طول عمر ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندان از جنس فلز تیتانیوم خالص یا آلیاژ آن می باشد و بر خلاف دندان های طبیعی در معرض پوسیدگی نیستند، اما این به این معنی نیست که نیازی به توجه و یا رعایت بهداشت ایمپلنت دندان نیست. در صورتی که بهداشت لازم رعایت نشود، میکروب ها و جرم ها در اطراف ایمپلنت قرار می گیرند و سبب می شوند استخوان دندان تحلیل برود و در نتیجه موجب کاهش طول عمر ایمپلنت دندانی شوند.

ایمپلنت دندان از جنس فلز تیتانیوم خالص یا آلیاژ آن می باشد و بر خلاف دندان های طبیعی در معرض پوسیدگی نیستند، اما این به این معنی نیست که نیازی به توجه و یا رعایت بهداشت ایمپلنت دندان نیست. در صورتی که بهداشت لازم رعایت نشود، میکروب ها و جرم ها در اطراف ایمپلنت قرار می گیرند و سبب می شوند استخوان دندان تحلیل برود و در نتیجه موجب کاهش طول عمر ایمپلنت دندان شوند.

طول عمر ایمپلنت دندانی به عوامل زیادی بستگی دارد. یکی از عوامل بسیار ماثر در طول عمر ایمپلنت دندانی تقویت و بازسازی استخوان دندان در مرحله ی درمان می باشد.عوامل دیگری مانند تعداد مناسب ایمپلنت، طی شدن زمان بازسازی استخوان قبل از شروع کاشت ایمپلنت، جراحی و نوع پروتز استفاده شده نیز بسیار تاثیرگذار می باشد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  چه کسانی نمی توانند ایمپلنت دندانی انجام دهند؟

با رعایت موارد بهداشتی و درمانی مناسب طول عمر ایمپلنت دندانی می تواند به بیش از 25 سال برسد. میزان موفقیت کلی ایمپلنت در استخوان طبیعی فک 95 درصد است اما در استخوان پیوندی این آمار به 85 تا 90 درصد کاهش می یابد. در صورتی که بیمار سیگاری باشد از نظر آماری دو و نیم برابر احتمال از دست دادن ایمپلنت بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

با رعایت نکات زیر می توانید طول عمر ایمپلنت دندانی را افزایش دهید:
– پس از انجام ایمپلنت آنتی بیوتیک هایی را که پزشک تجویز کرده است سر وقت بخورید تا از عفونت دندانی جلوگیری کنید.
– 3 تا 4 هفته ی اول با ایمپلنت دندانی غذا نجوید.
– برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندانی دهان خود را روزانه مرتب با دهان شویه شست و شو دهید تا از عفونت دندان جلوگیری شود.
– روزانه 3 دفعه بعد از هر نوبت غذا ایمپلنت ها را مسواک بزنید تا از تجمع و لانه گزینی میکروب ها جلوگیری شود.
– هر 6 ماه یک بار به پزشک مراجعه کنید تا پزشکتان مواردی از قبیل تحلیل استخوان، گیر غذایی، اندازه گیری عمق شیار لثه ای را بررسی کند.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  جنس ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندان و جراحی لثه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.