ایمپلنت تضمینی دندان

ایمپلنت تضمینی دندان یا ایمپلنت دندان دارای ضمانت امروزه در سطح جامعه بسیار رواج یافته است. ایمپلنت تضمینی دندان را از ما بخواهید. دکتر سجودی بهترین ایمپلنت تضمینی دندان را به شما ارایه می دهد.در ادامه این مقاله ایمپلنت تضمینی دندان را برای شما بازگو میکنیم.

ایمپلنت تضمینی دندان چیست؟
ایا ایمپلنت تضمینی دندان بهای زیادی دارد؟
ایمپلنت تضمینی دندان به چه روش هایی صورت می پذیرد؟
ایمپلنت تضمینی دندان یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم می باشد که با سلول های بدن کاملا سازگار بوده و به عنوان جایگزین دائمی و ثابت برای دندان از دست رفته ی بیمار به کار برده می شود.  تیتانیوم باعث آلرژی در بدن نمی شود و  اجسام خارجی نمی توانند به وسیله آن بر بدن تاثیر بگذارند. زیرا تیتانیوم قابلیت تطابق بیولوژیکی با بدن را دارد.
مزیت های خاصیت بیلوژیکی ایمپلنت تضمینی دندان  را می توان به طور خلاصه اینچنین بیان کرد:
1)     برای جلوگیری از خوردگی ایمپلنت تضمینی دندان در مدت زمان طولانی باید جنس مناسبی برای آن استفاده  شود.همچنین باید در بافت دهان و استخوان سطح بیولوژیکی خنثی داشته باشد.
2)      استحکام ایمپلنت باید به قدری بالا باشد تا در دراز مدت دچار شکست نشود. به همین دلیل برای آن فلزی با بالاترین حد استحکام را در نظر می گیرند.
3)      خاصیت بیولوژیکی سلامت بافت انسان را تامین می کند و جایگزین بافت های بدن میگردد.
4)      سطح تیتانیومی ایمپلنت تضمینی دندان  در معرض هوا اکسید شده و بی اثر می شود.
دو روش برای کاشت ایمپلنت تضمینی دندان  داریم. در روش اول 4 ایمپلنت تضمینی دندان  با قطر های دو میلی متری را در در فک قرار می دهند که پس از ان سر گرد ایمپلنت تضمینی دندان از لثه بیرون میزند و با چهار کاسه اتصال ان را فراهم میکنند. درصورتی که استخوان های فرد تحلیل رفته باشد میتوانیم از این روش استفاده کنیم که حدودا 2 ساعت زمان نیاز دارد.
در روش دوم شش ایمپلنت تضمینی دندان در فک پایینی و هشت عدد در بالا مورد استفاده قرار می گیرد و سپس       روی این ایمپانت ها را با پروتز می پوشانند تا دندان ها ثبات خود را داشته باشند.
ایمپلنت تضمینی دندان به بیمار اعتماد به نفس بالایی می دهد و بستگی به شرایطی همچون توانایی جراح، نوع ایمپلنت تضمینی دندان  به کار رفته در استخوان فک، آلیاژ ایمپلنت تضمینی دندان ، بهداشت بیمار، معاینات سالیانه، دقت متخصص پروتز در بارگذاری پروتز و ساخت آن و در مجموع عملکرد تیم دندانپزشکی دارد. اما هدف اصلی از قرار دادن ایمپلنت تضمینی دندان  حفظ و نگهداری استخوانی است که در ناحیه بی دندانی از دست رفته است و همچنین در مواردی به همراه ایمپلنت پزشک ناگزیر است استخوان ناحیه را به علت تحلیل متوسط تا شدید استخوان بازسازی کند که نیازمند پیوند استخوان با کمک پودر استخوان و بلاک استخوانی می باشد.
ثبات در هنگام جراحی به حجم و کیفیت استخوان و نیز طول و قطر ایمپلنت تضمینی دندان   بستگی دارد.  هر چقدر حجم استخوان بیشتر و کیفیتش نیز بالاتر  باشد و نیز استخوان متراکم تر باشد ایمپلنت ثبات بیشتری پیدا می کند و حتی می توان به این نکته اشاره کرد که به علت اینکه ثبات اولیه آن بالاست می تواند به روش جراحی یک مرحله ای تحت نیرو قرار بگیرد.
اگر تراکم استخوان کمتر باشد می توان از ایمپلنت تضمینی دندان با  قطر بیشتر ( اگر حجم استخوان کافی باشد ) و در غیر اینصورت از طول بلندتر ایمپلنت تضمینی دندان  استفاده کرد . ولی اگر ایمپلنت ثبات اولیه کمی داشته باشد نیاز به جراحی دو مرحله ای می باشد و حداقل 45 تا 60 روز برای جوش خوردگی ایمپلنت تضمینی دندان  زمان نیاز است و بعد از آن می توان ایمپلنت تضمینی دندان را تحت نیرو قرار داد.
ایمپلنت تضمینی دندان چیست؟
ایا ایمپلنت تضمینی دندان بهای زیادی دارد؟
ایمپلنت تضمینی دندان به چه روش هایی صورت می پذیرد؟
ایمپلنت دندانی از الیاژ خاصی تهیه شده است و در استخوان هر دوفک بالا و پایین به جای دندان طبیعی قرار داده می شود و به وسیله پروتز دندانی فیکس می شود.الیاژ ایمپلنت تضمینی دندان معمولا از جنس تیتانیوم می باشد که باعث می شود در مقابل اکسیژن ، اسید و خوردگی مقاومت داشته باشد.  تیتانیوم باعث آلرژی در بدن نمی شود و  اجسام خارجی نمی توانند به وسیله آن بر بدن تاثیر بگذارند. زیرا تیتانیوم قابلیت تطابق بیولوژیکی با بدن را دارد. ایمپلنت تضمینی دندان ثابت دندانی  یک نقطه اتکای با ثبات برای دندان های مصنوعی است. دندان های مصنوعی و پل های روی ایمپلنت ها  در دهان حرکت نمی کنند. پایه های محکم باعث کمک به عملکرد دندان های مصنوعی و پل ها و نیز روکش های آن ها می شوند. هدف اصلی از قرار دادن ایمپلنت حفظ و نگهداری استخوانی است که در ناحیه بی دندانی از دست رفته است و همچنین در مواردی به همراه ایمپلنت تضمینی دندان دندانپزشک ناگزیر است استخوان ناحیه را به علت تحلیل متوسط تا شدید استخوان بازسازی کند که نیازمند پیوند استخوان با کمک پودر استخوان و بلاک استخوانی می باشد. ایمپلنت تضمینی دندان ها باعث تثبیت و نگهداری استخوان باقیمانده می شوند و ازسرعت تحلیل بیشتر آنها جلوگیری می کند و ارتفاع و عرض استخوانی را نیز حفظ می کنند. به این ترتیب کیفیت استخوان نیز با وجود ایمپلنت تضمینی دندان حفظ شده و تغییر نمی کند و استخوان برای همیشه یکنواخت می ماند. ایمپلنت تضمینی دندان از دو قسمت اصلی فیکسچر و اباتمنت ساخته شده‌است. در ابتدا فیکسچر را در داخل استخوان فک جایگذاری می کنند و پس از ان باید روی آن روکش قرار داده شود. دندانپزشک بعد از انتخاب نوع ایمپلنت تضمینی دندان ، با توجه به شرایط بیمار با انجام عمل جراحی، فیکسچر را در استخوان قرار می دهد. پروتزی که روی آن قرار می گیرد متفاوت است و ممکن است ثابت یا متحرک باشد . برای بهره گیری از روش ایمپلنت تضمینی دندان ، باید فرد لثه های سالمی داشته باشد و استخوان کافی برای کاشت دندان در دهانش وجود داشته باشد. برای ماندگاری ایمپلنت تضمینی دندان باید به آن رسیدگی شود و در بهترین شرایط مانند دندان طبیعی به مراقبت نیاز دارد و فشار بی اندازه بر ایمپلنت تضمینی دندان صحیح نیست . همچنین رعایت بهداشت و مراجعه به پزشک عوامل ضروری برای نگهداری آن می باشد.
ایمپلنت تضمینی دندان بر اساس موقعیتشان ، شکل  و روشی که از آن ها را جایگذاری می کنند، منظور روش یک مرحله ای و دو مرحله ای دسته بندی می شوند. در این مقاله به شرح انواع ایمپلنت تضمینی دندان می پردازیم.
ایمپلنت تضمینی دندان چیست؟
ایا ایمپلنت تضمینی دندان بهای زیادی دارد؟
ایمپلنت تضمینی دندان به چه روش هایی صورت می پذیرد؟
1-      پس از کاشت ایمپلنت تضمینی دندان دندانی از شستن دهان خود تا 8 ساعت پس از عمل جراحی حتی الامکان خودداری نمایید.
2-      از مکیدن و بیرون ریختن آب دهان خود بپرهیزید، زیرا این اعمال باعث تشدید خونریزی می گردند.
3-      پس از کاشت ایمپلنت تضمینی دندان تا یک روز بعد از عمل جراحی از مسواک زدن ناحیه جراحی شده بپرهیزید.
4-      استفاده از دهان شویه یک روز بعد از عمل جراحی توصیه می شود.
5-      پس از جراحی اشامیدن امکان پذیر است و بعد از برطرف شدن بی حسی می توانید به خوردن بپردازید.
6-       از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی به منظور ماندگاری ایمپلنت تضمینی دندان بپرهیزید.
7-      بی حسی و کبودی در اطراف ناحیه جراحی پس از چندروز برطرف می شود و احتیاجی به نگرانی نیست.
8-      تورم پس از عمل جراحی تا 3 روز روند صعودی دارد و بعد از آن روند نزولی پیدا می کند. استفتده از یخ برای کاهش تورم توصیه می شود.
ایمپلنت تضمینی دندان به چه صورت است؟
ایا ایمپلنت تضمینی دندان گران قیمت است؟
ایمپلنت تضمینی دندان چگونه انجام میشود و ماندگتری ایمپلنت تضمینی دندان چه مدت است؟
دکتر سجودی با ایمپلنت تضمینی دندان شما را از شر دندان مصنوعی نجات می دهد. ایمپلنت تضمینی دندان رحت ترین راه برای رهایی از درد و دندان مصنوعی و بریچ است.
ایمپلنت تضمینی دندان باعث تثبیت و نگهداری استخوان باقیمانده می شوند و ازسرعت تحلیل بیشتر آنها جلوگیری می کند و ارتفاع و عرض استخوانی را نیز حفظ می کنند. به این ترتیب کیفیت استخوان نیز با وجود ایمپلنت تضمینی دندان حفظ شده و تغییر نمی کند و استخوان برای همیشه یکنواخت می ماند. همه  این خصوصیات مهم را دست دندان مصنوعی نمی تواند داشته باشد.  برای برخی افراد، استفاده از دندان های مصنوعی به دلیل زخم دهان، محدود کردن فرد و استخوان بندی ضعیف سخت است. به طور کلی دندان مصنوعی در افراد بی دندان، سرعت تحلیل استخوان را زیاد می کند و بیمار با آن احساس راحتی نمی کند، از نظر روانی موجب ناراحتی  ذهنی بیمار می شود،  بیمار از تغذیه خوبی برخوردار نخواهد بود و همچنین هضم غذا به درستی انجام نمی پذیرد. یک مورد مهم دیگر در رابطه با پل های قدیمی این است که آن ها باید به دندان های کناری در دو طرف دندان های از بین رفته متصل شوند ، اما در ایمپلنت تضمینی دندان نیازی به استفاده از دندان های کناری برای نگه داشتن دندان های جدید جایگزین شده در دهان نمی باشد.  برای بهره گیری از روش ایمپلنت تضمینی دندان ، باید فرد لثه های سالمی داشته باشد و استخوان کافی برای کاشت دندان در دهانش وجود داشته باشد. برای ماندگاری ایمپلنت تضمینی دندان باید به آن رسیدگی شود و رعایت بهداشت و مراجعه به پزشک عوامل ضروری برای نگهداری آن است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  مراحل انجام ایمپلنت

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp