جراحی لثه چیست؟ عوارض جراحی لثه، جراحی لثه با لیزر چگونه انجام می شود؟ درمان بیماری های لثه

جراحی لثه و هر چیزی که باید در مورد بیماری های لثه بدانید

 
در جراحی لثه و یا پریودنتال هدف اصلی نجات دندان هاست. در جراحی لثه بخش هایی از لثه که دارای مشکل هستند، حذف و یا ترمیم می شوند و به این ترتیب امکان رشد مناسب سایر اجزای لثه فراهم می شود. همینطور زمان هایی که نیاز به پیوند بافت جدید در محل آسیب دیده وجود دارد، جراحی لثه کاربرد دارد. در بسیاری وقت ها جراحی لثه پس از بسیاری از ترمیم های کم تهاجمی و درمان های بدون جراحی بر روی لثه ها انجام می شود. گاهی ممکن است فرد سطح سلامتی کافی برای عمل جراحی لثه نداشته نباشد و این قضیه می تواند عامل مهمی در انتخاب روش درمانی جراحی لثه باشد. بهداشت بد دهان و رعایت نکردن بهداشت روزانه باعث ایجاد جرم . پلاک روی دندان می شود. از بین نرفتن پلاک از روی دندان ها سبب تشکیل جرم می شود و این مشکل فقط با مسواک زدن رفع نمی شود و در این موارد نیاز به جرم گیری وجود دارد. هر چقدر جرم بیشتری روی دندان ها باقی بماند، آسیب وارد شده به دندان ها بیشتر افزایش می یابد. باکتری و جرم های موجود در پلاک باعث التهاب لثه و در نهایت بیماری های لثه می شود استخوان هم به تدریج از بین رفته و نیاز به جراحی لثه داریم.

جراحی لثه – پلاک میکروبی

اگر پلاك ميكروبي براي مدتي دست نخورده بماند، مواد معدني موجود در بزاق به تدريج درون آن رسوب می کند و پلاك سخت و آهكي مي شود و به جرم تبديل مي شود. بهترين تجهیزات براي برداشتن پلاك ميكروبي، مسواك، نخ دندان و ساير وسايل كمك بهداشتي است. وقتي انتشار عفونت ميكروبي فقط به نسج نرم لثه محدود باشد به آن “ژنژويت” مي گويند و زماني كه آلودگي به استخوان زيرين گسترش پيدا كند به آن “پيوره”
مي گويند. از جمله علایم ابتلا به بیماری لثه بوی بد دهان، ورم لثه، شل شدن دندان ها، خون ریزی لثه، حساسیت لثه، درد در هنگام جویدن غذا، حساسیت دندان ها، عقب رفتگی لثه و … می باشد. مراقبت از دندان ها و لثه ها پس از هر عمل جراحی لثه بسیار با اهمیت است.

جراحی لثه – عوارض جراحی لثه

پس از انجام جراحی، لثه بخیه زده شده و در محل آن پانسمان مخصوص قرار داده می‌شود. بیمار بعد از یک هفته برای معاینه مجدد و برداشتن بخیه باید مراجعه نماید. معاینه توسط دندانپزشک چند ماه یک بار به بیماران توصیه می شود. حال عوارض جراحی لثه را ذکر می کنیم.

1-حساسیت دندان ها به سرما و گرما پس از مدتي با رعايت بهداشت دهان و دندان از بين مي رود. استفاده از خميردندان هاي ضد حساسيت در صورت شدت حساسيت دندان از طرف جراح تجويز خواهد شد.

2-فاصله گرفتن لثه از طوق دندان و خالی شدن لثه بین دندان ها

3-به دلیل حساس شدن زیاد لثه ها و دندان ها پس از عمل جراحی ممکن است در خوردن و اشامیدن اختلال ایجاد شود.

4-ممکن است خونریزی و ورم به مدت دو تا سه روز پس از عمل جراحی لثه ادامه داشته باشد

5-لق شدن مختصر دندانها (این امر بعد از سه هفته تا یک ماه به حالت طبیعی خود برمی گردد).

بیماری های لثه(قسمت اول)

جراحی لثه – بیماری های لثه

بیماری پریودنتال، همچنین به عنوان بیماری لثه شناخته شده است، مجموعه ای از شرایط التهابی موثر بر بافت اطراف دندان ها در مرحله اولیه، به نام گینویویت، لثه متورم، قرمز و ممکن است خونریزی شود. در صورت جدی تر آن، پریودنتیت نامیده می شود، لثه ها می توانند از دندان جلوگیری کنند، استخوان ها می توانند از بین بروند، و دندان ها ممکن است از بین بروند یا سقوط کنند. همچنین ممکن است نفس نفس بکشد.
بیماری پریودنتال به طور کلی ناشی از باکتری در دهان است که بافت اطراف دندان را آلوده می کند. عوامل خطر عبارتند از سیگار کشیدن، دیابت، HIV / AIDS، سابقه خانوادگی و داروهای خاص. تشخیص با بازرسی بافت آدامس در اطراف دندان هر دو به صورت بصری و با پروب و اشعه ایکس به دنبال از دست دادن استخوان در اطراف دندان است.
درمان شامل بهداشت دهان و دندان و مراقبت های حرفه ای دندان های حرفه ای است. توصیه می شود بهداشت دهان و دندان شامل روزانه مسواک زدن و نخ دندان است. در بعضی موارد ممکن است آنتی بیوتیک ها یا جراحی های دندانپزشکی را در سراسر جهان به 538 میلیون نفر برسانند. در ایالات متحده، بیش از 30 سالگی تا حدودی تحت تاثیر قرار گرفته است، در حالیکه حدود 70٪ از کسانی که بیش از 65 سال سن دارند، شرایطی دارند. اغلب مردان نسبت به زنان آسیب میبینند.

جراحی لثه – علائم و نشانه های بیماری های لثه

در مراحل اولیه، پریودنتیت علائم بسیار کمی دارد و در بسیاری از افراد بیماری پیش از درمان به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است.
علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:
    قرمزی و یا خونریزی لثه در حالی که مسواک زدن دندان، استفاده از نخ دندان یا خوردن غذا سخت است
    سوزش لثه ای که دوباره شروع می شود
    پس از مسواک زدن دندان ها را از بین ببرید
    هالیتوزیس یا نفس بد و مزه ماندگاری فلزی در دهان
    ریزش لثه، در نتیجه افزایش ظاهری دندانهاست.
    جیب های عمیق بین دندان ها و لثه ها
    دندان های شل در مراحل بعدی
بیماران باید التهاب لثه ای را تحقق بخشند و تخریب استخوان ها عمدتا بدون درد است. از این رو مردم ممکن است اشتباه خونریزی بدون درد را پس از تمیز کردن دندان انجام دهند ناچیز است، اگرچه این ممکن است نشانه پیشرفت پریودنتیت در آن بیمار باشد.

جراحی لثه – شرایط مرتبط با بیماری های لثه

پریودونتیت با افزایش التهاب در بدن ارتباط دارد، مثلا با افزایش سطح پروتئین واکنش C و اینترلوکین -6. از این طریق به افزایش خطر سکته مغزی، انفارکتوس میوکارد و آترواسکلروز مرتبط می شود. همچنین در افراد بالای 60 سال به اختلالات حافظه با تأخیر و توانایی محاسبه ارتباط دارد. افرادی که دچار گلوکز ناشتا و دیابت می باشند، دارای درجه بالاتری از التهاب پریودنتال هستند و اغلب با تنظیم میزان قند خونشان به علت سیستم التهابی سیستمیک، ناشی از التهاب پریودنتال، مشکل دارند. اگر چه هیچ ارتباط علمی ثابت نشده است، اما مطالعه اخیر نشان داد که ارتباط بین پريودنتيت مزمن و اختلال نعوظ همراه است

جراحی لثه – علل بیماری های لثه

پریودونتیت التهاب پریودنتومی است، یعنی بافتهایی که از دندانها حمایت می کنند. پريودنتيوم شامل چهار بافت است:
    لثه یا بافت آدامس
    سیمان، یا لایه بیرونی ریشه های دندان،
   استخوان آلوئولار یا سوکت های استخوانی که دندان ها لنگر هستند، و لیگامنت های پریودنتال، که الیاف بافت همبند هستند که بین سیمان و استخوان آلوئولار اجرا می شود.
علت اصلی ژنژیویت، بهداشت دهان و دندان ضعیف یا بی اثر است، که منجر به انباشت ماتریکس میکروبی و باکتری در خط دندان می شود، به نام پلاک دندان. دیگر متصدیان تغذیه ضعیف و موضوعات پزشکی مانند دیابت هستند. بیماران دیابتی باید با مراقبت های ویژه خود برای کنترل بیماری پریودنتال دقیق باشند. آزمایشات انگشت انگشتان جدید توسط اداره غذا و دارو در ایالات متحده تایید شده است و در دفاتر دندانپزشکی برای شناسایی و نمایش بیماران برای احتمال مشکالت مرتبط با بیماری های لثه مانند دیابت استفاده می شود.
در برخی از افراد، گینوییت به پریودنتیت منجر می شود – با تخریب الیاف لثه، بافت های صمغی جدا از دندان و حفره های عمیق تر، به نام جیب پریودنتال. میکروارگانیسم های زیر جلدی باعث جابجایی پریودنتال می شوند و باعث التهاب بیشتر در بافت های آدامس و از دست رفتن استخوان پیشرونده می شود. نمونه هایی از علل ثانویه، مواردی هستند که به تعبیر، باعث انباشته شدن پلاک میکروبی می شود، مانند سر و صدای بازسازی و نزدیکی ریشه.

بیماری های لثه(قسمت دوم)

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  جراحی لثه با لیزر

جراحی لثه – دیگر عوامل بیماری های لثه

سیگار کشیدن یکی دیگر از عواملی است که باعث بروز پریودنتیت می شود، به طور مستقیم یا غیرمستقیم و ممکن است با درمان آن تأثیری داشته باشد. مسلما مهمترین عامل خطر زیست محیطی برای پریودنتیت است. تحقیقات نشان داده است که افراد سیگاری بیشتر از دست دادن استخوان، از دست دادن دلبستگی و از دست دادن دندان نسبت به افراد غیر سیگاری دارند. دلیل این امر این است که سیگار تأثیر چندانی بر پاسخ ایمنی دارد:
    بهبود زخم
    تولید آنتی بادی را مهار می کند
    این فاگوسیتوز نوتروفیل را کاهش می دهد

سندرم Ehlers-Danlos یک عامل خطر پریودنتیت است و همچنین سندرم Papillon-Lefèvre نیز شناخته شده است به عنوان کراتوترمی پالموپالتانار.
اگر چرک نباشید، پلاک میکروبی برای تشخیص به کار می رود که به طور معمول تارتار نامیده می شود. محاسبه بالا و پایین خط دندان باید توسط دندانپزشک بهداشتی یا دندانپزشک برای درمان زگیل ویت و پریودنتیت به طور کامل برداشته شود. اگرچه علت اصلی هر دو بیماری زنگوییت و پریودنتیت پلاک میکروبی است که به سطوح دندانی متصل است، اما بسیاری از عوامل اصلاح کننده نیز وجود دارند. یک عامل خطر بسیار قوی حساسیت ژنتیکی است. بسیاری از بیماری ها و بیماری ها، از جمله سندرم داون، دیابت و سایر بیماری هایی که بر مقاومت فرد در مقابل عفونت تاثیر می گذارند نیز حساسیت به پریودنتیت را افزایش می دهند.
عامل دیگری که پریودنتیت را یک بیماری دشوار برای مطالعه می داند این است که پاسخ میزبان انسان نیز می تواند بر جذب استخوان آلوئولار تأثیر بگذارد. واکنش میزبان به توهین باکتری و میکروبی عمدتا توسط ژنتیک تعیین می شود؛ با این حال، توسعه ایمنی ممکن است در حساسیت نقش داشته باشد.
با توجه به برخی از محققان، پریودنتیت ممکن است با استرس بالایی همراه باشد. پریودنتیت اغلب در افرادی که از انتهای پایین مقیاس اقتصادی اجتماعی برخوردارند بیشتر از افراد بالای انتهای مقیاس اقتصادی اجتماعی است.

جراحی لثه – ژنتیک

ژنتیک در تعیین خطر ابتلا به پریودنتیت نقش مهمی دارد. اعتقاد بر این است که ژنتیک می تواند توضیح دهد که چرا برخی از بیماران با کنترل پلاک خوب پريودنتيت را پيشرفته کرده اند، در حاليکه بعضي ديگر با بهداشت دهاني ضعيف از اين بيماري هستند. عوامل ژنتیکی که می توانند خطر ابتلا به پریودنتیت را در بیماران ایجاد کنند عبارتند از:
    نقص فاگوسیتوز: بیمار ممکن است دارای فاگوسیت های حساس به هیپوفیز باشد.
    بیش از حد تولید اینترلوکین، پروستاگلاندین ها و سیتوکین ها. این نتیجه پاسخ ایمنی بسیار زیاد است.
    پلی مورفیسم ژن اینترلوکین 1: بیماران مبتلا به این پلی مورفیسم بیشتر تولید می کنند و در نتیجه خطر ابتلا به پریودنتیت مزمن را بیشتر می کنند.

دیابت به نظر می رسد که شروع، پیشرفت و شدت پریودنتیت را تشدید می کند. اگر چه اکثر تحقیقات بر روی دیابت نوع 2 متمرکز شده است، دیابت نوع 1 یک اثر مشابه بر خطر پریودنتیت دارد. میزان افزایش خطر پریودنتیت بستگی به سطح کنترل گلیسمی دارد. بنابراین، در دیابت به خوبی مدیریت شده، به نظر می رسد اثر کوچک دیابت در خطر ابتلا به پریودنتیت. با این حال، خطر به صورت غریزی افزایش می یابد زیرا کنترل گلیسمیک بدتر می شود. به طور کلی، افزایش خطر ابتلا به پریودنتیت در افراد دیابتی بین 2-3 برابر بیشتر است. تا کنون، مکانیسم های زیربنایی پیوند به طور کامل درک نشده است، اما شناخته شده است که شامل جنبه های التهاب، عملکرد ایمنی، فعالیت نوتروفیل و زیست شناسی سیتوکین

جراحی لثه– مکانیسم بیماری های لثه

همانطور که پلاک دندان یا بیوفیلم روی دندان های نزدیک و زیر لثه تجمع می یابد که برخی از اختلالات میکروبیوم طبیعی دهان است. از سال 2017 مشخص نیست که چه گونه بیشتر مسئول ایجاد آسیب است، اما باکتری های بی هوازی گرم منفی، و ویروس ها پیشنهاد شده است. در افراد فردی گاهی مشخص است که یک یا چند گونه بیماری را رانندگی می کند. تحقیقات اخیر نشان داده است که 3 نوع گونه منفی آنابولیک منفی وجود دارد
پلاک ممکن است نرم و غیرقابل تشخیص باشد، سخت و کلسفید شده باشد یا هر دو؛ برای پلاکهایی که روی دندان هستند کلسیم از بزاق می آید؛ برای پلاک های زیر لکه های چسبیده، از طریق خونریزی از لثه های ملتحمه خون می آید.

آسیب به دندان ها و لثه ها از سیستم ایمنی بدن می آید زیرا آن را در تلاش برای از بین بردن میکروب هایی که اختلال در همزیستی طبیعی بین بافت دهان و جامعه میکروب دهان را مختل می کند، می کشد. همانطور که در دیگر بافت ها، سلول های لانگرهانس در اپیتلیوم، آنتی ژن ها را از میکروب ها می گیرند و آنها را به سیستم ایمنی بدن منتقل می کنند و منجر به حرکت سلول های سفید خون به بافت های آسیب دیده می شود. این فرآیند به نوبه خود فعال می شود که شروع به تخریب استخوان می کند و متالوپروتئیناز ماتریکس را فعال می کند که رباط ها را از بین می برد. بنابراین خلاصه ای از آن باکتری هایی است که بیماری را آغاز می کند اما حوادث مخرب کلیدی از طریق پاسخ غریب از سیستم ایمنی میزبان

جراحی لثه – تشخیص بیماری های لثه

سیستم طبقه بندی سال 1999 برای بیماری ها و بیماری های پريودنتال، هفت دسته عمده از بیماری های پريودنتال را ذکر کرد که 6 تا 6 آن نامگذاری بیماری پریودنتال مخرب است، زیرا آسیب اساسا غیرقابل برگشت است. هفت دسته عبارتند از:
    گینوییت
    پریودنتیت مزمن
    پريودنتيت تهاجمی
    پریودنتیت به عنوان یک تظاهر بیماری سیستمیک
    ژنژیویت اولسراتیو / پريودنتيت ناخوشی
    آبسه های پريودنتيوم
    ضایعات اندودنتیستی پریودنتیک ترکیبی

بیماری های لثه(قسمت سوم)

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  جراحی لثه چیست؟

جراحی لثه – محدوده بیماری های لثه

“میزان” بیماری به نسبت دندانی که تحت تاثیر بیماری است از نظر درصد از سایت ها اشاره دارد. سایت ها به عنوان موقعیت هایی هستند که در آن اندازه گیری های محاسباتی در اطراف هر دندان انجام می شود و به طور کلی، شش محوطه پروب در اطراف هر دندان ثبت می شود، به شرح زیر است:
    اواسط باکال
    ترشح مزمن
    اواسط زبان
    دودیوند

اگر تا 30 درصد از سایت ها در دهان تحت تاثیر قرار می گیرند، تظاهر به عنوان “محلی” طبقه بندی می شوند؛ برای بیش از 30٪، اصطلاح “عمومی” استفاده می شود.
شدت
“شدت” بیماری به مقدار فیبرهای لگن پریودنتال که از دست رفته، به معنای “از دست دادن دلبستگی بالینی” اشاره دارد. با توجه به آکادمی آمریکایی پریودنتولوژی، طبقه بندی شدت به شرح زیر است
    خفیف: 1-2 میلیمتر از دست دادن دلبستگی
    متوسط: 3-4 میلیمتر از دست دادن پیوست
    شدت: ≥ 5 میلی متر از دست دادن پیوست

جراحی لثه – جلوگیری از بیماری های لثه

اقدامات روزانه بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از بیماری های پريودنتال عبارتند از:
    به طور مرتب مسواک بزنید، با این که بیمار تلاش می کند موهای مسواک را زیر چروک پوست قرار دهد، به رشد رشد باکتری و میکروبی و ایجاد پلاک زیر جلدی کمک می کند.
    ریختن روزانه و استفاده از برس های بین دندان، و نیز تمیز کردن پشت دندان های گذشته، مولر سوم، در هر سه ماهه
    با استفاده از یک دهانشویه ضد عفونی کننده: کلرهگزیدین گلوکونات دهانشویه مبتنی بر در ترکیب با بهداشت دهان و دندان دقیق ممکن است التهاب لثه درمان، اگر چه آنها می توانند هر از دست رفتن چسبندگی به علت پریودنتیت معکوس
    استفاده از سینی پریودنتال برای حفظ داروی تجویز شده توسط دندانپزشک در منبع بیماری: استفاده از سینی ها اجازه می دهد تا دارو به اندازه کافی بلند بماند تا بتواند به بیوفیلم هایی که میکروارگانیسم ها در آن یافت می شود.
    بررسی های دندانپزشکی منظم و تمیز کردن دندان های حرفه ای به عنوان مورد نیاز: بررسی های دندانپزشکی برای نظارت بر روش های بهداشت دهان و سطح دندان در اطراف دندان ها، شناسایی علائم اولیه پریودنتیت و بررسی پاسخ به درمان است.
    ارزیابی میکروسکوپی از بیوفیلم ممکن است به عنوان یک راهنما برای به دست آوردن فلور سلامتی غیرمعمول باشد.

به طور معمول، بهداشت دهان و دندان ها از ابزارهای ویژه ای برای تمیز کردن دندان ها در زیر لانه گاه استفاده می کنند و هر پلاک را که در زیر لانه زنانه رشد می کند، مختل می شود. این یک درمان استاندارد برای جلوگیری از پیشرفت های بعدی پریودونتیت است. مطالعات نشان می دهد که پس از چنین تمیزکاری، پلاک میکروب پس از حدود سه تا چهار ماه تمایل به رشد دوباره به سطوح پیش بینی شده دارد. با این وجود، ثبات پایدار بیمار مبتلا به بیماری پریودنتال به طور عمده، اگر نه در درجه اول، در بهداشت دهان و دندان بیمار در خانه، و همچنین بر روی بروید. بدون داشتن بهداشت روزانه دهانی، بیماری پریودنتال برطرف نخواهد شد، به خصوص اگر بیمار سابقه بیماری پریودنتال گسترده داشته باشد.

جراحی لثه – مدیریت بیماری های لثه

سنگ بنای درمان موفق پریودنتال با ایجاد بهداشت دهان و دندان آغاز می شود. این شامل مسواک زدن دو بار در روز با نخ ریسی روزانه است. همچنین اگر فاصله بین دندان ها امکان استفاده از برس بین دندان مفید باشد مفید است. برای فضاهای کوچکتر، محصولاتی مانند برداشتن باریک با موی های نرم نرم، تمیز کردن دستی عالی را ارائه می دهند. افراد مبتلا به مشکلات مهارت، مانند آرتریت، بهداشت دهان و دندان را دشوار می کنند و ممکن است نیاز به مراقبت های حرفه ای تر و یا استفاده از یک مسواک را داشته باشند. افراد مبتلا به پریودنتیت باید این را بپذیرند که یک بیماری التهابی مزمن است و یک رژیم درازمدت مراقبت عالی و مراقبت های حرفه ای با دندانپزشک / بهداشت دهان و یا پریودنتیست برای حفظ دندان های آسیب دیده لازم است.

جراحی لثه – درمان اولیه بیماری های لثه

حذف پلاک میکروبی و محاسبه لازم است تا سلامت پریودنتال ایجاد شود. اولین گام در درمان پریودنتیت شامل تمیز کردن غیر جراحی زیر لانه زنبوری با یک روش RSI است، این امر باعث اختلال مکانیکی در زیستی فیلم باکتری زیر لانه زنبوری می شود. این روش شامل استفاده از کوارتت های تخصصی برای حذف مکانیکی پلاک و محاسبات از زیر لکه های چسبی می باشد و ممکن است نیاز به چندین بازدید و بیهوشی محلی داشته باشد تا به اندازه کافی کامل شود. علاوه بر ابزار اولیه، ممکن است لازم باشد که انسداد را برای جلوگیری از نیروی بیش از حد روی دندانهایی که کمر استخوان را کاهش داده اند، تنظیم کنید. همچنین ممکن است نیاز به تکمیل سایر نیازهای دندانپزشکی مانند جایگزینی دندانهای خفیف، دندانپزشکی، بستن تماسهای باز بین دندان ها و سایر نیازهای دیگر که در ارزیابی اولیه تشخیص داده شود، باشد. مهم است که توجه داشته باشید که RSI متفاوت با Scaling و ریشه سازی است: RSI فقط محاسبات را حذف می کند، در حالیکه پوسته پوسته شدن و ریشه سازی، محاسبات را نیز حذف می کند و همچنین دنت سفت و محکم تحتانی را که از یک سطح صاف و شیشه ای پشت سر گذاشته می شود، برای بهبودی پریودنتال. بنابراین RSI اکنون از برنامه ریزی ریشه حمایت می کند

منابع:

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  جراحی لثه با لیزر

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.