آیا عصب کشی درد دارد؟

درد عصب دندان باعث می شود بیمار به درمان عصب کشی روی بیاورد. این درد می تواند علت های گوناگونی داشته باشد، ازجمله : پوسیدگی شدید دندان، ترک دندان، آبسه دندان، پر کردگی های وسیع قدیمی دندان، عفونت عصب دندان، سایش شدید دندانی و … ایمپلنت دندان و جراحی لثه وضعیت دندان را بهبود می بخشند.

درد عصب دندان باعث می شود بیمار به درمان عصب کشی روی بیاورد. این درد می تواند علت های گوناگونی داشته باشد، ازجمله : پوسیدگی شدید دندان، ترک دندان، آبسه دندان، پر کردگی های وسیع قدیمی دندان، عفونت عصب دندان، سایش شدید دندانی و … ایمپلنت دندان و جراحی لثه وضعیت دندان را بهبود می بخشند.

به خارج کردن ریشه دندان، تمیز کردن و شکل دادن به فضای کانال و در آخر پر کردن آن جهت جلوگیری از نفوذ باکتری به این قسمت ها و سیستم اعصاب دندانی، عصب کشی می گویند. در عصب کشی دندان میکروب‌های داخل کانال ریشه از بین می روند و امکان رشد میکروب‌ها در آینده غیرممکن می شود.

عصب کشی بدون درد قطعا یکی از دغدغه های بیمار و البته دندانپزشک است. اگر بیمار در طول عصب کشی درد نداشته باشد، دندانپزشک نیز از آرامش و تسلط بیشتری برخوردار می شود و درمان بهتر انجام می شود. درد پس از عصب کشی دندان، در روزهای اول طبیعی است، حتی ممکن است درد فک به سراغتان بیاید، البته این درد بر اثر باز نگه بودن طولانی مدت دهان می باشد و امری طبیعی است و بیشتر اوقات با دارو قابل کنترل است و نیازی به نگرانی نیست. درد عصب کشی معمولا تا چند روز پس از درمان کاهش می یابد. حتی تا چندین روز پس از عصب‌کشی، درد هنگام غذا خوردن و اعمال فشار روی دندان کاملا طبیعی است. میزان درد عصب کشی به عوامل زیادی بستگی دارد. درد عصب کشی اکثر اوقات ربطی به اشکال در درمان عصب‌ کشی ندارد. یکی از عوامل شرایط دهان و دندان بیمار است. در مواردی که دندان به قدر کافی بی حس نشود، درد عصب کشی بیشتر می شود، در مواقعی که دندان بیمار ملتهب باشد، این شرایط رقم می خورد. گاهی اوقات برخی داروها مانند انواع مخدرها و آرامبخش ها می توانند از بی حسی عصب کشی به میزان کافی جلوگیری کند و در نتیجه درد عصب کشی بیشتر شود. یکی از دلایل درد عصب کشی پس از درمان بلندی پانسمان و ترمیم دندان است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  توصیه های بعد از درمان ریشه

در بعضی موارد که بر اثر فایل کردن دندان ریشه دندان ملتهب می شود، پس از عصب کشی بیمار دچار درد می شود. همچنین ممکن است بیمار به موادی که در عصب کشی استفاده می شود، حساسیت داشته باشد و پس از عصب کشی بدن وی واکنش نشان دهد.

بعضی اوقات بیمار دچار واکنش التهابی می شود و در نتیجه درد و تورم به سراغ بیمار می آید.

برای رفع درد عصب کشی می توانید از مسکن هایی همچون ژلوفن و ایبوپروفن استفاده کنید. استفاده از این مسکن ها هم قبل از عصب کشی و هم پس از عصب کشی جهت کنترل درد شدیدا توصیه می شود. بعد از اینکه بی حسی دندان از بین رفت، در صورتی دارویی از طرف دندانپزشک برایتان نسخه نشده است، می توان از قرص ایبوپروفن ۴۰۰ میلی گرم هر شش ساعت یکبار برای کنترل درد استفاده کرد.

در صورتیکه احساس کردید دندان شما نسبت به دیگر دندانهایتان بلندتر و برآمده می باشد این حالت بعد از عصب کشی طبیعی است.

در صورت طولانی شدن مدت زمان درد و یا افزایش شدت درد آرامش خود را حفظ کنید و با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  درمان آبسه دندان و لثه | هزینه

ایمپلنت دندان و جراحی لثه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp