ونیر

کامپوزیت ونیر

ونیر کامپوزیت چیست ؟

کامپوزیت ونیر (Veneer) پوسته ای است که از مواد همرنگ دندان افراد ساخته می‌شود و به عنوان لایه ای برای پوشش سطح جلوی دندان‌هایی که ممکن است به علت فاصله‌داشتن یا داشتن رنگ متفاوت یا بدشکل بودن و کج‌بودن، ظاهر خوبی نداشته باشند به کار می‌رود. ونیرها معمولاً در لابراتوار توسط دندان‌ساز و از روی مدلی که توسط دندان‌پزشک قالب گیری و تهیه شده ساخته می‌شوند. برای قرار دادن ونیر بر روی دندان لازم است مقدار کمی از مینای دندان برداشته شود، به همین علت استفاده از ونیر برگشت‌پذیر نیست. بعضی از غذاها و نوشیدنی‌ها ممکن است باعث بدرنگ‌ شدن ونیر شوند.

کامپوزیت وینر یکی از بی ضررترین و بهترین روش درمانی می باشد.درمانی با ماندگاری بالا که می تواند لبخندی منحصر به فرد را برای شما به ارمغان آورد.خوشبختانه با پیشرفت های زیادی که در علم دندانپزشکی در دو دهه اخیر صورت گرفته، ما هر روزه شاهد کشف مواد جدیدتری برای ترمیم دندان هستیم.در دنیای امروز استفاده از کامپوزیت وینر برای ایجاد لبخندی زیبا برای بیماران بسیار مورد توجه واقع شده است.

جنس کامپوزیت ونیر چیست ؟

به طور کلی به عنوان یک تعریف می توان گفت که کامپوزیت ترکیبی از مواد زمینه ای هستند که در اثر ترکیب ذراتی به نام فیلر به استحکام بالایی دست خواهند یافت. کامپوزیت وینر به ترکیبی خمیری شکل گفته می شود که توسط تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد. بعد از سفت شدن ،بوسیله پولیش دادن به آن شکل مناسب می دهند تا در دهان باعث ایجاد مشکل برای سایر دندان ها نشود.
با این وجود ،یکی از پر مصرف ترین کاربردهای کامپوزیت وینر را می توان در پر کردن دندان های داخلی مشاهده کرد. در واقع با استفاده از این ماده خمیری شکل و توسط تابش نور به عنوان ماده پر کننده دندان ها نیز استفاده می شود.

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

انواع کامپوزیت ونیر

ونیر به دو صورت direct یا مستقیم و Indirect یا غیر مستقیم وجود دارد.
ونیرهای direct را می‌توان طی یک جلسه در مطب با افزدون کامپوزیت وینر به دندان استفاده کرد. زمانی که تعداد کمی از دندانها را بخواهیم ونیر کنیم تا زمانی که تمام سطح نیشال دندان معیوب نباشد از روش ونیر مستقیم استفاده می کنیم. این روش بسیار وقت گیر بوده و کاملاً به هنر و تکنیک دندانپزشک بستگی دارد.

روش درمان با استفاده از ونیر

روند معمول انجام درمان ونیر یک تا دو جلسه طول می کشد. در صورت پیش ساخته بودن روکش ، معمولاً ونیر یک جلسه ای انجام می شود و اگر لابراتوار روکش را ایجاد کند ، دو جلسه ونیر انجام می شود. ما در مورد روشی که ونیر توسط لابراتوار که ایجاد شده است مراحل را بیان خواهیم کرد :

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  پر کردن دندان چیست ؟

در جلسه اول قالب گیری و ابعاد ونیر ها برای ساخت به لابراتوار ارسال می شود در جلسه دوم و پس از ساخت و آماده سازی ونیر ها توسط لابراتوار در هنگام قرار دادن روکش ها بی حسی موضعی معمولاً لازم نیست. اما بسته به حساسیت بیمار ، در صورت نیاز می توان از آن استفاده کرد. دندانپزشک دندان را تمیز کرده و مکان صحیح ونیر را تعیین می کند. دندانپزشک مقدار بسیار کمی از مینای دندان را تراش می دهد تا جایی برای قرار دادن روکش روی دندان مناسب و کافی باشد.

بعد از اینکه آزمایشگاه روکش را به دندانپزشک شما تحویل داد ، دندان با پومیس و آب تمیز می شود. سپس روکش شسته شده و کاملا خشک می شود. چسب برای زیرسازی بر روی دندان قرار می گیرد و سپس روکش با قرار گیری دقیق نصب می شود.

بعد از مرحله آماده سازی روکش به مدت 60 ثانیه در تمام سطوح دندان چسبانیده می شود تا به ساختار دندان متصل شود.

دندانپزشک شما هر ماده اضافی را از بین می برد و حاشیه روکش را صیقل می دهد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  لمینت empress II

بسیاری از دندانپزشکان برای بررسی راحتی بیمار ، ویزیت پیگیری را ترتیب می دهند. روکش راحت یک روکش با ماندگاری طولانی خواهد بود.

مراقبت از ونیرها

پزشکان پیشنهاد می کنند مسواک زدن و نخ دندان را درست همانطور که برای دندانهای عادی خود به استفاده میکنید برای دندان های با روکش ونیر را هم به کار ببرید. فراموش نکنید مسواک زدن مناسب روزانه و استفاده از خمیردندان های فلوراید غیر ساینده برای حفظ و نگه داری از ونیر بسیار ضروری هستند. در نظر داشته باشید قهوه و سایر غذاهای القا کننده لکه را محدود کنید.

به خاطر داشته باشید که ممکن است به دلایلی آن ها از روی دندان شما جدا شوند دراین مواقع ، روکش ها را جایگزین کنید. اما بهداشت صحیح دهان و دندان به آنها کمک خواهد کرد تا حد ممکن دوام آورد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp