بهترین سن برای ایمپلنت دندان

بهترین سن برای ایمپلنت دندان

 

بهترین سن برای ایمپلنت 

ایمپلنت درمانی است که جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌شود. اما در زمان کاشت ایمپلنت دندان  فک و لثه بیمار باید شرایطی داشته باشد که این عمل روی آن قابل انجام باشد. به عنوان مثال، میزان تراکم استخوان لثه و استحکام آن بسیار مهم است. در صورت از دست دادن دندان به هر دلیلی، ممکن است با مراجعه به دندانپزشک و درخواست کاشت دندان و ایمپلنت با مخالفت رو به رو شوید.

 

کودکان و نوجوانان کاندید مناسبی برای انجام ایمپلنت دندان نیستند!

پیش از این که عمل کاشت ایمپلنت برای هر بیمار انجام بگیر، استخوان فک باید به طور کامل رشد کرده باشد.

معمولا رشد کامل استخوان فک، اواخر نوجوانی یا حتی در سال‌های اولیه جوانی اتفاق می‌افتد.

بنابراین ایمپلنتولوژیست معمولا عمل کاشت ایمپلنت دندان را برای افراد زیر ۱۷ سال انجام نمی دهد. البته پاسخ به این سوال که “آیا در هر سنی می توان ایمپلنت دندان انجام داد” نیاز به بررسی دقیق تری دارد.

طبق آکادمی دندانپزشکی آمریکا، نیمی از زنان و مردان با سن بالای ۶۵ سال حداقل یک دندان خود را از دست داده اند. که موجب می شود کاندید مناسبی برای انجام عمل جراحی کاشت دندان باشند. در حال حاضر بیماران بسیاری با سنین بیش از ۸۰ و ۹۰ سال از دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت استفاده می کنند و کاملاً راضی هستند. بنابراین در صورتی که پیش از ایمپلنت سلامت عمومی بدن افراد به طور کامل بررسی شود و تراکم استخوان بیمار به اندازه کافی باشد دلیلی ندارد که جراح بخواهد سالمندان را از انتخاب روش ایمپلنت دندان منع کند. در حقیقت سالمندانی که با دندانهای مصنوعی متحرک سالهاست که دست و پنجه نرم می‌کنند می‌توانند به راحتی آنها را با ایمپلنتهای دندانی ثابت و دائمی جایگزین نمایند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  ایمپلنت و پرتودرمانی

برای تعیین این که آیا یک بیمار نوجوان برای انجام ایمپلنت دندان آماده است یا خیر ایمپلنتولوژیست از عکس اشعه ایکس استخوان فک استفاده می کند تا مشخص شود که آیا به طور کامل برای انجام عمل جراحی رشد کرده است یا خیر .معمولاً جراح اجازه والدین افراد زیر ۱۸ سال را نیز که تمایل به جایگزین کردن دندان از دست رفته با روش ایمپلنت دارند؛ می گیرد.

 

ایمپلنت دندان

 

 

این مقاله را هم مطالعه کنید:شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت دندان

 

 

سن مناسب ایمپلنت دندان در کودکان و نوجوانان کدام است؟

انتخاب سن مناسب در این قشر بسته به نظر دندانپزشک و بررسی تصاویر رادیوگرافی و … است. در کل افراد جوان باید تا سن ۱۸ سالگی صبر کنند تا سیستم فک و استخوان ان ها به رشد کافی برسد.

 

 

زمان مناسب کاشت ایمپلنت دندان

حال سوال این است زمان مناسب برای کاشت دندان چه زمانی است. بهترین زمان، زمانی است که جوش خوردن ایمپلنت میسر تر باشد. جوش خوردن دقیق ایمپلنت باعث موفقیت درمان کاشت دندان می شود. بنابراین پس از فقدان دندان از دست رفته بهترین زمان کاشت دندان است و بایستی بیمار سعی کند در کوتاهترین زمان ممکن نزد دندانپزشک مراجعه و اقدام به کاشت ایمپلنت نماید.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  اثرات سیگار بر سلامت دهان و دندان

لازم به ذکر است برخی مشکلات جانبی جهت ایمپلنت دارند. به عنوان مثال کسانی هستند که استخوان فک فرسوده داشته و با مشکلات فکی همراه هستند و یا کسانی هستند که در محل ایمپلنت کیست دارند.این افراد نیاز به یک پروسه ۳ الی ۴ ماهه درمان تکمیلی دارند.

 

 

در بکارگیری ایمپلنت سن چه نقشی دارد؟

بهترین سن جهت ایمپلنت، سنی است که در آن استخوان فک به رشد کامل خود دست یافته باشد. چراکه تغییرات رشد فک باعث تغییرات در ابعاد شده که دندانپزشک این را در نظر می گیرد. ایجاد تناسب دندانی بین دندانها و ایمپلنت از تخصص متخصص ایمپلنت بوده و دندانپزشک ایمپلنت دندان بهترین چهارچوب را جهت کاشت دندان انتخاب می کند.

جهت جوش خوردن ایمپلنت هم زمان جوش خوردن دندانهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال زمان جوش خوردن در فک پایین سه ماه و فک بالا پنج ماه است.

 

ایمپلنت دندان

 

 

6 دیدگاه دربارهٔ «بهترین سن برای ایمپلنت دندان»

  1. حدودا 3 ماه پیش به دلیل شکستگی روکش و شکستگی 6 تا از دندان هایم را کشیدم.چه مدت پس از کشیدن دندان فرصت دارم برای انجام جایگزین اقدام کنم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp