دندان های بد رنگ

امتیاز دندان های بد رنگ 4.8 /5 از 412 رای

دندان های بد رنگ

علل تغییر رنگ دندان ها چیست؟

2 نوع تغییر رنگ در دندان ها به وقوع می پیوندد:
1.تغییر رنگ های خارجی
2.تغییر رنگ های داخلی

شایع ترین مدل تغییر رنگ سطوح خارجی دندان ها می باشد. این رنگدانها در دو دسته بیماران جوان و پیر می باشد. رنگدان ها در رنگ های مختلف قابل مشاهده هستند و اکثرا در مناطق سردیکال دندانها یافت می شود. این رنگدانها ممکن است مربوط به موارد زیر باشند. ایمپلنت دندان و جراحی لثه باعث بهبود وضعیت دندان می شود.

1– عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا ضعیف بودن این موضوع
2 – ترمیم های موجود
3 –وجود خونریزی لثه ها
4 – تجمع پلاک
5 – عادت های تغذیه ای
6 – حضور باکتری ها یا قارچ های رنگزا

در بیماران مسن تر، رنگدانه های روی سطوح دندانها به احتمال بیشتر قهوه ای ، سیاه یا خاکستری بوده و روی نواحی مجاور بافتهای لثه یافت می شود.

علل ایجاد این رنگدانها

1 – نوشیدن زیاد قهوه و چای
2 – بهداشت ضعیف دهانی
3 – استفاده از سیگار و تنباکو
4 – مصرف برخی غذاها یا داروها

روش های از بین بردن این لکه ها چیست ؟

در بیشتر موارد رنگدانه های سطحی به کمک اعمال پروفیلاکسی قابل برداشت است ، اما بعضی از تغییر رنگهای سطحی ، ترمیم های رنگ دندان و نواحی معدن زدایی شده روی دندان ها با چنین تمیز کردنی قابل اصلاح و ترمیم نخواهند بود در این مواقع باید از درمانهای لمینت ، سفید کردن دندانها ( Bleaching ) استفاده کرد .

ریزسابی و درشت سابی جزو اعمال پروفیلاکسی می باشند .

ریزسابی : این روش مشتمل بر برداشت فیزیکی روی سطح دندان می باشد و حذف عیوب و رنگدانه های سطحی با آن به این طریق قابل برداشت است . در این روش از خمیری ژل مانند و محلول در آب استفاده می شود مانند Prema در این مورد اگر عمق تغییر رنگ تا 2 /. میلی متر باشد رنگدانه از روی دندان حذف می شود .

خمیر Prema را روی دندان قرار می دهیم و با لاستیک مخصوص پروفیلاکسی مخصوص که لبه های پره دار دارد ، ماده را روی سطح دندان با سرعت کم ، می مالیم .فشار متوسط یکنواختی نیز روی دندان اعمال می گردد تا تمام رنگدانه ها به طور کامل از بین می روند.

در انتهای درمان نیز فلوراید و لاستیک های پرداخت برای درخشندگی دندان استفاده می گردد .

درشت سابی : بر خلاف روش ریز سابی ، در این روش با فرزهای 12 پره ای پرداخت کامپوزیت و یا فرزهای الماسی ریزدانه مخصوص پرداخت ، با سرعت نسبتا بالاتری ، برای برداشت عیوب سطحی صورت می پذیرد .

از اسپری آب و هوا نیز هم برای خنک کردن دندان هم برای مرطوب نگه داشتن دندان به منظور سهولت تعیین میزان حذف پوسیدگی پیشنهاد می شود . در این روش رنگدانه های دندان بسیار آسان تر حذف می شوند و در بعضی از موارد ترکیبی از روش ریزسابی استفاده می گردد .

روش درشت سابی برای از بین بردن مشکلاتی مثل لکه های سفید سطحی موضعی ( که قابل دوباره معدنی شدن نیستند ) مورد استفاده قرار می گیرد .

ایمپلنت دندان و جراحی لثه

Tags:

مقالات عصب کشی و درمان ریشه

ایمپلنت، درمان ریشه، ایمپلنت دندانی، لمینت، عصب کشی، جراحی لثه

جدیدترین مقالات عصب کشی و درمان ریشه را در این قسمت مشاهده کنید