کامپوزیت ونیر

امتیاز کامپوزیت ونیر 4.8 /5 از 412 رای

کامپوزیت ونیر

 
  نکات مهم و پرکاربرد در خصوص کامپوزیت وینیر:
کامپوزیت وینر یکی از بی ضررترین و بهترین روش درمانی می باشد.درمانی با ماندگاری بالا که می تواند لبخندی منحصر به فرد را برای شما به ارمغان آورد.خوشبختانه با پیشرفت های زیادی که در علم دندانپزشکی در دو دهه اخیر صورت گرفته، ما هر روزه شاهد کشف مواد جدیدتری برای ترمیم دندان هستیم.در دنیای امروز استفاده از کامپوزیت وینر برای ایجاد لبخندی زیبا برای بیماران بسیار مورد توجه واقع شده است.  ایمپلنت دندان و جراحی لثه باعث بهبود وضعیت دندان می شود.
به طور کلی به عنوان یک تعریف می توان گفت که کامپوزیت  ترکیبی از مواد زمینه ای هستند که در اثر ترکیب ذراتی به نام فیلر به استحکام بالایی دست خواهند یافت. کامپوزیت وینر به ترکیبی خمیری شکل گفته می شود که توسط تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد.بعد از سفت شدن آن بوسیله پولیش دادن به شکل مناسب می دهند تا در دهان باعث ایجاد مشکل برای سایر دندان ها نشود.
با این وجود،  یکی از پر مصرف ترین کاربردهای کامپوزیت وینر را می توان در پر کردن دندان های داخلی مشاهده کرد. در واقع با استفاده از این ماده خمیری شکل و توسط تابش نور به عنوان ماده پر کننده دندان ها استفاده می شود.
تعدادی از کامپوزیت ها هم برای زیبایی مورد استفاده قرار میگیرند که البته تعداد آن ها بسیار محدود می باشد. در واقع به صرف اینکه هر کامپوزیتی که سفید است و یا مستحکم است نمی توان از ان در کارهای زیبایی دندان استفاده کرد.
لایه ای از مواد رنگ دندان است که روی دندانها برای ترمیم موضعی یا زیبایی یا تغییر رنگ اصلی یا هنگام وجود عیب روی دندان گذاشته می شود. ونیر به  دوصورت direct یا مستقیم وIndirect یا غیر مستقیم وجود دارد.
ونیرهای direct را می‌توان طی یک جلسه در مطب با افزدون کامپوزیت وینر به دندان استفاده کرد. زمانی که تعداد کمی از دندانها را بخواهیم ونیر کنیم تا زمانی که تمام سطح نیشال دندان معیوب نباشد از روش ونیر مستقیم استفاده می کنیم. این روش بسیار وقت گیر بوده و کاملاً به هنر و تکنیک دندانپزشک بستگی دارد.
ونیرها زمانی کاربرد دارد که در دندانهای بیمار دیاسیتی، هیپوپلازی دندانهای دچار تغییر رنگ تتراسایکلین یا تغییر رنگ خاکستری – آبی، لکه های سفید رنگ و موضعی white spot، تغییر رنگهای داخلی کاربرد دارد. دندانها باید یکی یکی ونیر شوند.

ابتدا سطح دندانها خشک و تمیز می شوند. به طور کلی این روش زمانی کاربرد بیشتری پیدا می کند که بیمار مورد نظر تحمل ملاقات های طولانی مدت را ندارد و همچنین کنترل زمانی که ونیر خارج از دهان و روی طول گچی ساخته می شود بهتر انجام می پذیرد. به لحاظ استحکام، حفظ انساج دندان و دوام و زیبایی بهتر، ونیرهای غیر مستقیم رایج تر می باشند.
 
 

Tags:

مقالات عصب کشی و درمان ریشه

ایمپلنت، درمان ریشه، ایمپلنت دندانی، لمینت، عصب کشی، جراحی لثه

جدیدترین مقالات عصب کشی و درمان ریشه را در این قسمت مشاهده کنید