجی نشان دهد و آن را پس بزند، این پدیده بسیار نادر است و اگر پیش بیاید می توان 2 ماه صبر کرد و دوباره کار را تکرار نمود و امیدوار بود بدن آنرا بپذیرد.

مراقبت پس از کاشت ایمپلنت فوری

بیمار باید مراقبت لازم را دراطراف ایمپلنت در چند ماه اول پس از جراحی جهت پیشگیری از عفونت احتمالی و اطمینان از عدم ورود نیروهای بیش از اندازه به ایمپلنت دندانی، به عمل آورد.

در صورتی که این مراقبت ها برای بیمارسخت باشد، توصیه می کنیم بیمار از کاشت ایمپلنت عادی دندان که در دو مرحله جراحی انجام می شود، بهره گیرد. در مرحله اول ایمپلنت در استخوان فک جایگذاری می شود، روی آن پوشیده می شود و چند ماه می ماند تا با استخوان فک جوش بخورد. ایمپلنت در این مدت توسط بافت لثه محافظت می شود. سپس جراحی دوم صورت می گیرد تا روی ایمپلنت باز شود و اباتمنت و تاج به آن متصل گردند. روش دیگری که در این شرایط پیشنهاد می شود، استفاده از دندان مصنوعی وبریج ثابت می باشد که دارای دوره درمان کوتاه تری است، اما باید به این نکته هم توجه کرد که در این روش کارایی و بازده درمان به نسبت کاشت ایمپلنت کمتر است.

پس از خارج کردن گاز از دهان خوردن بستنی و مایعات بسیار خنک توصیه می شود.

داروهای تجویز شده توسط پزشک باید به موقع مصرف شود و دوره درمان کامل گردد.

از فعالیتهای سنگین ورزشی تا 2 هفته اجتناب شود .

در 48 ساعت اول خوردن غذاهای نرم و خنک توصیه می شود.

شرایط لازم برای بیمارجهت موفقیت در کاشت ایمپلنت فوری

1)داشتن سلامت عمومی و دهانی مناسب؛ سلامت عمومی شرایط ایده آل را جهت کاشت ایمپلنت فراهم می کند.

2)عدم استفاده از سیگار و دخانیات؛ استعمال دخانیات سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، به طور مثال عدم جوش خوردن کافی ایمپلنت با استخوان فک از اثار سوِ آن می باشد.

3)دندان قروچه؛ به هم فشردن دندان ها بر درمان ایمپلنت تاثیر منفی می گذارد زیرا فشار زیادی بر تاج و پست ایمپلنت وارد میکند.

4)وجود حداقل 13 میلیمتر طول مفید استخوان

5)تیپ 1 یا 2 یا حداکثر 3 استخوانی

6)رعایت بهداشت؛ بیمارانی که ایمپلنت دندانی استفاده می کنند باید بهداشت مناسب دهان را رعایت کنند؛ در غیر این صورت ممکن است بافت اطراف پست دچا عفونتی مشابه بیماری لثه با عنوان پری ایمپلنتیت شود و ایمپلنت با عدم موفقیت روبرو شود.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  کلینیک تخصصی ایمپلنت دندان

7)داشتن عرض و طول وتراکم استخوان ایده آل ؛ برای کاشت ایمپلنت فوری باید عرض و طول استخوان ایده آل وتراکم استخوان هم به حدی باشد که بتوان ایمپلنت را با نیروی مناسب جایگذاری کرد.

تفاوت ایمپلنت فوری با ایمپلنت دو مرحله ای

به محض اینکه ایمپلنت درون دهان جایگذاری شد، باید سلولهای استخوانی جدید در اطراف پست ایمپلنت رشد کنند تا ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد و برای همیشه در جای خود محکم بماند. ثبات اولیه پست ایمپلنت با فاکتورهایی نظیر تراکم استخوان، نیروی اعمال شده به محل ایمپلنت و تعداد ایمپلنت هایی که به یکدیگر متصل هستند، تعیین می گردد. بنابراین می توان به این نکته پی برد که تفاوت قابل توجهی میان موفقیت ایمپلنت فوری و ایمپلنت دو مرحله ای وجود ندارد.

در ایمپلنت های تک باید دوران التیام و جوش خوردن بدون تاج سپری گردد، تا خطر حرکت های کوچک و در نتیجه شکست درمان به کمترین مقدار برسد. به همین دلیل ایمپلنت های فوری اغلب تنها برای دندان های جلو ارائه می شود و تاج موقتی طوری طراحی می شود که در مدت التیام حتی اندک تماسی هم با سایر دندان ها نداشته باشد تا نیرویی به آن وارد نگردد.

ایمپلنت های فوری فقط برای 5 دندان قدامی انجام می شوند که جنبه زیبایی دارند.

نتیجه گیری

ایمپلنت فوری در برخی شرایط خاص می تواند مفید واقع شود، اما بیمار باید آمادگی و شرایط لازم جهت این عمل را داشته باشد. همچنین جراح یابد از تجربه و مهارت های کافی برخوردار باشد تا با کاشت صحیح و حرفه ای خطرات احتمالی از جمله عفونت، حرکات میکروسکوپی که می تواند منجر به شکست شود، عدم جوش خوردن کافی و … به حداقل میزان خود برسد. در کل اگر شرایط کافی برای ایمپلنت فوری ندارید بهتر است در فرصت مناسب و کافی ایمپلنت دو مرحله ای انجام دهید و از افزایش کارایی 20 درصدی نسبت به ایمپلنت فوری بهره مند شوید.

ایمپلنت دندان و جراحی لثه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.