فقدان تک دندان

امتیاز فقدان تک دندان 4.8 /5 از 568 رای

فقدان تک دندان

اولین دندان هایی که در دهان می رویند، دندان های آسیاب یا مولر هستند و متاسفانه معمولا اولین دندان هایی هستند که دچار مشکل می شوند.زیرا بیشترین موارد کشیدن دندان در ناحیه خلفی صورت می گیرد. ایمپلنت دندان و جراحی لثه باعث بهبود وضعیت دندان می شود. کشیدن دندان به دنبال پوسیدگی های وسیع یا درمان نادرست ریشه یا شکست طولی دندان اتفاق می افتد.دندان مولر نقش بسیار مهمی برای حفظ رابطه دو فک و حفظ شکل قوسی فک دارند.اگر فردی دندان خود را از دست بدهد چندین اتفاق رخ می دهد:

اول اینکه دندان مقابل ان در فک مخالف به سمت فضای خالی متمایل می شود و حرکت می کند(این امر تمایل طییعی دندان است)
دوم اینکه دندانهای دو سمت فضای خالی به سمت فضای کشیده شده هم از سمت مزیال هم از سمت دیستال حرکت می کنند و یکی دو سال بعد از کشیدن دندان فضای کمتری را خواهیم داشت که جایگذاری پروتز یا ایمپلنت را برای ما سخت تر می کند چون تقسیم فضا برای ما مشکل تر می شود .
. به عنوان مثال اگر بخواهید پروتز ثابت یا اصطلاحا روکش بگذارید باید تراش بیشتری به دندانهای کناری بدهید تا فضای اولیه را ایجاد کنید یا اگر قصد ما گذاشتن ایمپلنت باشد باید از قطر کوچک تری استفاده کنید که این هم سبب می گردد تا ایمپلنت با قطر کمتر فشار اکلوزالی بیشتری را تحمل کند و این امر ایمپلنت را دچار fatigue یا خستگی می کند عمرایمپلنت را کاهش می دهد و گیر غذایی را دو طرف ایمپلنت بیشتر می کند در نتیجه احتمال ایجاد پوسیدگی را اطراف دندان های کنار ایمپلنت افزایش می دهد.

 

Tags:

مقالات ایمپلنت

ایمپلنت، درمان ریشه، ایمپلنت دندانی، لمینت، عصب کشی، جراحی لثه

جدید ترین مقالات در خصوص ایمپلنت را در این قسمت مشاهده نمایید