ایمپلنت

امتیاز ایمپلنت 4.8 /5 از 568 رای

ایمپلنت

ترمیم و جایگزین کردن دندان های از دست رفته برای مدت مدیدی حدودا 1500 سال یک رویای دست نیافتنی بود. پیشرفتهای موجود در ایمپلنت دندان از سال 1952 آغاز شد که آقای برنمارک و همکارانش مطالعات تجربی و کلینیکی فراوانی را به انجام رساندند.
 


بیومتریال ها:
تعدادی از مواد سازگار با بدن (Biocompatible) در ساخت ایمپلنت به کار رفته‌اند که عبارتند از 
1.فلز و الیاژهای فلزی که متداول‌ترین آن‌ها، تیتانیوم، آلیاژهای تیتانیوم،‌آلومینیوم و وانادیوم می‌باشد فلزات قیمتی مانند طلا و پلاتین کمتر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. تیتانیوم و آلیاژهای آن بیشترین کاربردن در ایمپلنت دادند.
2.سرامیک‌ها و کربن‌ها: شامل سرامیک‌های اکسید آلومینیوم، کربن، ترکیبات کربن و هیدروکسی آپاتلیت می‌باشد.
هیدروکسی اپاتایت (HA) به عنوان پوشش کلی ایمپلنت استفاده گردند. استفاده از پوشش سطحی به منظور افزایش استحکام برشی روی فلزات و استفاده می‌گردند. و مقاومت در برابر تحلیل desorption steer strength strength  
ارتباط بین ایمپلنت و استخوان به چه طریقی صورت می‌پذیرد؟
این ارتباط به صورت osseointegration زمانی است که استخوان در تماس نزدیک با ایمپلنت است 
در واقع فیبروبلاست‌ها و کلاژن در اطراف ایمپلنت دندان قرار می‌گیرند و با وجود سلول‌های خون و خونرسانی در اطراف ایمپلنت دندان سلول‌های استخوان تحریک شده و شروع به استخوان‌سازی می‌کنند. بخشی از این تحریک حتی بیشتر از تیتانیوم که منجر به رشد استخوان می‌گردد مربوط به هیدروکسی آپاتایت می‌باشد.
 

شرایطی که استفاده از ایمپلنت دندان تجویز می گردد:
موارد تجویز ایمپلنت دندان وسیع بوده و شامل بیماران بدون دندان، بی‌دندانی پارسیل یا حتی تک دندان کشیده شده می‌باشد. سلامت عمومی بیمار باید در حد خوبی باشد.
 

 موارد عدم تجویز ایمپلنت ؟
1.      دیابت کنترل نشده 2- درمان مزمن با استروئید  3- اشعه درمانی با دوز بالا
موجب عوارضی چه به صورت کوتاه مدت چه بلند مدت برای IP می‌باشد. 
 
تشخیص و ارزیابی استخوان فک بیمار برای گذاشتن ایمپلنت چه مراحلی دارد؟
بیمار از نظر کلینیکی کاملا معاینه می‌شود که ملاک‌های مهم عبارتند از 1- بهداشت دهان 2- سلامت پریودنتال 3- ارتباط دو فک  4- موقعیت دندان‌ها 5- دستور شین‌های دندانی 6- میزان پوسیدگی 7- کیفیت و کمیت استخوان 8- طرح درمان ترمیمی آینده قبل از قرار دادن ایمپلنت
تهیه عکس‌های رادیوگرافی دقیق اعم از پپری اپیکال P.A crthopantograpl OPG، Cone beam CT CBCT از قسمتی از استخوان فک که حرارت ایملنت گذاشته شده الزامی است. در موارد بی‌دندانی کامل کست تشخیصی نیز کاربرد دارد.

 ایمپلنت دندان و جراحی لثه

Tags:

مقالات ایمپلنت

ایمپلنت، درمان ریشه، ایمپلنت دندانی، لمینت، عصب کشی، جراحی لثه

جدید ترین مقالات در خصوص ایمپلنت را در این قسمت مشاهده نمایید