مشکلات پروتز دندان

تغییرات بافت نرم در بیماران دارای پروتز کامل

پس از کشیدن دندان در سال اول  کاهش عرض و ارتفاع استخوانی را خواهیم داشت و این کاهش در سال های بعدی سرعت بیشتری پیدا خواهد کرد و به دنبال این تغییرات بافت نرم برروی استخوان و لثه چسبنده روی ان نیز ضخامت خود را از دست  می دهد.
در بیماران دارای پروتز دندان کامل، ثبات پروتز دستخوش تغییر و لق می شود . زبان بیمار بزرگتر می گردد تا جبران فضای دندان های کشیده شده را بکند.بزرگی زبان باعث محدودیت حرکت  پروتز می گردد و سبب میشود  عضلات فک و صورت فعالیتهای بیشتری برای جویدن داشته باشند که ثبات پروتز را کمتر می کند.
با افزایش سن کنترل سیستم عصبی- عضلانی کاهش می یابد و این امر هم نگهداری پروتز را برای بیماران سخت تر می کند.در بیماران مبتلا به دیابت یا افرادی با مشکل افزایش فشار خون و یا کم خونی و اختلال تغذیه ای گردش خون در بافت نرم زیر پروتز کمتر می شود و این اختلالات سبب می شود تغذیه بافت نرم و اکسیژن رسانی کمتر می شود و سلول های سطحی نمیتوانند به نسبت قبل شکل گیری و تمایز داشته باشند و ضخامت بافت سطحی به تدریج کمتر می شود و علت اصلی کاهش ضخامت بافت همین موضوع است.
ذکر این نکته نیز ضروری است که ضعف سیستم عصبی – عضلانی  باعث ایجاد نقاط دردناک روی لثه می شود و زخمهایی روی سطح لثه ایجاد می کند که حرکت پروتز در دهان را دچار مشکلاتی می کند و جویدن غذا هم دچار اختلالاتی می شود.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  تکنیک کاشت ایمپلنت به روش All on 4
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Image_Widget”][/siteorigin_widget]

معایب و عوارض پروتز دندان

در برخی از بیمارانی که از پروتز دندانی استفاده می کنند ممکن است پس از نصب پروتر فرد دچار عوارض شود. برخی از این عوارض و معایب پروتز دندان عبارتند از:

واکنش آلرژیک

واکنش های آلرژیک در پروتز ها معمولا به دلیل موادی است که در تاج آن ها به کار رفته است. و این واکنش آلرژیکد نهایت منجر به این میشود که دندان به خوبی تاج را  پوشش نمی دهد و آن را نمی پذیرد. در چنین مواردی، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید تا درمان مناسب انجام شود.

حساسیت و عدم سازگاری

هر نوع ناراحتی یا حساسیت معمولا به سبب وجود یک شی خارجی و عدم سازگاری در دهان ایجاد می شود. برای رفع این مشکل می توانید داروهایی را که توسط پزشک شما تجویز شده است، مصرف کنید. علاوه بر این، بهتر است به مدت یک هفته غذاهای نرم مانند سوپ و بستنی بخورید تا مراحل تنظیم پروتز به راحتی صورت گیرد.

شل شدن تاج دندان

در صورت مصرف غذاهای جامد و چرب در روزهای اول ممکن است تاج دندان از بین رفته و حتی خطرات بیشتری را ایجاد کند، مانند ایجاد حفره بین تاج و دندان.  به محض مشاهده این مشکل بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا  از بروز هرگونه عفونت جلوگیری کنید.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  Snap On Smile

خرد شدن تاج

در صورت سخت جویدن خوراکی های سفت و سخت و یا  گاز زدن مواد غذایی مضر برای دندان ممکن است تاج پروتز خرد شده و در چنین مواردی، گاهی لازم است تا برای جلوگیری از ایجاد حفره،  تاج را جایگزین کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.