عفونت لثه چه ارتباطی با بیماری آلزایمر دارد؟

عفونت لثه چه ارتباطی با بیماری آلزایمر دارد؟

با توجه به پژوهشهای جدید و یافتن ارتباط بین بیماری آلزایمر و عفونت لثه، اکنون متخصصان حوزه سلامت توصیه اکیدی بر پیشگیری از بیماری لثه، تشخیص و درمان به موقع آن دارند تا خطر بیماری آلزایمر کاهش یابد.

در این پژوهش که در journal Science Advances منتشر شد، ارتباطی بین باکتری مرتبط با عفونت لثه یعنی پ. ژِنژِوالیس P. gingivalis و بیماری آلزایمر آشکار شد. محققان بافت مغز، مایع نخاعی و بزاق بیماران آلزایمر زنده و فوت شده را بررسی کردند و به شواهد وجود باکتری پ. ژِنژِوالیس (باکتری که در عفونت لثه دیده میشود) دست یافتند. آنزیم سمی ترشح شده توسط این باکتری در 96 درصد نمونه بافت مغزی 53 شرکت کننده مورد پژوهش، دیده شد و مقدار آن در کسانی که علائم بیماری آلزایمر را داشتند بسیار بیشتر بود.

علاوه بر این، محققان بیان داشتند وجود پ. ژِنژِوالیس تولید آمیلوئید بتا را افزایش می دهد. آمیلوئید بتا جزئی از پلاکهای آمیلوئید است که در مغز جمع می شود و باعث بیماری آلزایمر میشود. این پژوهش به واسطه آزمایش های حیوانی تایید شد. در آزمایش های حیوانی مشخص شد این باکتریها میتوانند از دهان به مغز رسیده و آنزیمی که ترشح میکنند (ژینژیپینز gingipains ) باعث تخریب عصب های مغز می شود. این یافته ها مکانیسم زیست شناختی تاثیر باکتری های عفونت لثه بر بروز آلزایمر را نشان می دهند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  انواع پیوند استخوان در جراحی ایمپلنت دندان

سلامت لثه

در این مقاله، بر اهمیت نقش سلامت لثه بر سلامت بدن تاکید شده است. متخصصان سلامت دهان و دندان مدت هاست که میدانند سلامت دهان بر سلامت بدن نقش دارد و اکنون هم تحقیقات ارتباط بین زوال عقل و بیماری لثه را به خوبی آشکار کرده است. شواهد اخیر در چگونگی تاثیر بیماری لثه بر آلزایمر، محکم است و باید در همه و به خصوص افراد سالمند یا کسانی که بیشتر در خطر زوال عقل قرار دارند، جدی گرفته شود.

اگر چه نتایج این پژوهش ها بر شواهدی که ارتباط بین بیماری لثه و آلزایمر را نشان می دهند، افزوده می شود اما تحقیقات بیشتری لازم است تا درک بهتری از این ارتباط و تاثیر این باکتری ها بر مغز داشته باشیم.

 

منبع: oralhealthgroup

2 دیدگاه دربارهٔ «عفونت لثه چه ارتباطی با بیماری آلزایمر دارد؟»

 1. باسلام من اردیبهشت ماه ایمپلنت کردم وحدودیک ماه است که درد زیادی را در دندانم احساس میکنم طوری که حتی وقتی سرم را خم میکنم احساس درد دارم.

  1. سلام وقت بخیر
   حتماً سريعتر با مراجعه به پزشك معالج و معاينه و تهيه عكس از ناحيه بررسي كامل انجام گيرد براى كاهش درد فعلاً فقط مسكن مصرف شود دلائل مختلفى ممكن ست عامل اين درد باشند كه بايد هر چه سريعتر عامل اصلى مشخص و مرتفع گردد.
   در صورت تمایل به تعیین وقت ویزیت لطفا با مطب تماس بگیرید
   شماره تماس:88082941

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp