دندان قروچه

تاثیر دندان قروچه بر سلامت دهان و دندان

علت دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه به این معنی است که ناخودآگاه دندانهای خود را به هم فشار می دهید یا می سایید. ساییدن دندانها به یکدیگر فشار زیادی بر آنها وارد می کند.
با این حال همه ما ممکن است هر از گاهی دندان ‌قروچه را تجربه کنیم. در این حالت معمولاً دندان‌ قروچه ضرری برای سلامتی ندارد اما اگر دائما دندان قروچه داشته باشید دندان ها و بافت های دیگر دهان آسیب می‌بینند و مشکلاتی برای سلامت دهان به وجود می‌آید.

ممکن است علت دندان قروچه، استرس یا اضطرابی باشد که در درون دارید. اما یکی از عوامل شایع تر دندان‌ قروچه، صاف و مرتب نبودن دندان ها یا فک ها که به آن مال اکلوژن می‌گویند می باشد. یعنی دندان هایتان به هر دلیلی در جایگاه یا موقعیت مناسبی قرار ندارد و به درستی بر روی دندانهای مقابل جفت و جور نمی شود. دندان قروچه معمولاً در حین خواب اتفاق می افتد. یکی دیگر از دلایل دندان قروچه، وقفه تنفسی در حین خواب می باشد که به آن اپنه خواب می گویند.

 

از کجا بدانم دندان قروچه دارم؟

چون دندان قروچه بیشتر در خواب اتفاق می‌افتد بیشتر ما خودمان از آن خبر نداریم. اما علائمی که پس از آن ممکن است تجربه شود مانند سردرد یا درد فک یا دندانها موقع بیدار شدن، مشخصه دندان قروچه در خواب است. در بسیاری از مواقع، عزیزانی که در منزل هستند در هنگام خوابیدن ما متوجه دندان قروچه مان می شوند یا صدای آن را شبها می شنوند.
اگر شک دارید که دندان ‌قروچه دارید یا نه به دندان پزشک مراجعه کنید. دندانپزشک دهان و فک را بررسی می‌کند و علائم دندان قروچه را متوجه می شود.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  فواید کاربرد لیزر

 

دندان قروچه چه تاثیری بر سلامت دهان و دندان ها دارد؟

در بعضی از موارد دندان قروچه مداوم باعث میشود دندان ها صدمه ببینند. مثلاً ممکن است متوجه ترکهای ریز دندان شوید، یا به مرور زمان دندان های تان لق شوند. ساییدگی و کوتاه شدن دندانها از عوارض شایع دندان‌قروچه است (شکل بالا). به طوری که زمان مراجعه به دندانپزشک، دندانپزشک فوراً با دیدن وضعیت دندان متوجه دندان قروچه می شود.
کسانی که دندان قروچه زیادی دارند ممکن است به قدری دندانهایشان ساییده شوند که هسته دندان که پالپ نام دارد، بیرون بزند و نمایان شود. از بین رفتن مینا و بیرون زدن پالپ عواقبی به دنبال دارد. معمولاً اولین تاثیر آن حساسیت دندان به سرما و گرما است. از طرفی دندان در خطر پوسیدگی قرار می گیرد . همچنین ممکن است هنگام جویدن غذا دندانتان اذیت شود.

کسانی که در خواب دندان قروچه شدیدی دارند، صبح که بیدار می شوند ممکن است با سردرد یا فک درد روز خود را شروع کنند و یا احساس تنش در عضله فک داشته باشند. دندان قروچه باعث می شود فشار زیادی بر عضله و مفصل فک وارد شود. همچنین دندان قروچه با فشار زیادی که بر دندان وارد می کند باعث التهاب لثه اطراف دندان میشود.
اگر میخواهید دندان خود را ترمیم کنید یا ایمپلنت بگذارید، باید پیش از آن مشکل دندان ‌قروچه را حل کنید چرا که دندان قروچه باعث کاهش طول عمر ترمیم های دندان و عدم موفقیت ایمپلنت دندان میشود .

مطالعه بیشتر در باره ایمپلنت دندان =>>> https://drsojoodi.com/services/implant

2 دیدگاه دربارهٔ «تاثیر دندان قروچه بر سلامت دهان و دندان»

  1. خسته نباشید.من فک نامتقارنی دارم،طوری که وقتی دندان های عقب رو روی هم میذارم فک بالا کاملا فک پایین رو میپوشونه.عادت به دندان قروچه هم دارم، با این اوصاف من میتونم ونیر انجام بدم؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp