gum flap surgery

جراحی فلپ لثه

لثه هم مثل هر قسمت دیگری از بدن ممکن است دچار بیماری یا مشکلات مخصوص به خود شود. یک از این بیماری ها عفونت لثه است. اگر عفونت لثه به موقع تشخیص و درمان نشود باکتری های به وجود آورنده عفونت به سرعت رشد کرده و این گسترش عفونت باعث به وجود آمدن یک فضای خالی بین لثه و دندان ها میشود. به این فضای خالی بین لثه و دندان پریودنتیت یا پاکت لثه میگویند. نکته بسیار مهم این است که این پریودنتیت، ریسک ابتلا به بیماری های دهان و دندان را به شدت افزایش میدهد. برای درمان این عفونت باید جراحی فلپ لثه انجام شود که در این مطلب به نحوه انجام آن میپردازیم.

علائم بیماری لثه

در بسیاری از موارد در بیماری های لثه علائم پس از گذشت مدتی و در مرحله ای بروز پیدا میکند که بیماری کمی پیشرفت کرده. بنابراین معاینات دوره ای در این مورد بسیار مهم است. برخی از علائم بیماری های لثه شامل موارد زیر است.

زخم‌های دهان
تغییر در بایت
خونریزی در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
لثه‌های قرمز شده متورم یا حساس
بوی بد مداوم دهان
دندان‌های لق یا در حال جدا شدن
پس‌روی لثه

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  مراقبت های بعد از عمل سیونس لیفت

مراحل انجام جراحی فلپ

انجام این جراحی هم مراحل خاص خود را دارد. البته قبل از شروع نیاز به عکس و ویزیت هست و مثل همه درمان های دندانپزشکی، با بی حسی شروع میشه.

بی حسی
همانطور که گفته شد مثل همه درمان های دندانپزشکی، جراحی فلپ لثه هم با بی حسی آغاز میشود. همانطور که میدانید بی حسی برای از بین بردن درد در حین درمان است.

ایجاد شکاف در لثه
ایجاد یه برش در لثه برای رسیدن به قسمت عفونی. این مرحله بسیار حساس است. اگر این برش به درستی انجام نشود به لثه و استخوان آسیب وارد میشود. حتی ممکن است به دندان ها و ریشه آنها آسیب برسد. مهارت دندانپزشک در این مرحله بسیار مهم است.

از بین بردن عفونت
اصلی ترین مرحله درمان از بین بردن عفونت است. این مرحله بسیار مهم است و در صورتی که به درستی انجام نشود باعث میشود تا کل درمان بی نتیجه بماند. در واقع اصل درمان همین مرحله است.

تغییر شکل و اندازه لثه
بعد از مرحله عفونت زدایی، شکل دهی لثه انجام میشود. در این مرحله لثه برش داده میشود و تنظیم میشود. در نتیجه لثه شکل ظاهری زیباتری به دست می آورد. البته این موضوع به نیاز بیمار بستگی دارد.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  جراحی لثه با لیزر

پیوند استخوان
در حین جراحی ممکن است دندانپزشک متوجه شود که استخوان لثه نیاز به پیوند استخوان دارد. در این صورت با استفاده از مواد لازم این کار را انجام میدهد. پیوند استخوان باعث افزایش استحکام استخوان فک میشود. این موضوع باعث میشود تا استخوان فک بهتر بتواند دندان ها را حفظ کند.

بخیه زدن
در پایان جراحی شکاف انجام شده بخیه میشود. این بخیه معمولا از نوع قابل جذب است. ینی اگر بعد از چند روز هم بیمار برای کشیدن بخیه مراجعه نکند مشکلی پیش نمی آید و اثری از بخیه باقی نمیماند.

بعد از جراحی
بعد از جراحی فلپ ممکن است عوارضی به وجود بیاید که کاملا طبیعی است. درد و تورم و حساسیت از جمله این عوارض است که با مصرف دارو بر طرف میشود.

تغییرات لثه

بعد از جراحی و گذشت مدتی ممکن است کمی تغییر رنگ در لثه ها به وجود بیاید. این تغییر رنگ و حتی تغییر شکل احتمالی کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. این تغییرات بعد از مدتی برطرف میشود. با توجه به پیچیدگی جراحی فلپ لثه این موضوع کاملا طبیعی است و از عوارض این نوع جراحی است. برای برطرف شدن هرچه سریع تر عوارض بعد از جراحی، رعایت دستورات و مراقبت های بعد از عمل و توجه به تذکرات دندانپزشک و جراح بسیار بسیار مهم است.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید :  مواد پیوندی استخوان

مراقبت های بعد از عمل

بعد از عمل فلپ لثه باید مراقبت های لازم را حتما انجام داد. تغییر در رژیم غذایی برای مدت تعیین شده، استفاده کامل و به موقع از داروهای تجویز شده و کنترل حرکات فیزیکی و شکل خوابیدن برای مدت تعیین شده از جمله این مراقبت هاست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp