فورسپس

فورسپس دندانپزشکی

فورسپس چیست ؟

فورسپس (به انگلیسی: Forceps) یا انبر دندانپزشکی ، ابزاری دستی است که برای گرفتن و نگه داشتن اشیاء بکار می‌رود و در دندانپزشکی برای گرفتن و کشیدن دندان از نمونه های مخصوص آن استفاده میشود زمانی که به علت عمیق بودن ناحیه عمل ، ناچار به استفاده از وسیله‌ای با دسته بلند و جا انگشتی برای فیکس کردن انگشتان می‌باشید که این وسیله تمام این ویژگی‌ها را دارا می‌باشد. دندانپزشک معمولا انواع مختلف آن را در دسترس خواهد داشت، که هر کدام طرحی دارند که برای هدف مشخصی ساخته شده اند و کاربرد متفاوتی دارند

کاربرد فورسپس

دندانپزشک با استفاده از فورسپس دندان را میگیرد و سپس کاملا سنجیده تا جای ممکن آن را عقب و جلو تکان می دهد. از آنجا که استخوان اطراف دندان قابل فشرده شدن می باشد. حفره ی دندان به تدریج بزرگ می شود. با این روند، دامنه ی حرکات دست دندانپزشک به اطراف افزایش می یابد. علاوه بر تکان دادن دندان، دندانپزشک دندان را به عقب و جلو خواهد چرخاند. این عمل چرخشی به کندن دندان کمک خواهد کرد. در اصل دندانپزشک با استفاده از این ابزار نیرویی دقیقا روی ریشه وارد می کند . و در نهایت دندان به حدی لق می شود که دندانپزشک قادر خواهد بود آن را بیرون بکشد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  دلایل بروز نهفتگی دندان و درمان آن چیست؟

جنس فورسپس

فورسپس دندانپزشکی از جنس فولاد کربنی بوده و قابلیت استریل شدن در دمای بالای درستگاه اتوکلاو (دستگاهی برای استرلیزه کردن ابزارهای دندانپزشکی) را دارد.

فورسپس دندانپزشکی اطفال

 

فورسپس فنر دار قدامی بالا

فورسپس اطفال

فورسپس فنردار پرمولر بالا

فورسپس فنردار پرمولر بالا

فورسپس فنردار مولر بالا

فورسپس فنردار مولر بالا

فورسپس فنردار مولر پایین

فورسپس فنردار مولر پایین

فورسپس فنردار ریشه کش بالا

فورسپس فنردار ریشه کش بالا

فورسپس فنردار ریشه کش پایین

فورسپس فنردار ریشه کش پایین

 

 

 

 

2 دیدگاه دربارهٔ «فورسپس دندانپزشکی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp